Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt ogólnomiejski NR 9:

Wisłą w przyszłość.

Edycja Budżet Obywatelski 2017 Projekt ogólnomiejski - dotyczy całego obszaru Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Kraków, Polska

Dodatkowe lokalizacje: Lokalizacja zadania nierozerwalnie jest połączona z przebiegiem rzeki Wisły przez Miasto.Jako bazę "operacyjną" proponuje lokalizacje Yacht Klubu Polskiego os.Mogiła Przystań nad Wisłą.

Opis projektu

Szanowni Państwo,
przedstawiam Wam do rozważenia propozycję w ramach Budżetu Obywatelkiego 2017 dla Miasta Krakowa, pod roboczą nazwą "Wisłą w przyszłość".
Propozycja skierowana jest do wszystkich mieszkańców Krakowa z różnych grup wiekowych. Dotyczy nierozerwalnie związanej z miastem rzeki Wisły. Kluczowe znaczenie rzeki dla miasta jest niepodważalne.
Proponuje poznanie historii miasta "od strony" Wisły. Ulokowane nad rzeką zabytkowe budowle: klasztory, kościoły i sam Zamek Królewski będą niewątpliwą atrakcją proponowanego przedsięwzięcia. Mówiąc o historii można pochylić się nad istniejącymi, jak i nowo budowanymi przeprawami przez rzekę. Budowle hydrotechniczne (stopnie wodne, mosty) z których korzystamy są codziennością, ale ich historia jest nieznana. Czy Kraków istniałby bez rzeki i tej infrastruktury? Z pewnością nie. Walory edukacyjne jak i poznawcze tego projektu moga być bezcenne. Projekt będzie miał wartość edukacyjną dla dzieci i młodzieży, a także wartość sentymentalną dla seniorów, gdyż wśród nich jest wielu budowniczych tych fascynujących budowli. Przedwsięwzięcie może mieć też wartość rekreacyjną w postaci rejsu po Wiśle.
W dobie działań proekologicznych i poszanowania natury proponuję zakup zeroemisyjnych katamaranów solarnych dzięki którym poznamy miasto od strony rzeki. Nowoczesna technologia w połączeniu z ciekawie prowadzoną ścieżką historyczną i ekologiczną będą doskonałym narzędziem dla promocji ekologicznego myślenia miasta w czasie walki ze smogiem. Promocja i pokazanie Polskiej myśli technicznej będą też niewątpliwym atutem projektu.
Katamarany mogłyby być dodatkowym atutem działającjej od lat Przystani Żeglarskiej i pozwolić na poszezenie jej oferty edukacyjnej. Oczywiście wybór operatora i powierzenie mu sprzętu pozostaje w gestii odpowiednich władz miejskich, ale istniejąca infrastrukrura oraz doświadczenie w pracy z dziećmi i młodzieżą same podsuwają to rozwiązanie. Niewielkie wymiary katamaranów i bardzo niskie koszty eksploatacji (nie jest potrzebne paliwo i serwis silnikowy) pozwolą na doskonałe wykorzystanie potencjału klubu i rzeki, mając realną szansę na przyciągnięcie uwagi mieszkańców i turystów. Katamaran wyposażony jest w panele fotowoltaiczne, które zapewnią niskie koszty eksploatacji. Urządzenie może pływać (po całkowitym naładowaniu) około 12 godzin bez konieczności zasilania panelami. Jeśli sa sprzyjąjace warunki (świeci słońce), konieczność ładowania się zmniejsza. Niski poziom zanurzenia łodzi stanowi dodatkowy atut, jeśli rozważamy pływanie przy zmiennym poziomie wody w rzece.
Reasumując, zgłaszam pomysł zakupu dwóch katamaranów solarnych (pozwoli to na zabranie całej klasy szkolnej lub około 20 osób na taki rejs), zapewnienie brakującej i modernizację istniejacej infrastruktury Klubu Żeglarskiego, a także opracowanie trasy - ścieżki ekologicznej, historycznej czy turystycznej.
Niewątpliwą zaletą posiadania katamaranów przez Miasto mogłoby być ich uczestnictwo w imprezach promujących miasto i okolicznościowych. Byłyby też użyteczne sytuacjach kryzysowych czy ratowniczych.

UZASADNIENIE PROJEKTU

Istniejąca infrastruktura nie pozwala na realizacje przedstawionych celów. Aspekt proekologiczny który jest zgodny z "polityką" ograniczenia emisji i wartości edukacyjne (praca z dziećmi i nastolatkami) zaprocentują wyższą świadomością wchodzącego w dorosłość nowego pokolenia Naszych Mieszkańców.
Atrakcyjne przygotowane zajęcia będą doskonałą ofertą uzupełniającą dla całej bazy edukacyjnej  od przedszkoli aż po studentów.

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Soliner zakup jednostek szacunek zależny od wybranej wersji i osprzętu 500 000,00 PLN
infrastruktura dostosowanie infrastruktury do sprzętu (pomosty ładowanie itp) szacunkowo koszt jednorazowy 20 000,00 PLN
eksploatacja i koszty osobowe zapewnienie obsługi i utrzymanie 30 000,00 PLN
550 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
wybór operatora i dostosowanie infrastruktury przygotowanie do realizacji projektu 2018-01-01
zakup sprzętu zamówienie i oczekiwanie na dostawę 2018-01-04
szkolenie obsługi przygotowanie trasy (historyczna,proekologiczna,poznawcza budowle wodne) itp 2018-02-15
akcja informacyjna pion edukacyjny , mieszkańcy itp 2018-02-15
realizacja pływanie - zależne od pogody kwiecień - październik 2018-03-30

Załączniki

Charakterystyka długoterminowych skutków: Konieczne uwzględnienie kosztów corocznego serwisowania i ewentualnej wymiany zużytych akumulatorów ok. 3 tys. zł
Wróć do poprzedniej strony