Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt ogólnomiejski :

PIASKOWNICA ARCHEOLOGICZNA -NAUKA HISTORII POPRZEZ ZABAWĘ.

Projekt odrzucony: Projekt otrzymał negatywną opinię Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Krakowie. Konserwator w swojej odpowiedzi wyraził opinię, że tworzenie nowych obiektów kubaturowych na terenie Bulwarów Wiślanych nie jest wskazane. Ponadto, w pobliżu na terenie Plant Krakowskich został zrealizowany w roku 2016 plac zabaw o podobnym charakterze.

Edycja Budżet Obywatelski 2017 Projekt ogólnomiejski Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: bulwar Czerwieński, Kraków, Polska

Opis projektu


Celem projektu jest stworzenie tymczasowego miejsca do zabaw dla rodzin w okolicy rzeźby Smoka Wawelskiego (rejon ulicy Smoczej, działka 179)
 poprzez umiejscowienie dużej odkrywkowej piaskownicy z zatopionym szkieletem smoka. Wkład do piaskownicy wykonany powinien być z bezpiecznych i trwałych materiałów (np. włókno szklane). Obudowa piaskownica powinna być wykonana z naturalnych materiałów np. drewno.
Dodatkowo przy piaskownicy powinna zostać umiejscowiona skrzyneczka z narzędziami związanymi z pracą małego archeologa a także tabliczka edukacyjna ( przybliżająca pracę archeologa) oraz informacyjna (wskazująca dojście do pobliskiego Muzeum Archeologicznego)
Piaskownica z zatopionym szkieletem smoka jest bardziej intrygująca i zachęca do emocjonującej zabawy, niż tradycyjna piaskownica,a umiejscowienie jej w pobliżu Smoka Wawelskiego zdecydowanie uatrakcyjniłoby okolicę.
Piaskownica wraz z strefą relaksu  (leżaki i hamaki) byłby czynna w okresie letnim tzn. (maj- wrzesień).

Znalezione obrazy dla zapytania piaskownica archeologiczna



UZASADNIENIE PROJEKTU

Smok Wawelski to niezwykły stwór, który może się rozgościć na dnie piaskownicy jako szkielet umieszczony pod powierzchnią piasku. Odkopywanie poszczególnych kości i elementów będzie wspaniałą przygodą dla małych odkrywców.
Piaskownica archeologiczna ożywi przestrzeń wokół rzeźby Smoka Wawelskiego, będzie nawiązywać do legendy a także pełnić rolę edukacyjną (przybliżenie zawodu archeologa) oraz informacyjną (tabliczka informująca o zasadach zabawy a także zachęcająca do odwiedzenia pobliskiego Muzeum Archeologicznego).
Realizacja stanowiska odkrywkowego przyczyni się do urozmaicenia czasu dzieci odwiedzających Smoka Wawelskiego, pozwoli na dłużej zatrzymać się w tym niezwykłym dla turystów i mieszkańców miejscu.
Dodatkowo stworzenie strefy relaksu w postaci leżaków i hamaków w pobliżu piaskownicy wpłynie pozytywnie na przestrzeń do wypoczynku i obserwacji otoczenia.
Na hamakach i leżakach można zarówno odpoczywać ucinając sobie krótką drzemkę albo czytać książki. Możliwość spędzania czasu na wiszącym łóżku przyciągnie rzesze osób (takie miejsca powstały już m.in. w Warszawie przy Stadionie Narodowym.)
Tak z przestrzeni publicznych, z parków i skwerów korzysta się w większości metropolii i miast na Zachodzie. Nikogo nie dziwi polegiwanie na kocyku w parku przy Zamku Królewskim w Oslo.



Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Opracowanie dokumentacji projektowej 8 000,00 PLN
Zakup lub wypożyczenie leżaków bądź hamaków 8 000,00 PLN
Instalacja odkrywkowej piaskownicy 10 000,00 PLN
26 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Opracowanie projektu zima 2017/2018
Ogłoszenie przetargu marzec 2018
Realizacja zadania maj 2018

Załączniki

Wróć do poprzedniej strony