Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt lokalny - Dzielnica III NR 5:

Pszczoły na dachu

Edycja Budżet Obywatelski 2017 Projekt lokalny - Dzielnica III - dotyczy całego obszaru Realizacja projektu przewiduje ograniczoną liczbę uczestników. Ilość beneficjentów: 201 i więcej

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Dzielnica III

Opis projektu

Projekt "Pszczoły na dachu" polega na umiejscowieniu kilku uli na dachu budynku gminnego na terenie dzielnicy III. Dodatkowo, aby podkreslić jego edukacyjny charakter, do ula podłączona zostanie kamera monitorująca życie pszczół, dostępna on-line dla wszystkich zainteresowanych. W ten sposób każdy będzie mógł sledzić życie pszczelej rodziny. Ponadto projekt zakłada otwarte warsztaty dla mieszkańców III dzielnicy, poswięcone pszczelarstwu, pszczołom i ekologii.

Pszczoły, miód i ule są nieodłącznym elementem ludzkosci od pradawnych czasów. W obecnych czasach populacja pszczół na swiecie i w Polsce drastycznie się zmniejsza. Wpływ na masowe wymieranie pszczół ma wiele czynników: chemizacja rolnictwa, zanieczyszczenie srodowiska, uprawy monokulturowe i inne. Oby odwrócić to zjawisko powstaje trend pszczelarstwa miejskiego, polegającego na umieszczaniu kilku (lub kilkunastu) uli w miescie, przeważnie na dachach, balkonach, przydomowych ogródkach.

Miejskie pszczoły pojawiły się już w Warszawie (min. Służewski Dom Kultury, na dachu centrum handlowego Arkadia, na biurowcu Eurocentrum, na dachu wydawnictwa Agora, hotel Regent Warsaw i wiele innych), w Krakowie na budynku AGH (na dachu Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki stanęło 5 uli), w Katowicach przy Muzeum Sląskim. Coraz więcej miast rozwija ideę pszczelarstwa miejskiego.

UZASADNIENIE PROJEKTU

Projekt zakłada założenie małej pasieki- ok. 3 uli z rodzinami pszczelimi na dachu budynku gminnego III dzielnicy. Loty pszczół będą się odbywały na dużej wysokosci, dlatego nie stanowią zagrożenia dla użytkowników budynku oraz okolicznych mieszkańców. Rasy pszczół zostaną dobrane pod kątem łagodnosci i całkowitego braku agresji. Pasieka będzie prowadzona przez 2 doswiadczonych pszczelarzy z wieloletnim stażem, zrzeszonych w Związku Pszczelarzy Kraków Krowodrza.

Przy jednej z rodzin zostanie zamontowana kamera, dzięki której będzie można "podglądać" pszczelą rodzinę on-line. Dodatkowo, aby wzmocnić walor edukacyjny zakłada się zorganizowanie cyklicznych, otwartych warsztatów, poswięconych szeroko rozumianej tematyce pszczół , tj. spotkania z pszczelarzami, poznawanie produktów pszczelich, nauka o roslinach miododajnych, poznawanie zwyczaju pszczół oraz ich znaczenia dla ludzi i srodowiska.

Umiejscowienie pszczół na dachu to nie tylko projekt edukujący społeczeństwo i oswajający mieszkańców miasta z tymi pożytecznymi owadami. To także szansa z jednej strony dla pszczół, na spokojny rozwój z dala od czynników powodujących ich wymieranie a z drugiej- dla nas, mieszkańców, na korzystanie z owoców ich pracy, takich jak miód czy zapylone rosliny. Wszyscy ludzie potrzebują pszczół, a nie ma lepszego sposobu przyczynienia się do ich ratowania, niż stworzenie im warunków do mieszkania w swojej okolicy.

W październiku, na zakończenie sezonu pszczelarskiego, odbędzie się impreza dla mieszkańców połączona z degustacją własnego miodu. "Miód dzielnicowy" będzie miał swoją nazwę wybraną w konkursie dla mieszkańców, a opakowanie zostanie oznaczone stosowną etykietą.

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Zakup uli 3x650 1 950,00 PLN
Zakup rodzin pszczelich 3x350 1 050,00 PLN
Prowadzenie pasieki 700/miesiąc x 9 mies 6 300,00 PLN
Pokarm zimowy 3x42 126,00 PLN
Leki na warrozę (choroba pszczół) 216,00 PLN
Zakup kamery odpornej na warunki atomsf 1x35000 3 500,00 PLN
Okablowanie internetowe 2500 2 500,00 PLN
Robocizna wraz z podłączeniem do www 2000 2 000,00 PLN
Rejestrator i dysk twardy 2000 2 000,00 PLN
Otwarte warsztaty o życiu pszczół 4 x 120 480,00 PLN
Konfekcja miodu, produkcja etykiet 1 500,00 PLN
Impreza na zakończenie sezonu pszczelarskiego dla mieszkańców dzielnicy 500 500,00 PLN
22 122,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Prace przygotowawcze Zakup uli, rodzin pszczelich, analiza montażu uli na dachu budynku luty/marzec 2018
Montaż uli na dachu Przygotowanie uli, infrastruktury na dachu budynku marzec/kwiecień 2018
Montaż okablowania internetowego i prądu do kamery Analiza techniczna, montaż i uruchomienie kamery on-line zamontowanej przy ulach marzec/kwiecień 2018
Otwarcie sezonu pszczelarskiego Umiejscowienie rodzin w ulach, przygotowanie pszczół do rozpoczęcia sezonu połowa kwietnia 2018
Prowadzenie pasieki Cotygodniowa opieka pszczelarzy nad ulami kwiecień-październik 2018
Produkcja miodu Konfekcjonowanie miodu w przygotowanych opakowaniach maj-październik 2018
Warsztaty Otwarte warsztaty dla mieszkańców o życiu pszczół i pszczelarstwie kwiecień, czerwiec, wrzesień, listopad 2018
Zamknięcie sezonu Impreza otwarta połączona z degustacją miodu na zakończenie sezonu pszczelarskiego październik 2018

Załączniki

Charakterystyka długoterminowych skutków: Projekt związany z budżetem obywatelskim o ID BO.D3.28/17 dotyczący umieszczenia uli na dachu budynku gminnego - Miejskiego Centrum Profilaktyki Uzależnień, na ul. Rozrywki w Krakowie opiniuję pozytywnie. Koszt projektu, który przewiduje nie tylko umieszczenie trzech uli na dachu budynku ale także opiekę nad pszczołami i aktywne zajęcia z tematyki „pszczelej” dla mieszkańców Krakowa oraz możliwość „podglądania” pszczół to 22 122 zł a w latach następnych 6602 zł co mieści się w przedziale poniżej 30 % pierwotnej wartości projektu. Działanie to wpisuje się nie tylko w coraz popularniejszy trend pszczelarstwa miejskiego ale jednocześnie pozwala na przekazywanie mieszkańcom wiedzy na temat pszczół, ich życia, oswaja mieszkańców z tematyką mało znaną na co dzień. Przy jednoczesnej możliwością podglądania tych owadów podczas pracy - inicjatywa ta wydaje się być cenna i potrzebna.
Wróć do poprzedniej strony