Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt lokalny - Dzielnica I NR 14:

„Poznaj swoją historię – Stare Miasto”

Edycja Budżet Obywatelski 2017 Projekt lokalny - Dzielnica I Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Rynek Główny, Kraków, Polska (obszar Rynku między Kościołem Mariackim a Sukiennicami)

Opis projektu

W ramach projektu zorganizowane zostaną inscenizacje wydarzeń historycznych przez grupy rekonstrukcyjne na terenie dzielnicy I Stare Miasto. Inscenizacje te mają służyć zwiększeniu świadomości krakowian na temat historii swojego kraju, miasta i dzielnicy. Przedstawienia te dotyczyć będą wydarzeń od początku powstania Państwa Polskiego, aż po II Wojnę Światową, ze szczególnym uwzględnieniem okoliczności powstania grodu (kopiec Krakusa i Wandy), czasów średniowiecza (najazd Tatarów na Kraków w 1241 roku), Hołdu Pruskiego (rok 1525), złożenie przez Tadeusza Kościuszkę przysięgi wierności Ojczyźnie (rok 1794), smutna historia Krakowa w czasach II Wojny Światowej, Kraków jako miasto bohaterów walczących przeciwko komunistycznemu reżimowi i jako miejsce, w którym zapoczątkowane zostały największe antykomunistyczne protesty.

GRUPA REKONSTRUKCYJNA - Stowarzyszenia Pospolite Ruszenie Szlachty Ziemi Krakowskiej: grupa zrzesza kilka sekcji zajmujących się różnymi epokami historycznymi (Piechota Lubomirskiego - XVII wiek, Powstańcy Styczniowi, 13 Pułk Piechoty - I wojna światowa oraz współpracuje od ponad 10 lat z wieloma innymi stowarzyszeniami rekonstrukcyjnymi z całej Polski. Stowarzyszenie używa replik broni palnej oraz broni białej. Dodatkowo na wyposażeniu stowarzyszenia znajdują się stroje, namioty, sprzęt obozowy.


UZASADNIENIE PROJEKTU

Organizacja projektu wpłynie w dużym stopniu na angaż kulturalny mieszkańców Krakowa.  Dzięki naszemu projektowi krakowianie będą mogli poznawać historię w sposób najciekawszy. Tego typu pomysły są pożądane zwłaszcza w XXI wieku, kiedy wiedza historyczna przekazywana na lekcjach w szkole jest ograniczona. Chcemy aby historia była przedstawiona w sposób interesujący zarówno dla młodzieży jak i osób starszych.  Głównym mottem projektodawców są słowa Piotra Konieczki, który powiedział: „Naród, który nie zna swej historii skazany jest na jej powtórne przeżycie”.

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Reklama Wydrukowanie ulotek, plakatów, reklama w lokalnych gazetach 5 000,00 PLN
Opłacenie grup rekonstrukcyjnych Zawarte w tej kategorii są także koszty związane z organizacją 25 000,00 PLN
30 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Wybór grup rekonstrukcyjnych 2018-01 do 2018-02
Uzyskanie wszelkich potrzebnych pozwoleń administracyjnych 2018-01 do 2018-02
Kampania promocyjna Reklama w gazecie, rozwieszanie plakatów, kolportaż ulotek 2018-03 do 2018-06
Wydarzenie właściwe 2018-06 (weekend, projekt w zamierzeniu realizowany w 1 dzień)
Charakterystyka długoterminowych skutków: Przewidywane długoterminowe skutki w przypadku realizacji zadania: Organizacja wydarzeń kulturalnych pn. „Poznaj swoją historię – Stare Miasto” przyczyni się do integracji lokalnej społeczności i zwiększy atrakcyjność oferty kulturalnej w dzielnicy. Przygotowanie rekonstrukcji i inscenizacji wydarzeń historycznych pozwoli ponadto mieszkańcom dzielnicy na rozwinięcie zainteresowań historycznych i zapoznanie się z historią Polski oraz miejsca – Rynku Głównego. Mimo podobieństwa do innych projektów „Poznaj swoją historię…”, zgodnie z § 11, pkt 6 Regulaminu budżetu obywatelskiego Miasta Krakowa autor projektu nie wyraził zgody na łączenie zaproponowanego projektu z innymi i zaznaczył, że należy go procedować oddzielnie.
Wróć do poprzedniej strony