Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt ogólnomiejski NR 106:

Zajęcia z samoobrony - bezpieczeństwo niezależnie od wieku

Edycja Budżet Obywatelski 2017 Projekt ogólnomiejski - dotyczy całego obszaru Realizacja projektu przewiduje ograniczoną liczbę uczestników. Ilość beneficjentów: 201 i więcej

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Kraków, Polska

Opis projektu

Projekt zakłada zorganizowanie ogólnodostępnych zajęć z samoobrony dla mieszkańców Krakowa - dla osób w różnym wieku oraz o różnej kondycji fizycznej. Nastawiony będzie głównie na bezpieczeństwo i wykształcenie poczucia pewności siebie na co dzień.

Program przygotowany zostanie w taki sposób, aby przez ćwiczenia podnieść kondycję fizyczną i nauczyć samoobrony. Oprócz technik obrony treningi pozwolą wyeliminować kontuzje lub obrażenia ciała poprzez naukę prawidłowych zachowań. Podczas zajęć przedstawione zostaną również zasady pierwszej pomocy przedmedycznej na ulicy.

Biorący udział w zajęciach samoobrony opanują:
- obronę przed napaścią, przed próbą kradzieży, gwałtem, przed osobą agresywną np. pod wpływem alkoholu lub narkotyków,
- prawidłowe zachowania w przypadku zagrożenia atakiem nożem lub maczetą.
- prawidłowe reakcje w ekstremalnych sytuacjach,
- techniki pierwszej pomocy przedmedycznej (jak pomóc sobie i innym),
- wiedzę pozwalającą na kontrolę swoich emocji oraz prawidłowych reakcji.
Uczestnicy nabędą poczucie bezpieczeństwa, pewności siebie i wiary w swoje możliwości.

Ćwiczenia wpłyną pozytywnie na kondycję fizyczną i psychiczną każdego uczestnika oraz na poprawę jego wizerunku.

Stworzone zostaną następujące grupy: dla kobiet, dla seniorów oraz grupa ogólna. Każda z nich realizować będzie osobny program, dostosowany do potrzeb i możliwości wiekowych oraz fizycznych osób ćwiczących.

Dla grupy kobiet to m.in.: jak nie dopuścić do przemocy fizycznej i konieczności obrony, jak bronić się za pomocą przedmiotów podręcznych oraz znajdujących się w torebce, jak zastosować obronę psychiczną zanim użyje się fizycznej.

Dla seniorów - jak wykorzystać proste i skuteczne techniki w obronie przed silniejszym napastnikiem, jak obronić się wykorzystując minimum ruchów, jak nie stać się ofiarą dzięki stosowaniu bezpiecznych nawyków.

W grupie ogólnej znajdą dla siebie miejsce wszyscy chętni, również rodziny z dziećmi (od 8-go roku życia). Ta grupa adresowana będzie do szerszego grona mieszkańców, niezależnie od płci i wieku. Program treningów będzie zawierał wszystkie elementy z każdej z powyższych grup oraz dodatkowe ćwiczenia z zakresu samoobrony.

Zajęcia odbywać się będą w weekendy (niedziele).

Treningi prowadzone będą przez wykwalifikowanych trenerów z dużym doświadczeniem w dziedzinie samoobrony. Podczas zajęć uczestnicy będą korzystać z wyposażenia takiego, jak: tarcze do uderzeń, kaski (hełmy ochronne), atrapy noży (gumowych), jak również z przedmiotów podręcznych (parasole, klucze, długopisy, paski, torby itp.) które mogą pomóc w samoobronie w każdej sytuacji.

Program zakłada prowadzenie treningów przez cały rok 2018 (I-IV kwartał), za wyjątkiem miesięcy: styczeń, lipiec i sierpnień). Zajęcia zaplanowane są na realizację przez 36 tygodni (luty-czerwiec oraz wrzesień-grudzień), w niedziele zgodnie z podanym wcześniej harmonogramem.
Treningi odbywać się będą w trzech grupach - każda po 2 godziny zegarowe.

Przewidywana ilość wolnych miejsc w każdej z grup to każdorazowo 30 osób (z uwagi na bezpieczeństwo i komfort uczestniczących w zajęciach), wejście na treningi będzie wolne od opłat (otwarty nabór).

UZASADNIENIE PROJEKTU

Cel: podniesienie bezpieczeństwa i jakości życia mieszkańców miasta Krakowa. Poprawa ich stanu fizycznego (zdrowia). Kształcenie prawidłowych relacji międzyludzkich. Profilaktyka - dzięki zajęciom zwiększy się zainteresowanie aktywnym spędzaniem wolnego czasu przez młodzież, co zmniejszy ilość spożywanego alkoholu i środków odurzających.

Potrzeba realizacji:
codzienne narażenie na konflikty, stres, depresję, utratę zdrowia i życia mieszkańców, brak wystarczającej wiedzy do aktywnej samoobrony i pomocy

Jak projekt wpłynie na życie mieszkańców: umiejętności zdobyte podczas zajęć pozwolą na podniesienie bezpieczeństwa i jakości życia mieszkańców, zmniejszą ilość i jakość konfliktów w społeczności, pozytywnie wpłyną na kondycję fizyczną i psychiczną.

Atrakcyjność projektu: jest to nowoczesny program samoobrony obejmujący różne grupy społeczne, niezależnie od płci, wieku i sprawności fizycznej. W warunkach zmieniającego się świata posiadanie umiejętności zachowania się w ekstremalnych sytuacjach jest pożądane i wskazane. Zrealizowane zadanie pozwoli każdemu uczestnikowi czuć się bezpiecznie niezależnie od miejsca i okoliczności, w których się znajdzie.

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Trenerzy prowadzenie zajęć w 3 grupach po 2 godziny zegarowe w niedziele przez 36 tygodni 28 080,00 PLN
Obiekt najem sali - 36 niedziel w okresie I-IV kwartał 2018 r. (za wyjątkiem wakacji) 21 600,00 PLN
Wyposażenie środki potrzebne do poprowadzenia zajęć: tarcze do uderzeń (gąbkowe), atrapy noży (gumowych), kaski, oraz reklamy: koszulki pamiątkowe, plakaty informacyjne 5 610,00 PLN
55 290,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Umowa Podpisanie umowy o poprowadzenie zajęć z samoobrony w okresie styczeń-czerwiec oraz wrzesień-grudzień 2018 r. styczeń 2018 r.
Kadra Sporządzenie listy i podpisanie umów o poprowadzenia treningów przez wykwalifikowanych trenerów samoobrony styczeń 2018 r.
Sprzęt Zamówienie i zakup potrzebnego sprzętu do poprowadzenia treningów styczeń 2018 r.
Reklama Stworzenie materiałów reklamowych / informacyjnych styczeń 2018 r.
Zajęcia Ogłoszenie harmonogramu zajęć na cały rok i przeprowadzenie treningów w 3 grupach I-IV kwartał 2018 r. luty-grudzień za wyjątkiem miesięcy wakacyjnych (lipiec i sierpień)
Charakterystyka długoterminowych skutków: Realizacja projektu korzystnie wpłynie na podniesienie poziomu bezpieczeństwa oraz na poprawę kondycji fizycznej osób biorących w nim udział.
Wróć do poprzedniej strony