Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt lokalny - Dzielnica IV :

Zielony Gaik - antidotum na smog i hałas

Projekt odrzucony: Referat Zwrotu Wywłaszczonych Nieruchomości Wydziału Skarbu UMK prowadzi w oparciu o art. 136 ust. 3 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 o gospodarce nieruchomościami, postępowanie o zwrot wywłaszczonej nieruchomości oznaczonej jako działka nr 167/14 obr. 44 Krowodrza. Wobec powyższego zagospodarowanie tego terenu nie jest mozliwe.

Edycja Budżet Obywatelski 2017 Projekt lokalny - Dzielnica IV Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Skwer między ulicą Krowoderskich Zuchów, a blokiem numer 23

Opis projektu

Przy ulicy Krowoderskich Zuchów, na całej długości bloku numer 23 (posiadającego 12 klatek), pomiędzy ulicami Rusznikarską i Rusznikarską-Deptak, znajduje się zielony skwer. Jest mocno zaniedbany, a nawet niechlujny. Środek skwerku jest wyasfaltowany, ale stan asfaltu jest fatalny - dziury, wybrzuszenia. Istniejące na nim alejki nie są dobrze dopasowane do potrzeb przechodzących przez skwer mieszańców - część z nich jest prawie w ogóle nieużywana, część w w marnym stanie. Przy skwerku rosną rachityczne żywopłoty i drzewa, które potrzebują pielęgnacji (wymagana fachowa ocena ich stanu).

Celem projektu jest zmiana istniejącej "atrapy" skwerku na teren pełen pięknej, gęstej zieleni, która będzie pełnić rolę zielonych płuc tej części dzielnicy. Należałoby wykonać przegląd obecnie rosnących drzew, wykonać na nich niezbędne prace pielęgnacyjne (jestem działkowcem z ponad 30 letnim stażem, stąd wiem, że mocne przycięcie drzew daje pożądany efekt - konary stają się mocniejsze, korona drzewa staje się mocno ulistniona), ewentualnie wyciąć jeśli są chore. Należy nasadzić nowe drzewa i krzewy, ale na tyle gęsto by stanowiły one barierę antyhałasową. Aby ta funkcja była pełniona także zimą, należy nasadzić rośliny zimozielone - iglaste. Ponadto, wzorem roślin posadzonych na Alejach Trzech Wieszczów, należy zasadzić także takie pełniące funkcję "antysmogową". Aby drzewa i krzewy iglaste były zdrowe i mocne należy nawieźć właściwej ziemi - kwaśnej z torfem. Ta piękna zieleń ma służyć mieszkańcom długie lata, a więc podłoże należy fachowo przygotować.

Wspomniany wyasflatowany placyk należałoby usunąć, gdyż nie spełnia żadnej roli - dzieci na nim się nie bawią, bo jest zbyt blisko ulicy, a poza tym brak na nim jakichkolwiek obiektów z których mogłyby korzystać (typu piaskownica, zjeżdżalnia, karuzela, itp.).

Po usunięciu asfaltu i dowozie nowej ziemi (zapewne ziemia pod ściąganym asfaltem będzie wyjałowiona), powstanie miejsce w którym nowe rośliny będą miały bardzo dobre warunki do wzrostu. W tym miejscu jest dużo światła. Pozostałe części terenu, na których rosną już drzewa, należy obsadzić roślinami dobranymi do takich warunków siedliskowych. Należy pamiętać, że po prześwietleniu i przycięciu obecnych drzew będzie w takich miejscach więcej światła niż jest obecnie, co jest istotne w kontekście nowo sadzonych krzewów.

Istniejące alejki należy przeprojektować. Z obserwacji wynika, że mieszkańcom potrzebne by były trzy alejki. Jedna (nowa), którą mogliby przechodzić do przystanku autobusowego "Krowoderskich Zuchów" z deptaka Rusznikarska-Deptak u zbiegu bloków nr 19 i 23., i dwie kolejne (istniejące), dochodzące do tej pierwszej od strony bloku nr 23. Pozostałe należałoby usunąć. Celem projektu jest obsadzenie terenu gęstą zielenią, a więc i minimalizowanie ilości alejek do minimum. Aby zachować dobry stan nawierzchni na długie lata, zamiast asfaltu należałoby zastosować kostkę brukową.

Na alejkach, zamiast obecnej jednej ławki, należałoby ustawić kilka pojedynczych siedzisk. Ma to na celu wyeliminowanie użytkowania ich przez osoby spożywające alkohol. Do tego należy ustawić je możliwie najbliżej wylotów alejek, by nie stworzyć warunków do zacisznej "konsumpcji", tylko po to by mogły z nich korzystać np. osoby starsze w drodze na zakupy.

UZASADNIENIE PROJEKTU

Skwer znajduje się przy głównej ulicy, na której są nieustające korki. Drzewa liściaste, na nim zasadzane, nie dają żadnej naturalnej ochrony przed smogiem i hałasem, zwłaszcza zimą, kiedy są gołe konary. Dlatego moją propozycją jest posadzenia drzew iglastych, krzewów zimozielonych i "antysmogowych", które odizolują hałas i oczyszczą powietrze i będą tę funkcję spełniać przez cały rok. Odczują to nie tylko mieszkańcy pobliskich bloków, ale też i całej dzielnicy.

Nowe alejki będą lepiej dobrane do potrzeb mieszkańców, a i przejście nimi, wśród ładnej zieleni, będzie przyjemniejsze.

Ponadto takie enklawy zieleni spowodują korzystne zmiany dla wszystkich mieszkańców Krakowa - staną się impulsem do tworzenia w każdym możliwym miejscu takich zielonych gaików, co nie tylko oczyści powietrze, ale też i będzie stanowiło niewątpliwą ozdobę, a nawet i jedną z wizytówek miasta. Oby za takim przykładem poszły inne miasta Polski!

Osobiście bardzo się cieszę, tak jak i mieszkańcy którym przedstawiałam propozycję zmian, z tego że sami możemy decydować o swoim miejscu na Ziemi. Wycinka drzew, jaka miała ostatnio miejsce w całej Polsce, paradoksalnie obudziła w społeczeństwie tęsknotę za przyrodą jak i odpowiedzialność za stan środowiska dla przyszłych pokoleń. Zachęcam więc wszystkich do głosowania :)

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
pielęgnacja drzew i krzewów przegląd stanu drzew i krzewów, cięcia pielęgnacyjne, ewentualna wycinka 10 000,00 PLN
przebudowa placyku i alejek usunięcie istniejących alejek i placyku, zaprojektowanie oraz wykonastwo nowych alejek 120 000,00 PLN
nowe zasadzenia nawiezienie ziemi, zakupienie oraz obsadzenie nowymi drzewami oraz krzewami terenu 25 000,00 PLN
projekt inwentaryzacja, uzyskanie opinii odpowiednich służb, wytyczenie alejek, rozplanowanie rozmieszczenia nowych drzew i krzewów, zaplanowanie harmonogramu prac, etc. 10 000,00 PLN
zakup i montaż siedzisk 4 sztuki 6 000,00 PLN
171 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
przygotowanie przedmiaru robót I kwartał 2018
zlecenie robót II kwartał 2018
wykonanie robót III kwartał 2018
odebranie robót III kwartał 2018
otwarcie dla mieszkańców III kwartał 2018

Załączniki

Wróć do poprzedniej strony