Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt ogólnomiejski NR 48:

Bulwarami na kółkach

Edycja Budżet Obywatelski 2017 Projekt ogólnomiejski Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Bulwary Wiślane, Kraków, Polska (19.927921 , 50.053125 )

Dodatkowe lokalizacje: Bulwar Wołyński (między dawnym hotelem Forum a mostem Grunwaldzkim), Bulwar Poleski (okolice Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha),

Opis projektu

Projekt obejmuje wybudowanie pochyłych chodników (podjazdów) w miejscach, gdzie w zasięgu wzroku jedyną możliwością dotarcia do asfaltowej ścieżki nad Wisłą są schody lub tam, gdzie schody są jedynym połączeniem pomiędzy górną, a dolną trasą spacerową na Bulwarach Wiślanych.

Zobacz to na filmikach:
Schody nad Wisłą
Schody pod Wawelem

Na Bulwarze Wołyńskim i Poleskim mogą to być wypłaszczenia zaraz obok schodów, gdyż różnica terenu jest niewielka, lub całkiem nowe ścieżki zbudowane w ich najbliższej okolicy - w zależności od warunków terenowo-technicznych.Ze względu na duże różnice w terenie, szczególnie istotne są połączenia wokół Mostu Grunwaldzkiego (Bulwar Wołyński i Poleski). Takie podjazdy z powodzeniem funkcjonują po drugiej stronie Wisły na Bulwarze Inflanckim.Pochyłych połączeń między górnym i dolnym chodnikiem brakuje także z drugiej strony Wisły w okolicach dojścia do Rynku Dębnickiego (Bulwar Poleski).
UZASADNIENIE PROJEKTU

Projekt ma na celu umożliwienie korzystania z tras spacerowych na bulwarach Wołyńskim i Poleskim  osobom poruszającym się na wózkach inwalidzkich, oraz ułatwienie dotarcia tam wózkiem dziecięcym, na rolkach czy rowerem. Obecnie we wskazanych miejscach - pomimo dużej przestrzeni - są wyłącznie schody.

Teraz wydeptane dzikie i rozjeżdżone ścieżki, które omijają schody, są wyboiste i niewygodne, a w okresach deszczowych nieprzejezdne dla wózków i rolkarzy oraz niebezpieczne dla rowerzystów.

Wybudowanie utwardzonych podjazdów zwiększy dostępność tras spacerowych dla mieszkańców z problemami ruchowymi, dla osób starszych, a także rodzin z dziećmi. Poprawi też bezpieczeństwo rowerzystów i rolkarzy. Realizacja projektu, przy stosunkowo niewielkich kosztach i prostej realizacji, udostępni bardzo atrakcyjne miejsca osobom, które do tej pory unikały ich ze względu na bariery architektoniczne, a także poprawi ciągłość szlaków rowerowych w Krakowie.


Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Projekt Opracowanie projektu 40 000,00 PLN
Realizacja Budowa chodników i zjazdów 400 000,00 PLN
440 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Projekt opracowanie projektu wraz z uzyskaniem stosownej decyzji administracyjnej IV kwartał 2018 r.
Realizacja Budowa chodników i zjazdów II-III kwartał 2019 r.
Charakterystyka długoterminowych skutków: Dobudowa podjazdów dla wózków i rowerów zwiększy atrakcyjność Bulwarów Wiślanych oraz pozwoli w sposób bezpieczny spędzać czas wolny mieszkańcom jak i turystom odwiedzającym Kraków.Przedmiotowa inwestycja znacząco poprawi bezpieczeństwo. Inwestycja będzie generowała koszty związane z utrzymaniem nowopowstałej infrastruktury.
Wróć do poprzedniej strony