Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt ogólnomiejski NR 100:

Zadaszenie przystanków autobusowych- wiaty

Edycja Budżet Obywatelski 2017 Projekt ogólnomiejski - dotyczy całego obszaru Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Kraków, Polska

Dodatkowe lokalizacje: ul. Chałubińskiego (skrzyżowanie z ul. Kąpielową), ul. Merkuriusza Polskiego (koło Lewiatana), ul. Sawiczewskich (skrzyżowanie z ul. Podgórki), ul. Sawiczewskich (na wysokości posesji nr 30A), ul. H. Niewodniczańskiego (koło Cmentarza Parafialnego Wróblowice), ul. J. Kuryłowicza (koło skrzyżowania z ul. Nad Fosą), ul. Matematyków Krakowskich (koło posesji nr 98), ul. Niebieska (koło Hali Sportowej), ul. W Taklińskiego 5. Dopuszcza się możliwość zamiennych lokalizacji w przypadku ewentualnych trudności związanych z posadowieniem wiat w w/w miejscach.

Opis projektu

Proponuję postawienie lekkich, dwusłupkowych wiat przystankowych (dach i tylna ściana), na przystankach autobusowych zlokalizowanych w szczególnie przewiewnych miejscach południowych dzielnic Krakowa, chroniących pasażerów przed opadami atmosferycznymi i wiatrem. Wiaty można ustawić w świetle chodnika aby nie utrudniały ruchu pieszego (z reguły w tych miejscach nie ma odpowiedniej ilości powierzchni na ustawienie pełnych wiat przystankowych), ale zapewniały podstawowy komfort podróżnym w trakcie oczekiwania na autobus MPK. Wiaty są zlokalizowane w miejscach zwiększonego ruchu pasażerskiego.

UZASADNIENIE PROJEKTU

Celem projektu jest zapewnienie większego komfortu w trakcie oczekiwania na środek komunikacji miejskiej (autobus MPK) w osiedlach oddalonych od centrum Krakowa. Perspektywa oczekiwania na autobus na przystanku bez zadaszenia często powoduje, że mieszkańcy jako środek komunikacji wybierają własny samochód aby nie oczekiwać na autobus na deszczu i wietrze. W świetle narastającego zagrożenia smogowego, każdy sposób na poprawienie warunków podróży może przyciągnąć nowych pasażerów a tym samym ograniczyć ilość samochodów osobowych. Ograniczenie ilości samochodów prywatnych na rzecz komunikacji zbiorowej poprawi komfort życia wszystkich mieszkańców Krakowa. Atrakcyjność projektu oprócz ograniczenia smogu na terenie całego miasta to także relatywnie niewielki jednorazowy koszt, który rozłoży się na wiele lat funkcjonowania przystanków.


Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
9 szt. wiat przystankowych z montażem Wiata przystankowa wspornikowa 200 000,00 PLN
200 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Zapytania ofertowe i wyłonienie Sprawdzenie miejsc wytypowanych do montażu wiat II kw.2018
Realizacja zadania Montaż wiat w wyznaczonych miejscach III-IV kw.2018 r.
Charakterystyka długoterminowych skutków: Poprawa komfortu pasażerów oczekujących na środki komunikacji miejskiej,osłona przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, zachęcenie do podróżowania komunikacją zbiorową poprzez zapewnienie odpowiednich warunków na przystankach.
Wróć do poprzedniej strony