Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt lokalny - Dzielnica XV NR 10:

Zielona Strefa Mistrzejowice

Edycja Budżet Obywatelski 2017 Projekt lokalny - Dzielnica XV Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: 14, 31-616 Kraków, Polska

Dodatkowe lokalizacje: Klub Kuźnia Ośrodka Kultury im. C.K. Norwida, os. Złotego Wieku 14, Kraków miejskie tereny zielone w okolicy Klubu Kuźnia (Dzielnica XV)

Opis projektu

Zielona Strefa Mistrzejowice – weekendowy letni program kulturalny realizowany w Klubie Kuźnia Ośrodka Kultury Norwida przy zaangażowaniu organizacji społecznych, edukacyjnych, samorządowych i innych instytucji z Mistrzejowic.

Projekt zakłada stworzenie otwartej, wakacyjnej przestrzeni kulturalnej w Dzielnicy XV, na którą będą się składały działania adresowane do osób w każdym wieku m.in. wystawy/pokazy artystyczne, koncerty, różnorodne warsztaty, wykłady, wycieczki rowerowe i piknikowe spotkania w zielonych przestrzeniach Mistrzejowic i Klubu Kuźnia. Realizowany przez trzy kolejne weekendy wakacyjne, projekt kładzie nacisk na współpracę międzypokoleniową, aktywizację społeczną i lokalną mieszkańców dzielnicy.
Zielona Strefa Mistrzejowice będzie czasem spotkań, relaksu, dobrej zabawy i międzypokoleniowej wymiany artystycznej. W projekcie wezmą udział animatorzy kultury, artyści plastycy i muzycy, projektanci, ekolodzy. Projekt ma na celu integrację i aktywizację społeczności lokalnej, promocję walorów dzielnicy oraz zaproponowanie mieszkańcom atrakcyjnego spędzenia czasu wolnego w dzielnicy, blisko domu. Program adresowany jest do starszych i młodszych mieszkańców Mistrzejowic. Zawierał będzie elementy edukacji ekologicznej, artystycznej, prozdrowotnej, będzie podkreślał wartość integracji społeczności lokalnej. Dzięki zaangażowaniu artystów plastyków i designerów duży nacisk położony zostanie na kształtowanie poczucia estetyki i dobrą/przyjazną przestrzeń publiczną.

Planowane działania:

  • Śniadania Mistrzejowickie i międzypokoleniowe warsztaty kulinarne.
  • Spotkania i warsztaty ekologiczne, teatralne, literackie
  • Artystyczne plenery Mistrzejowickie
  • Joga na łące
  • Leżakowa czytelnia
  • Zielona przestrzeń gier towarzyskich
  • Piknik Pokoleń, otwarta scena artystyczna, koncerty
  • Mistrzejowicki Przewodnik Rowerowy
  • Ekorzepa. Zdrowe żywienie
  • Mniej. Wykłady z ekonomii zrównoważonej
  • Zdrowiej. Wykłady o szczęściu
  • Ładniej. Wykłady o potrzebie ładu w przestrzeni publicznej

Projekt będzie realizowany na terenach zielonych Mistrzejowic, w okolicach Klubu Kuźnia i w Klubie Kuźnia. Klub Kuźnia jest położony w dobrym miejscu, blisko centrum dzielnicy, ma odpowiednie sale i zaplecze, które umożliwi działania projektowe. Klub będzie bazą organizacyjną i centrum działania, a w przypadku braku pogody tam zostaną przeniesione działania projektu.

Klub Kuźnia Ośrodka Kultury im. C.K. Norwida w Krakowie to miejska instytucja kultury działająca od 40. lat na terenie dzielnicy XV Mistrzejowice, na os. Złotego Wieku 14. Klub prowadzi działalność na rzecz społeczności lokalnej, ma w swej ofercie szeroki wachlarz zajęć z zakresu kultury, edukacji i rekreacji dla dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów.

Zakupione do projektu wyposażenie będzie służyć Klubowi do stałej działalności kulturalnej i edukacyjnej.

Klub Kuźnia posiada Bibliotekę z dużą przestrzenią przed wejściem, gdzie zostanie zlokalizowana letnia czytelnia na leżakach/hamakach. Zielone przestrzenie przed Kuźnią będą miejscem artystycznych plenerów, wystaw, warsztatów jogi, śniadań mistrzejowickich. Bezpośrednio przed wejściem do Klubu Kuźnia ustawiona zostanie scena plenerowa, na której będą odbywały się spotkania i koncerty. Otwarta zostanie również „zielona przestrzeń gier towarzyskich”.

