Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt lokalny - Dzielnica XVII :

EKO SIŁKA W PARKU

Projekt odrzucony: Zamierzona inwestycja znajduje się na terenie dawnego zespołu dworsko-parkowego w Wadowie, wpisanego do rejestru zabytków pod numerem A-1098, decyzją z 21.12.1998 r. Ponadto ww. teren objęty jest ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania terenu obszaru „Wadów-Węgrzynowice” (Uchwała Rady Miasta Nr CXV/1552/10 z dnia 3 listopada 2010 r.) i wszelkie działania muszą być zgodne z jego zapisami. Przedmiotowy teren oznaczony jest w ww. planie symbolem „U/ZP” tereny zabudowy usługowej i zieleni urządzonej w zespole dworsko-parkowym w Wadowie. W § 13 pkt 2 ustalono ochronę i konserwację parku wraz z zakazem budowy nowych obiektów i przekształceń bezpośredniego otoczenia, które powodowałyby obniżenie wartości historycznych, estetycznych lub architektonicznych, czym niewątpliwie byłoby zlokalizowanie w tym rejonie siłowni plenerowej. Należy również dodać, że obecnie dwór nie pełni żadnej funkcji, w związku z czym do czasu jej określenia powinno się ograniczyć wprowadzanie nowych elementów i działania inwestycyjne na terenie parku.

Edycja Budżet Obywatelski 2017 Projekt lokalny - Dzielnica XVII - dotyczy całego obszaru Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Wadów, Kraków, Polska- Park w Wadowie, Dzielnica XVII

Opis projektu

EKO SIŁKA w atrakcyjnym parkowym położeniu.  

W Polsce  siłownie zewnętrzne (Outdoor Fitness) to pomysł stosunkowo nowy, ale idąc za przykładem państw Europy zachodniej,
polskie miasta i gminy przekonują się do korzyści jakie dają takie instalacje. Siłownie to doskonałe miejsce zarówno dla osób młodych i aktywnych, jak i starszych, które cenią zdrowy styl życia. To także doskonały sposób na urozmaicenie treningu i wydostania się z czterech ścian tradycyjnego centrum fitness. Siłownie zewnętrzne to nie tylko ciekawe miejsce spotkań i integracji, ale również interesujący obiekt architektury miejskiej, co wpływa na poprawę wizerunku gminy, która dba o swoich mieszkańców.


Mając na celu uaktywnienie fizyczno - ruchowe oraz integrację społeczną mieszkańców dzielnicy pragniemy przedstawić zamysł realizacji  siłowni na świeżym powietrzu  w atrakcyjnym i pięknym miejscu. Tym pięknym i ogólnodostępnym  miejscem  jest Park na osiedlu Wadów. Zamierzeniem naszym jest nieinwazyjne wtopienie kilku urządzeń do ćwiczeń fizycznych  w odpowiednio dobranej kolorystyce dostosowanej do założeń parkowych. Stanowiska miałyby się wpisywać formą w otaczający krajobraz Parku.  Producent oferuje swoje urządzenia w szerokiej gamie kolorystycznej z palety RAL.
Zadanie miałoby obejmować:
Projekt i zakup elementów siłowni z montażem (i transportem). Wybraliśmy 4 elementy dwustanowiskowe, w sumie 8 stanowisk montowane na pylonie, dobrane w taki sposób aby mogli z nich korzystać wszyscy (młodsi i osoby starsze) 

Urządzenia zgodnie z załączoną ofertą:

a) wioślarz / przywodziciel
b) biegacz / twister
c) rower / motyl A
d) narciarz / masażer

Zasada działania każdego przyrządu oraz instrukcja korzystania stanowiła by część każdego stanowiska. Każde ze stanowisk umieszczone zostanie prefabrykowanej płycie stabilizującej jego posadowienie. Do urządzeń mogłyby zostać  dokomponowane nasadzenia odpowiednich roślin zielonych kompatybilnych z otoczeniem parkowym.

Miejsce usytuowania gotowe jest do ustawienia urządzeń, obsiane trawą, systematycznie koszone i utrzymywane przez Zarząd Zieleni Miejskiej. Producent realizuje serwis gwarancyjny i pogwarancyjny, a gwarancja obejmuje okres trzech lat.

Urządzenia wyróżniają się nowoczesnym wzornictwem, dodatkowo podnoszącym walory wizualne okolicy. Wpasowują się i uatrakcyjniają otaczający krajobraz w parkach i przy placach zabaw. Urządzenia siłowni to  solidne konstrukcje produkowane w Polsce zgodnie z najnowszymi normami gwarantującymi jakość, trwałość i bezpieczeństwo. Oznacza to, że siłownie zewnętrzne spełniają nie tylko polskie normy bezpieczeństwa, ale także bardziej rygorystyczne standardy Unii Europejskiej.  

