Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt lokalny - Dzielnica VII NR 12:

Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu na Bielanach

Edycja Budżet Obywatelski 2017 Projekt lokalny - Dzielnica VII Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Bielany, Dzielnica VII Zwierzyniec, Kraków, Poland

Opis projektu

W sferze materialnej projekt zakłada remont sali nr 21 w SP 48 i wyposażenie jej w sprzęt komputerowy wraz z oprogramowaniem, drukarkę i projektor. Do pracowni zakupione będą również niezbędne meble (biurka, krzesła, szafki). Dodatkowo w sali zostanie zamontowana klimatyzacja. Klimatyzacja w małym pomieszczeniu, którego okna zwrócone są na południe i w którym równocześnie będzie pracować 26 komputerów, jest wręcz konieczna dla zdrowia użytkowników.

W sferze niematerialnej projekt obejmuje pomoc osobom potrzebującym w zakresie korzystania z usług cyfrowych.

UZASADNIENIE PROJEKTU

Projekt zakłada stworzenie w Szkole Podstawowej nr 48 na Bielanach pracowni komputerowej dostępnej dla wszystkich. Projekt ma dwa zasadnicze cele: (1) poprawę jakości kształcenia dzieci oraz (2) ułatwienie dostępu do usług cyfrowych osobom starszym i niezamożnym.

Cel i potrzeba realizacji projektu

Ad (1) Informatyka jest przedmiotem obowiązkowym w szkole podstawowej od 4. klasy, a zajęcia z obsługi komputera już od 1. klasy. Oczywiste jest, że dzieci powinny mieć zagwarantowane właściwe warunki do edukacji; niestety szkoły stale borykają się z brakiem pieniędzy na sprzęt, wyposażenie, pomoce dydaktyczne, a nawet na zapewnienie godziwych warunków lokalowych. Dzieci w SP 48 pracują na sprzęcie, który zdecydowanie odbiega od współczesnych standardów, uniemożliwiając poprawne prowadzenie procesu dydaktycznego (nie można zainstalować nowego oprogramowania, często zdarzają się awarie wymuszające przerwanie lekcji, komputery są bardzo wolne, a liczba sprawnych komputerów jest zbyt mała nawet dla niewielkiej klasy).

Ad (2) W obecnym świecie coraz więcej obszarów życia społecznego przenosi się do sfery wirtualnej. Nawet głosowanie w Budżecie Obywatelskim odbywa się drogą elektroniczną! Mieszkańcy Bielan, szczególnie osoby starsze, są w pewien sposób wykluczone z tego rodzaju aktywności obywatelskiej: trudno sobie wyobrazić, aby osoba o obniżonej sprawności fizycznej, nieposiadająca samochodu, wybrała się zagłosować do odległej siedziby Rady Dzielnicy. Dotyczy to kontaktu z wszelkimi instytucjami użyteczności publicznej. Dla takich osób rozwiązaniem jest załatwianie spraw przez Internet. Niestety, barierą w takiej sytuacji jest brak sprzętu, a także umiejętności jego obsługi.

Wpływ realizacji projektu na życie mieszkańców

Szkoła na Bielanach jest jedynym publicznym miejscem, gdzie mieszkańcy mogą się zorganizować. Dyrektor szkoły jest niezwykle otwarty na wszelkie propozycje i w szkole odbywają się różnego rodzaju imprezy (np. corocznie Piknik na Bielanach i Jasełka), kursy (np. kurs samoobrony, kroju i szycia) i zajęcia (m.in. zumba dla dzieci i dorosłych, gimnastyka rehabilitacyjna dla seniorów). W szkole również dyżury prowadzą radni dzielnicowi.

W ramach projektu planujemy nie tylko udostępnienie mieszkańcom pracowni komputerowej w godzinach popołudniowych, ale także pomoc w załatwianiu spraw przez Internet. Dwa razy w miesiącu pomocą w załatwianiu spraw służyć będą radni, dwa razy – przedstawiciele Rady Rodziców.

Atrakcyjność projektu

Szkoła na Bielanach jest małą (ok. 200 dzieci), peryferyjną placówką. Projekt pozwoli dzieciom uczyć się na sprzęcie o przyzwoitym standardzie, wyrównując ich szanse w stosunku do uczniów większych szkół położonych w centrum miasta. Projekt będzie przeciwdziałał wykluczeniu cyfrowemu starszych, niepełnosprawnych i niezamożnych mieszkańców Bielan.

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Remont pracowni Wymiana posadzki, izolacja przeciwwilgociowa, nowy tynk, malowanie, nowe drzwi oraz nowa instalacja elektryczna. 51 300,00 PLN
Meble Pięć kompletów biurko + krzesło, krzesło dla nauczyciela; do uzupełnienia wyposażenia pracowni. Dwie szafy i komoda. 8 200,00 PLN
Klimatyzacja Klimatyzator z montażem. 6 000,00 PLN
Komputery 26 zestawów (komputer stacjonarny + monitor + system Windows 10 + oprogramowanie MS Office). 70 000,00 PLN
Wyposażenie dodatkowe Projektor, drukarka oraz tablice informujące o realizacaji z Budżetu Obywatelskiego oraz o godzinach dostępu do pracowni. 4 500,00 PLN
140 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Wykonanie całości zadania Wykonanie całości zadania 31.08.2017

Załączniki

Charakterystyka długoterminowych skutków: Dostęp do pracowni komputerowej dla mieszkańców dzielnicy VII.
Wróć do poprzedniej strony