Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt ogólnomiejski :

Likwidacja Zarządu Infrastruktury Miejskiej i Transportu

Projekt odrzucony: Brak listy poparcia.

Edycja Budżet Obywatelski 2017 Projekt ogólnomiejski Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Centralna, Kraków, Polska

Opis projektu

Projekt "Likwidacja Zarządu Infrastruktury Miejskiej i Transportu"

Głównym założeniem projektu jest likwidacja Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu. Zadania, które aktualnie są podległe ZIKiT-owi zostaną podzielone i scedowane na podległe dotychczas Zarządowi instytucje. Dotychczasowa praktyka pokazuje jasno, że ZIKiT jest instytucją w najlepszym wypadku sztuczną i zbędną. 

I tak:
- utrzymanie infrastruktury drogowej zostanie przekazane Zarządowi Dróg Powiatu Krakowskiego, 
- utrzymanie infrastruktury torowisk oraz nadzór nad komunikacja miejską, jej rozkładem, taborem oraz wszelkimi jej aspektami zostanie przekazane Miejskiemu Przedsiębiorstwu Komunikacyjnemu, 
- utrzymanie gospodarki komunalnej zostanie przekazane bezpośrednio Miejskiemu Przedsiębiorstwu Oczyszczania. 

Osoby zatrudnione do tej pory w ZIKiT zostaną poddane weryfikacji i w miarę możliwości przeniesione do pracy w instytucjach dotychczas podległych ZIKiT-owi, a które po jego likwidacji przejmą jego kompetencje. 

UZASADNIENIE PROJEKTU

Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu jest jednostką unikalną na skalę światową. W żadnym innym mieście europejskim nie występuje drugi taki sztuczny twór niepotrzebnie komplikujący życie jego mieszkańcom. Celem realizacji projektu jest usunięcie tego sztucznego, potęgującego niepotrzebną biurokrację a także koszty tworu. Likwidacja ZIKiT-u to likwidacja największego hamulcowego zrównoważonego rozwoju miasta Krakowa. Jak pokazują ostatnie miesiące działania ZIKiT-u wskazują na co najmniej niekompetencję jego pracowników, jeśli nie na świadome działanie na szkodę mieszkańców Krakowa. Projekty, realizacje, inwestycje oraz wszelkie inne działania prowadzone, zaproponowane bądź nawet koordynowane przez ZIKiT generują niepotrzebne koszty, nie są konsultowane z mieszkańcami lub są wprowadzane przy wyraźnym sprzeciwie tychże, lub są po prostu złe. 

Likwidacja ZIKiT-u będzie miała niezwykle pozytywny wpływ na życie mieszkańców Krakowa. Z dwóch powodów. Po pierwsze zlikwidujemy sztuczny twór, który upośledza i nierzadko niweczy trud podległych mu kompetentnych przedsiębiorstw (MPO, MPK, itp.). Pozbędziemy się sztucznego szczebla organizacji. Zadania takie jak pozwolenie zajęcia pasa ruchu, remont nawierzchni czy dbanie o czystość i zieleń miejska będą realizowane szybciej lepiej i taniej. Po drugie zlikwidujemy niebagatelną pozycję w budżecie miasta. Przestaniemy marnotrawić pieniądze na instytucję zbędną, niekompetentną i w swym zapatrzeniu w swoją nieomylność butną i arogancką. 

Każdy kto porusza się po Krakowie komunikacją zbiorową, rowerem, pieszo czy samochodem zdecydowanie odczuje poprawę sytuacji po likwidacji ZIKiT-u. Atrakcyjność projektu oceniam zatem na bardzo wysoką i co najważniejsze dotyczącą praktycznie każdego mieszkańca Krakowa.  



Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Uprzątnięcie siedziby ZIKiT Uprzątnięcie siedziby i przygotowanie pod wynajem lub użycie w innym celu 50 000,00 PLN
Weryfikacja i rozdzielenie zadań pomiędzy podległe jednostki Działania komisji weryfikacyjnej 50 000,00 PLN
100 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Likwidacja ZIKiT Weryfikacja zadań, rozdzielenie pracowników pomiędzy podległe instytucje, formalna likwidacja instytucji ZIKiT. 2018-01-01
Wróć do poprzedniej strony