Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt ogólnomiejski NR 6:

Rodzinne rowery cargo

Edycja Budżet Obywatelski 2017 Projekt ogólnomiejski - dotyczy całego obszaru Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Miasto Kraków

Opis projektu

Projekt polega na zakupie przez miasto usługi udostępnienia mieszkańcom 18 rowerów towarowych, służących do przewozu dzieci przez okres marzec-grudzień (10 m-cy). Rowery będą udostępnianie kolejnym zgłaszającym się rodzinom (po 1 w każdej dzielnicy) na ustalony z góry okres np. 2 tygodni. Dostawą rowerów wraz z niezbędnymi akcesoriami i zabezpieczeniami, ich serwisowaniem, przekazywaniem z rąk do rąk i zarządzaniem systemem rezerwacji zajmować będzie się zewnętrzna firma, wyłoniona w postępowaniu. W związku z tym, że za wykonywanie usługi odpowiadać będzie wybrana w postępowaniu firma, brak potrzeby wskazywania miejsca przechowywania rowerów - w trakcie wypożyczeń będą one przechowywane przez rodziny, zaś w przerwach - przez firmę świadczącą usługę. Rowery będą mogły być także wykorzystywane w imprezach dzielnicowych.

UZASADNIENIE PROJEKTU

Celem jest popularyzacja rowerów towarowych wśród mieszkańców.

Rowery cargo są coraz częściej wykorzystywane do przewozu dzieci i ładunków, zastępując samochody w wielu miastach na świecie. W Kopenhadze użytkowanych jest 40000 tego typu rowerów. Można przyjąć że każdy taki rower to jedno auto w korkach mniej. Niestety w polskich warunkach cena rowerów tego typu stanowi barierę powodującą, że ich liczba jest wciąż ograniczona. Wypożyczalnie rowerów towarowych istnieją w kilku polskich miastach: w Warszawie rowery takie są własnością Zarządu Dróg Miejskich i są wypożyczane w 8 lokalizacjach na terenie miasta, zaś w Opolu i Radomiu stanowią część systemu roweru publicznego. Tego rodzaju projekty są również bardzo popularne na świecie, jako przykład można przytoczyć system wypożyczalni rowerów działający w Wiedniu w dzielnicy Seestadt Aspern czy hamburski projekt Hannah. Rowery towarowe doskonale nadają się także do wypoczynku w gronie rodziny.

Doświadczenia wspomnianych miast pokazują, że udostępnienie rowerów towarowych jest dużą atrakcją dla mieszkańców, rowery są chętnie wypożyczane i stanowią samoistną reklamę zrównoważonego transportu.

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Zakup usługi Zakup kompletnej usługi (dostawa rowerów, zapięć, zarządzanie rezerwacjami, serwisowanie, przekazywanie, przechowywanie gdy to konieczne) 150 000,00 PLN
150 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Przeprowadzenie postępowania i uruchomienie projektu Przeprowadzenie postępowania (przetargu) w celu wyłonienia wykonawcy, start projektu I-III kw.2018 r.
Zakończenie projektu - grudzień 2018 r.

Załączniki

Charakterystyka długoterminowych skutków: Duża atrakcja dla mieszkańców, ułatwienie dla osób przewożących dzieci lub towary.Rowery stanowią alternatywę dla poruszania się samochodem oraz mogą być reklamą zrównoważonego transportu.
Wróć do poprzedniej strony