Przed sceną, w zielonych przestrzeniach działać będzie mobilna kawiarenka i stoiska ze zdrową żywnością. A weekendowe wycieczki rowerowe umożliwią poznanie walorów historycznych i rekreacyjnych Mistrzejowic.

Do projektu wykonana zostanie strona internetowa, która będzie podstawą reklamy i promocji działań, a także będzie umożliwiała aktywną interakcję zainteresowanych projektem osób. Poprzez stronę będzie można zgłaszać chęć udziału w różnych warsztatach, dodawać zdjęcia, a także pomysły na kolejne spotkania.

UZASADNIENIE PROJEKTU

Celem projektu Zielona Strefa Mistrzejowice jest wykreowanie nowego letniego miejsca spotkań i wspólnych działań mieszkańców. Zaangażowanie starszych i młodszych mieszkańców przy realizacji projektu pozytywnie wpłynie na powstanie nowych więzi i współpracy pomiędzy sąsiadami. Chcemy, aby dzieci i dorośli spędzający wakacje w domu, mogli odpoczywać i relaksować się w atrakcyjnym miejscu, uczestnicząc w ciekawych imprezach.

W okresie letnim ilość imprez kulturalnych adresowanych do mieszkańców Krakowa znacznie spada, szczególnie dotyczy to Nowej Huty. Projekt Zielona Strefa Mistrzejowice chce wypełnić tę lukę, dając mieszkańcom Dzielnicy XV okazję do aktywnego uczestnictwa w ciekawych imprezach, spotkaniach i warsztatach na terenie własnej dzielnicy, tuż obok domu. Będzie to też okazja i sposobność do włączenia się we współorganizację działań projektowych oraz do poznania się z innymi mieszkańcami dzielnicy. Mamy nadzieję, że Zielona Strefa Mistrzejowice stanie się corocznym letnim miejscem spotkań mieszkańców Mistrzejowic i okazją do zaprezentowania oferty kulturalnej i edukacyjnej różnych podmiotów działających w mieście.





Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Koordynacja projektu koordynacja, koncepcja i merytoryczny nadzór nad projektem (4 osoby) 3 000,00 PLN
Scena letnia Scena letnia (mikser, materiały, montaż, nagłośnienie) 4 000,00 PLN
koszt zakupów akcesoriów Leżaki, hamaki, krzesła, stoliki, parasole, koce piknikowe (zakup, transport i aranżacja) 3 500,00 PLN
koszt zakupu gier Zestaw gier planszowych (szachy, scrabble itp.), talie kart do brydża 800,00 PLN
koszt zakupu materiałów realizacyjnych Zestaw naczyń ekologicznych, materiałów biurowych i realizacyjnych. Zakup materiałów do warsztatów artystycznych, ekologicznych, kulinarnych, teatralnych 3 500,00 PLN
koszt wykładów i warsztatów Prelegenci (4 wykłady), prowadzący warsztaty (20 warsztatów) 5 000,00 PLN
koszt plenerów Realizacja plenerów artystycznych (zakup materiałów i montaż) 1 500,00 PLN
Reklama i promocja Koszty opracowania, druku i kolportowania reklamy 1 500,00 PLN
Koszty administracyjne i porządkowe koszty sal, obsługa porządkowo-techniczna 3 000,00 PLN
25 800,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Działania organizacyjne organizacja osób i instytucji zaangażowanych w realizację projektu, doprecyzowanie działań projektowych kwiecień 2018
Działania organizacyjne Realizacja niezbędnych zakupów materiałów i akcesoriów maj 2018
Działania promocyjne Przygotowanie strony internetowej, reklama projektu poprzez media tradycyjne i internetowe oraz we współpracy z instytucjami działającymi w dzielnicy kwiecień - sierpień 2018
Działania merytoryczne, techniczne Projekt, wykonanie i aranżacja sceny i przestrzeni przed biblioteką maj - czerwiec 2018
Działania merytoryczne Przygotowanie i realizacja działań weekendowego programu kulturalnego lipiec - sierpień 2018
Etap kończący Zakończenie, podsumowanie i rozliczenie projektu sierpień - wrzesień 2018

Załączniki

Charakterystyka długoterminowych skutków: Przewidywane długoterminowe skutki w przypadku realizacji zadania: Realizacja projektu pn. „Zielona Strefa Mistrzejowice” przyczyni się do aktywizacji i integracji społecznej mieszkańców dzielnicy. Przygotowanie różnorodnego programu kulturalnego pozwoli na aktywne spędzenie wolnego czasu wakacyjnego w kontakcie z kulturą i sztuką.
Wróć do poprzedniej strony