UZASADNIENIE PROJEKTU

  • Cel i potrzeba realizacji projektu

Nasze osiedle jak i osiedla z nami sąsiadujące to tzw. osiedla peryferyjne Nowej Huty. Mamy w dużym stopniu utrudniony (odległość , komunikacja) dostęp do bogatej infrastruktury sportowo -  kulturalnej zlokalizowanej w centrum miasta. Wyjazd "do miasta" na siłownię to z reguły wyprawa na pół dnia i do tego wyprawa kosztowna. Dla młodzieży, która jeszcze nie może jeździć komunikacją miejską bez opieki to ogromny problem, dla osób starszych to w ogóle nieosiągalne. Mamy jednak coś pięknego i bardzo atrakcyjnego, mamy piękny Park. Realizacja projektu Eko Siłki w Parku wynika z ogromnej potrzeby społeczności lokalnej na darmowy dostęp do takiej infrastruktury sportowej jaką jest siłownia zewnętrzna. 

Siłownia zewnętrzna ma za zadanie umożliwić wszystkim, niezależnie od wieku i umiejętności, dostęp do atrakcyjnej formy aktywności fizycznej na świeżym powietrzu. Jest skierowana zarówno do dzieci, młodzieży, dorosłych, jak i osób starszych. Tworzenie tego typu ogólnodostępnych i atrakcyjnych w użytkowaniu placów zachęci osoby w różnym wieku do podjęcia ćwiczeń ruchowych i zmotywuje do przejścia na zdrowszy tryb życia.

Wpływ realizacji projektu na życie mieszkańców
  1.  Jest dostępna dla każdego (dzieci i ich rodziców,młodzieży, osób starszych, osób niepełnosprawnych). 
  2.  Poprawia nastrój. 
  3.  Wycisza wewnętrznie poprzez aktywność na świeżym powietrzu. 
  4.  Siłownia znajdująca się obok  powstającego placu zabaw ma zachęcić rodziców do ruchu. Kiedy dzieci pochłonięte są zabawą, dorośli zamiast siedzieć na ławce, mogą zadbać o sylwetkę.
  5.  Nawet niewielki wysiłek fizyczny wpływa pozytywnie na lepszy stan zdrowia i poprawę układu krążenia.
  6.  Korzystając z siłowni można wzmocnić kondycję fizyczną i odporność oraz poprawić koordynację ruchową.
  7.  Ćwiczenia na świeżym powietrzu przynoszą więcej korzyści, niż wewnątrz zamkniętego pomieszczenia. Lepiej dotleniony organizm jest bardziej wytrzymały i szybciej redukuje tkankę tłuszczową.
  8.  Trening siłowy na dworze redukuje stres. Wpływa na to obecność koloru zielonego, który uspokaja i łagodzi nerwy.
  9.  Ćwiczenia w siłowni plenerowej mogą mieć formę rehabilitacji. Osoby starsze, które nie mogą uprawiać sportów, ćwicząc w siłowniach plenerowych mogą poprawić kondycję stawów, mięśni i całego ciała.
  10. Siłownie plenerowe są darmowe i dostępne dla każdego.
  11. Przez wzajemne interakcje osobowe będą budowane więzi społeczne i będzie następowała integracja społeczności dzielnicy.

Atrakcyjność projektu

Siłownie zewnętrzne są przeznaczone i atrakcyjne dla wszystkich niezależnie od wieku: dzieci, młodzieży, dorosłych, a także osób starszych. Z urządzeń rekreacyjnych mogą korzystać zarówno bywalcy tradycyjnych siłowni, jak i ci, którzy nigdy wcześniej nie korzystali z tego typu urządzeń. Siłownia zewnętrzna - jako obiekt rekreacyjno-sportowy atrakcyjny i dostępny dla wszystkich, będzie integrował różne grupy i środowiska lokalne. Takie miejsca charakteryzują się bowiem wartością dodaną - nie tylko umożliwiają aktywność fizyczną, ale także stwarzają okazję do nawiązywania nowych znajomości i wspólnego spędzania wolnego czasu. Dzięki bezpośredniemu sąsiedztwu placu zabaw czas na siłowni będą mogły spędzać całe rodziny. Atrakcyjna lokalizacja i możliwość nieodpłatnego korzystania zachęci młodzież do aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu, stanowiąc lepszą alternatywę na spędzanie czasu w domu przed komputerem. Umiejscowienie siłowni blisko Szkoły Podstawowej pozwoli młodzieży na uatrakcyjnienie zajęć sportowych bez potrzeby korzystania z odpłatnych daleko umiejscowionych siłowni.

 

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Opracowanie dokumentacji projektowej, realizacja projektu 40 000,00 PLN
40 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Opracowanie dokumentacji projektowej 2018-04-01
Realizacja projektu 2018-06-30

Załączniki

Wróć do poprzedniej strony