Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt lokalny - Dzielnica IV :

Budowa chodnika przy ul. Dożynkowej od nr 104 do nr 172.

Projekt odrzucony: Wskazana przez Wnioskodawcę część działek stanowi własność osób fizycznych, co uniemożliwia zaopiniowanie zadania pozytywnie, gdyż zgodnie z § 12 ust. 6 i 7 załącznika do uchwały nr XXXIV/566//15 Rady Miasta Krakowa z dnia 16.12.2015 r., „w ramach procedury budżetu obywatelskiego nie mogą być realizowane zadania, które naruszałyby obowiązujące przepisy prawa, prawa osób trzecich, w tym prawa własności oraz które planowane są do realizacji na gruntach nienależących do Gminy Miejskiej Kraków”. Budowa wnioskowanego chodnika na wskazanym odcinku wiązałaby się z koniecznością budowy sieci kanalizacji deszczowej w ul. Dożynkowej aż do skrzyżowania z ul. Bibicką i w ul. Bibickiej w celu dojścia kanalizacją do odbiornika, którym jest potok Bibiczanka. W związku z powyższym brak jest możliwości ograniczenia zakresu rzeczowego proponowanego zadania w ramach budżetu obywatelskiego. Dodatkowo, § 8 ust. 4 w/w regulaminu stanowi, że w przypadku przeznaczenia przez Dzielnicę na realizację zadań lokalnych kwoty większej niż sto tysięcy złotych, koszt realizacji pojedynczej propozycji zadania nie może być wyższy niż 60 % całości środków(…) – tak więc maksymalna kwota projektu nie może przekroczyć kwoty 120 000 zł, która jest niewystarczająca na realizację propozycji przedmiotowego zadania. Zgodnie z § 12 ust. 2 przytoczonego regulaminu w ramach procedury budżetu obywatelskiego nie mogą być realizowane zadania, których wymagany budżet całkowity na realizację jest niezgodny z limitami finansowymi wskazanymi w § 8 ust. 2 do 4 regulaminu. Ul. Dożynkowa objęta jest ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „Witkowice”, zgodnie z którym oznaczona jest symbolem 1KD(L) - przeznaczona jest na drogę klasy lokalnej, która zgodnie z przedmiotowym planem w liniach rozgraniczających powinna posiadać szer. minimum 12 m, co wiązałoby się z koniecznością wykupów niektórych działek, stanowiących własność osób prywatnych, co nie jest dopuszczone w ramach budżetu obywatelskiego Należy podkreślić, że część planowanego chodnika znajduje się w obszarze rezerwy terenu dla korytarzy transportowych / przebiegu północnej obwodnicy Miasta Krakowa, która będzie prowadzona przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad.

Edycja Budżet Obywatelski 2017 Projekt lokalny - Dzielnica IV Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Dożynkowa, Kraków, Polska

Opis projektu

Budowa chodnika obejmowałaby przygotowanie podłoża i wykonanie traktu pieszego o szerokości ok. 1 metra. Chodnik kontynuowałby swój bieg przy ul. Dożynkowej od nr 104 do nr 172 i łączył z istniejącym chodnikiem przy przystanku autobusowym os. Marszowiec.
Chodnik z jednej strony połączyłby gospodarstwa domowe z Zielonkami, a z drugiej strony z centralną częścią dzielnicy, w której znajdują się m. in.: szkoła, przedszkole, sklepy, pętla autobusowa oraz Kościół.
Długość planowanego odcinka to ok 845m.
W chwili obecnej od strony Zielonek chodnik wykonany jest z kostki brukowej, a od strony miasta Krakowa z płyt chodnikowych, dlatego materiał, z którego miałby zostać wykonany chodnik jest dowolny - betonowa kostka brukowa lub betonowe płytki chodnikowe (jego wybór można uzależnić od korzystniejszej oferty).
Działki, przez które miałby przebiegać chodnik idąc od strony miasta Krakowa:

154/1, 152/2, 95/2, 91/2, 90/2, 89/2, 86/2, 84/2, 74/2, 73/2, 72/2, 70/2, 69/2, 66/2, 64/2, 63/2, 60/2, 59/2, 57/2, 56/3, 56/2, 50/2, 49/2, 48/2, 47/2, 46/2, 41/2, 40/2, 39/2, 34/4, 33/4, 32/2, 28/2, 27/2, 26/2, 25/2, 198/2, 21/2, 20/2, 19/2, 18/2, 17/2, 16/2.

Obecnie wzdłuż ulicy Dożynkowej na planowanym odcinku budowy chodnika występuje tylko jezdnia asfaltowa bez jakiegokolwiek pobocza umożliwiającego poruszanie się pieszych.





UZASADNIENIE PROJEKTU

Celem budowy chodnika jest stworzenie bezpiecznego połączenia umożliwiającego pieszym swobodne poruszanie się w obrębie zamieszkania.
W chwili obecnej na wymienionym odcinku ulicy poruszanie się pieszo jest utrudnione ze względu na brak jakiegokolwiek zagospodarowania pasa drogowego po obu stronach drogi. Wzdłuż ul. Dożynkowej powstają nowe osiedla, budynki mieszkalne oraz usługowe, a fakt, że jest to jedna z głównych ulic dojazdowych do Krakowa od strony Zielonek i Bibic przyczynia się do nasilonego ruchu samochodowego. W porach wzmożonego ruchu takich jak: 6:00-9:00; 15:00-18:00 w ciągu jednej godziny przejeżdża około 800 samochodów. Taki wynik daje około 5000 pojazdów przejeżdżających tylko w godzinach, dojścia i powrotu mieszkańców z pracy, szkoły, przystanku itp. Długi odcinek prostej drogi skłania niecierpliwych kierowców do wyprzedzania innych pojazdów bez możliwości zachowania bezpiecznej odległości od pieszych stwarzając tym samym duże zagrożenie dla niczym nie chronionych – przechodniów, czego jesteśmy, jako mieszkańcy świadkami codziennie.
Wszystkie budynki użyteczności publicznej takie jak np. przedszkole, szkoła podstawowa, sklep, Kościół, przystanki oraz pętla autobusowa są odłączone od części ul. Dożynkowej nieposiadającej ciągu pieszego. Jako mieszkańcy tej okolicy nie chcemy aby nasze dzieci oraz bliscy podróżowali tak niebezpiecznym odcinkiem drogi na piechotę narażając na utratę swoje zdrowie i życie.
Budowa chodnika na tym odcinku ułatwiłaby codziennie poruszanie się mieszkańców, zmniejszyłaby stres związany z przemieszczaniem się tą częścią drogi oraz ryzyko potrącenia pieszego. Przez takie rozwiązanie dzieci będą mogły podróżować do szkoły na piechotę, a droga do oraz z przystanków i pętli autobusowej (jak i innych miejsc) stanie się dużo bezpieczniejsza.
Dzięki takiemu projektowi ruch pieszych się zwiększy, mieszkańcy z przyjemnością będą korzystać z udogodnień oraz usług oferowanych w obrębie Dzielnicy IV, a w pełni zagospodarowany teren zachęci kolejne osoby do rozlokowania nowych inwestycji w Naszej Dzielnicy.

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Budowa chodnika Przygotowanie podłoża oraz wykonanie chodnika wraz z krawężnikami. 240 000,00 PLN
240 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Rozpoczęcie budowy chodnika Rozpoczęcie prac budowlanych 2018-03-01
Wróć do poprzedniej strony