Projekt ogólnomiejski NR 103:

ZIELONA ULICA KRUPNICZA, CZYLI PIERWSZY WOONERF W KRAKOWIE

Edycja Budżet Obywatelski 2017

Projekt ogólnomiejski

Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Krupnicza, Kraków, Polska

Opis projektu

Celem projektu jest rewitalizacja przestrzeni ulicy Krupniczej poprzez zamienienie jej w woonerf, czyli szeroki trakt spacerowy z uspokojonym ruchem samochodowym i jednym poziomem jezdni. Dzięki temu ulica Krupnicza może stać się jedną z najpiękniejszych w Krakowie - z dużą ilością pięknie urządzonej zieleni, szerokim traktem spacerowym, eleganckimi elementami małej architektury i stylowym oświetleniem.


Pomysł projektu narodził się w 2011 roku w środowisku aktywistów miejskich (m.in. Adama Łaczka) i poparły go liczne organizacje, w tym Federacja Zielonych – Grupa Krakowska, Inicjatywa Kraków Miastem Rowerów, Stowarzyszenie na Rzecz Praw Pieszych, Krakowskie Stowarzyszenie Przestrzeń-Ludzie-Miasto, Polski Klub Ekologiczny – Okręg Małopolska.


PROJEKT OBEJMUJE CAŁĄ ULICE KRUPNICZĄ
od skrzyżowania z ulicą Karmelicką (węzeł Teatr Bagatela) do skrzyżowania z ulicą Ingardena (tj. wraz z przekroczeniem alei Mickiewicza)  I POLEGA NA:
a) przekształceniu ulicy Krupniczej w elegancki trakt spacerowy – ulica z jednym poziomem jezdni bez chodników i krawężników
b) zmianie organizacji ruchu, w którym pierwszeństwo będą mieli piesi i rowerzyści
c) urządzeniu dużej ilości nowej zieleni, w tym nasadzeniu drzew i krzewów
d) wprowadzeniu elementów małej architektury w celu uspokojenia ruchu na ulicy
e) oświetleniu ulicy pięknymi, stylowymi latarniami
f) ograniczeniu parkowania pojazdów
g) utworzenie parkingu rowerowego tj. wstawienie stojaków rowerowych w jezdni jako elementu uspokojenia ruchu na ulicy
h) przebudowę skrzyżowania z aleją Mickiewicza – wraz z utworzeniem bezpośredniego przejazdu i drogi rowerowej przez aleję Mickiewicza na wzór przejazdów rowerowych i rozwiązań zastosowanych w ciągu ul. Smoleńsk – przecięcie al. Krasińskiego – Dunin-Wąsowicza

Woonerf powinien zostać zaprojektowany wspólnie z mieszkańcami poprzez przeprowadzenie szerokich konsultacji społecznych z mieszkańcami ulicy Krupniczej oraz okolicznych ulic, w tym: Loretańskiej, Szujskiego, Podwale, Studenckiej, Rajskiej, Wenecja, Cybulskiego, Humberta, Garncarskiej, Czystej, Dolnych Młynów i Skarbowej.


UZASADNIENIE PROJEKTU

Ulica Krupnicza łączy ścisłe centrum Krakowa z obszarem miasteczka studenckiego, uczelniami (między innymi Akademią Górniczo-Hutniczą, Uniwersytetem Jagiellońskim, Uniwersytetem Pedagogicznym i Uniwersytetem Rolniczym) oraz z jednym z ważniejszych terenów zielonych w Krakowie – Parkiem Jordana. Niestety jej obecny stan wymaga całkowitej rewitalizacji: jest zapchana samochodami, a przede wszystkim niebezpiecznej dla pieszych. Stąd pomysł, aby zmienić jej charakter, tak by mogła stać się prawdziwą wizytówką Krakowa.Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Projekt i realizacja woonerfu 3 000 000,00 PLN
3 000 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Projekt i realizacja woonerfu 2018/2019
Charakterystyka długoterminowych skutków: Realizacja projektu uatrakcyjni jedną z najbardziej uczęszczanych ulic Starego Miasta. Będzie ona stanowiła atrakcję nie tylko dla mieszkańców, ale także dla turystów odwiedzających Kraków. Dodatkowo ułatwi ruch pieszy i stanie się celem spacerów mieszkańców.
3 000 000,00 PLN
kwota potrzebna do realizacji
Udostępnij na facebooku

×