Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt lokalny - Dzielnica IV NR 23:

Leśna kryjówka - naturalny plac zabaw w Lesie Witkowickim

Edycja Budżet Obywatelski 2017 Projekt lokalny - Dzielnica IV Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Las Witkowicki

Opis projektu

Celem projektu jest stworzenie naturalnego placu zabaw, który będzie miejscem odpoczynku, zabawy i rekreacji dla mieszkańców w różnym wieku. Koncepcja placu zostanie skonsultowana z mieszkańcami, korzystającymi z tego miejsca.

Wstępne założenia projektu:
- plac zabaw będzie wykonany głównie z naturalnych materiałów tak, aby harmonijnie wpisywał się w charakter miejsca - jest to warunek bezwzględny.
- kształt estetyczny i funkcja zostanie skonsultowana w mieszkańcami (głównie z rodzicami i dziećmi) w formie warsztatów partycypacyjnych (poprowadzonych przez doświadczonego w prowadzeniu takich warsztatów architekta). Wytyczne zostaną spisane w formie uwag, które w miarę możliwości zostaną uwzględnione w projekcie koncepcyjnym i wykonawczym;
- nowy plac zabaw powstanie w miejscu placu istniejącego lub wybrana zostanie inna lokalizacja, która przez zarządcę terenu zostanie skonsultowana z mieszkańcami (z przestrzeni Lasu korzysta w celach rekreacyjnych wiele grup użytkowników).
- plac zabaw podzielony zostanie na strefy (dla dzieci młodszych i starszych) - docelowo będzie to przestrzeń przeznaczona dla wszystkich chętnych.

UZASADNIENIE PROJEKTU

Park Leśny Witkowice jest z jednym z nielicznych większych kompleksów zielonych w dzielnicy IV. Park służy jako miejsce rekreacji i odpoczynku dla mieszkańców okolicznych osiedli.

Istniejący w obecnej lokalizacji plac zabaw jest bardzo zaniedbany. Znajdujące się tam urządzenia są zużyte, a ich przypadkowe rozmieszczenie nie wykorzystuje atutów i walorów wspomnianej lokalizacji.

Liczba bawiących się tu dzieci w słoneczny dzień dowodzi, że potrzebny jest plac zabaw, jednak wymaga on modernizacji z zachowaniem unikalnego ukształtowania terenu, naturalności i dzikości otoczenia, która stanowi doskonały walor edukacyjny.

W okolicy nie ma wielu miejsc do zabawy, które stymulują dzieci starsze i jednocześnie umożliwiają zabawę młodszym. Nowopowstające place charakteryzuje jednolita stylistyka, oparta na urządzeniach katalogowych. Niewiele jest miejsc niepospolitych, w ciekawy sposób współgrających z otoczeniem.

Wyniki ankiety, przeprowadzonej w lutym - marcu 2017 r. przez MamaTon Klub Mam wśród rodziców, korzystających z dziećmi z ogródka jordanowskiego w Parku Kościuszki  jednoznacznie wskazują na potrzebę tworzenia miejsc funkcjonalnych, zbudowanych z naturalnych materiałów i wyposażonych w sprzęty, które są dostatecznym wyzwaniem sprawnościowym dla dzieci w kontekście ich potrzeb rozwojowych. W okolicy Lasu powstaje coraz więcej osiedli i bloków, a ogródków jordanowskich przybywa w ograniczonym zakresie, co skutkuje niedostateczną podażą miejsc, gdzie mieszkańcy mogą odpoczywać w otoczeniu natury. 

Pomysł na projekt zrodził się oddolnie w większej grupie mieszkańców, a jedną z inspiracji był naturalny plac zabaw, który powstał na Podleśnej Polanie w Gdańsku i częściowo sfinansowany został z budżetu obywatelskiego. Więcej informacji: http://www.pracowniak.pl/podlesna-polana/

Projekt wpisuje w realizowany od czerwca 2016 r. przez miasto Kraków międzynarodowy projekt: CE174 UGB (Urban Green Belts) pn.: „Smart integrated models for sustainable management of urban green spaces for creating more healthy and liveable urban environments” (Inteligentne zintegrowane modele zrównoważonego zarządzania miejskimi terenami zielonymi dla stworzenia bardziej zdrowego i przyjaznego do życia środowiska miejskiego).

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Warsztaty z mieszkańcami (użytkownikami) Przygotowanie i realizacja warsztatów partycypacyjnych z uczestnikami (dzieci, rodzice, inni użytkownicy) z architektem 1 000,00 PLN
Prace przygotowawcze i wykonawcze Prace projektowe, niezbędne uzgodnienia, prace wykonawcze 180 000,00 PLN
181 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Warsztaty partycypacyjne dla mieszkańców (uwzględniające różne grupy użytkowników) Organizacja warsztatów partycypacyjnych dla mieszkańców (uwzględniające różne grupy użytkowników) 2018
Opracowanie dokumentacji projektowej, uzyskanie niezbędnych zezwoleń i opinii Opracowanie dokumentacji projektowej, uzyskanie niezbędnych zezwoleń i opinii 2018
Prace wykonawcze Prace wykonawcze 2019
Charakterystyka długoterminowych skutków: Aktualny plac zabaw w Parku Leśnym Witkowice jest już bardzo wyeksploatowany, nie jest dopasowany wizualnie do miejsca a urządzenia na nim zamontowane nie wyróżniają się pod względem swojej atrakcyjności. Zastosowanie naturalnych materiałów, w stonowanej kolorystyce sprawi, że powstanie plac zabaw dopasowany do przyrodniczej formy parku. Jednocześnie, będzie się wyróżniał pod względem wizualnym i stanie się atrakcyjny zarówno dla dzieci jak i dla rodziców. Dzięki swojej odrębności od większości miejskich placów zabaw, zachęci do bezpośredniego kontaktu z przyrodą oraz rozwinie zainteresowania dzieci dotyczące lasu. Przedstawiony projekt jest spójny z planami rozwoju tego użytku ekologicznego pod względem jego atrakcyjności dla mieszkańców oraz stworzeniem ścieżek edukacyjnych.
Wróć do poprzedniej strony