Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt lokalny - Dzielnica VIII :

Budowa placu zabaw w Parku Dębnickim, ul. Praska

Projekt odrzucony: Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie realizuje w roku 2017 zadanie pn. „Rewitalizacja Parku Dębnickiego”, w którym przewidziana jest budowa placu zabaw. W związku z powyższym brak jest zasadności dublowania zadania o identycznym charakterze. Harmonogram przyjęty dla przedmiotowego zadania przewiduje wykonanie go do końca 2017r.

Edycja Budżet Obywatelski 2017 Projekt lokalny - Dzielnica VIII Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Praska, Kraków, Polska

Opis projektu

Projekt zakłada stworzenie placu zabaw o powierzchni około 200 mkw na terenie Parku Dębickiego, przy ulicy Praskiej. Na terenie placu znajdą się urządzenia dla dzieci takie jak: piramida linowa, huśtawki: podwójna oraz "ważka", bujaczek dla małych dzieci, urządzenie wielofunkcyjne ze zjeżdżalniami (w załączniku przykład takiego placu zabaw.) Wymienione elementy to tylko przykłady. Plac zabaw powinien być częściowo wysypany piaskiem, który jest kompromisem pomiędzy szybko degradującą się trawą, a kosztowną nawierzchnią poliuretanową, a także może stanowić tymczasową piaskownicę. Niezbędne są także ławeczki, kosz na śmieci oraz płotek strefy bezpieczeństwa. Istotnym składnikiem placu zabaw jest umiarkowany cień. Ma to duże znaczenie w upalne dni, dlatego lokalizacja placu powinna wykorzystać skraj istniejącego wysokiego drzewostanu.



UZASADNIENIE PROJEKTU

Projekt nie jest pomysłem nowym, nie wymaga zatem szerszego uzasadnienia. W poprzednich latach mieszkańcy zgłaszali potrzebę tego typu zagospodarowania Parku, a w roku 2014 projekt taki nawet został wybrany do realizacji, po czym zarzucony z powodu sprzeciwu Wydziału Architektury i Urbanistyki (Decyzja numer AU-1/43/555/2015 z dn. 03.09.2015). W uzasadnieniu Urząd przywołał zapisy, według których istnieje nakaz opracowania kompleksowego projektu dla danego terenu. Oczywiste jest, że doposażenie Parku w nowe elementy małej architektury powinno nawiązywać do istniejącej przestrzeni. Nie można jednak warunkować realizacji projektu, na który istnieje powszechna zgoda, koniecznością przeprojektowania całego Parku! Obecnie składany projekt jest zatem kolejnym wyrażeniem woli mieszkańców. Przewidywany i obiecywany termin realizacji budowy placu zabaw na lata 2018 i 2019 budzi nadzieję. Będzie to jednak inwestycja w 20 lat po powstaniu Parku! Niezrozumiałe jest to, że tyle lat trzeba czekać, aby powstał niewielki choć plac zabaw, zwłaszcza przy posiadanych środkach z budżetu obywatelskiego. Plac taki mógłby zajmować nie więcej niż 150 - 200 m2. Urządzenia do zabawy nie są wielką architekturą. Za to są wielką radością. W Parku istnieje mała architektura, tylko że ona nikomu do niczego nie służy. Jest sztuką dla sztuki, a Park jest może i piękny, ale martwy. Przyspieszenie realizacji w formie choć zaczątku przyszłego placu zabaw na pewno nikomu nie przyniosło by szkody, co najwyżej poruszyło by sztywne, nieżyciowe i nieuzasadnione przepisy. Ponawiamy więc  niezależny od poprzednich  wniosek o przyspieszenie realizacji budowy placu zabaw.








Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
wyposażenie placu zabawki i ławki 55 370,59 PLN
ogrodzenie z furtką 9 052,80 PLN
nawierzchnia z montażem piasek i poliuretan 32 050,28 PLN
projekt architektoniczny 5 500,00 PLN
101 973,67 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
opracowanie dokumentacji projektowej 01-05. 2018.
realizacja 05-07. 2018.

Załączniki

Wróć do poprzedniej strony