Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt lokalny - Dzielnica XII :

Ogród "EKO-SŁOŃCE", edukacja i rekreacja z ogrodoterapią

Projekt odrzucony: Po konsultacji z Radą Budżetu Obywatelskiego w dniu 09.05.2017 r., wniosek został odrzucony z powodu nie spełnienia wymogu ogólnodostępności zgodnie z § 6 ust. 6) oraz 7) Zarządzeniem nr 487/2017 Prezydenta Miasta Krakowa z dnia 27.02.2017 r.

Edycja Budżet Obywatelski 2017 Projekt lokalny - Dzielnica XII Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Samorządowe Przedszkole z Oddziałami Integracyjnymi „Na Tęczowym Wzgórzu” nr 28 w Krakowie przy ulicy Duża Góra 30

Opis projektu

Ogród „EKO- SŁOŃCE” to wykorzystanie odnawialnego źródła energii w postaci otwartego zadaszenia fotowoltaicznego na zewnątrz budynku, służącego do produkcji „zielonej” energii elektrycznej oraz do edukacji, terapii i rewalidacji, a także jako miejsca spotkań do rekreacji dla dzieci z przedszkola integracyjnego, ich rodzin oraz społeczności lokalnej.

Ogród "EKO-SŁOŃCE" miałby powstać na terenie Samorządowego Przedszkola z Oddziałami Integracyjnymi nr 28 „ Na Tęczowym Wzgórzu” w Krakowie przy ulicy Duża Góra 30 – własność Gminy Miejskiej Kraków – teren ogólnodostępny dla dzieci, ich rodzin oraz społeczności lokalnej.

Wykonanie zadania polega na:

  • budowie aluminiowej konstrukcji otwartego zadaszenia wykorzystującego jako dach szczelnie połączone moduły fotowoltaiczne, pozwalającej na produkcję energii elektrycznej z odnawialnego źródła energii jakim jest promieniowanie słoneczne. Przewidywane zadaszenie o wymiarach 4,8x5,2x2,4m (szer. x dł. x wys.) i szczelnie połączone moduły fotowoltaiczne wykorzystujące najnowsze osiągnięcia krzemowych, monokrystalicznych ogniw fotowoltaicznych 5BB zainstalowanych na dachu w ilości 15 szt. pozwolą na osiągnięcie łącznej mocy instalacji 3375 Wp, co umożliwi wyprodukowanie energii wynoszącej 2850 kWh/rok.
  • wykonaniu instalacji elektrycznej wraz z włączeniem instalacji fotowoltaicznej do rozdzielni budynku, dzięki czemu każdy pracujący w budynku odbiornik elektryczny, każde urządzenie wraz z oświetleniem będą na bieżąco konsumowały wyprodukowaną energię.
  • wykonaniu podestu drewnianego o wymiarach 5 metrów na 11 metrów dla bezpiecznego pobytu przede wszystkim dzieci w wieku od 3 do 6 lat,a w szczególności dzieci z niepełnosprawnościami i pozostałych użytkowników.
  • wyposażeniu zadaszonego terenu, w skład, którego wchodziłoby obecne już zadaszenie oraz zadaszenie z wykorzystaniem modułów fotowoltaicznych w: 6 ławek  ogrodowych przenośnych  z oparciem, 2 tablic kredowych wolnostojących, 2 tablic magnetycznych zawieszanych na ścianie, dużych drewnianych donic prostokątnych 6 sztuk w celu założenia uprawy ziół  oraz roślin w tym także zimozielonych, siewek drzew, a także roślin  wodnych w przenośnym „mini oczku” zbiornik na wodę deszczową, 4 sztalug ziemi oraz roślin, siewek i ziół.
  • wskazane jest wykonanie większości wyposażenia Ogrodu "EKO- SŁOŃCE" z surowców naturalnych takich jak drewno lub surowców pozyskanych z recyklingu.

UZASADNIENIE PROJEKTU

Inicjatywa ogrodu EKO- SŁOŃCE skierowana jest w kierunku realizacji projektów pozwalających na obcowanie i działanie dzieci oraz osób dorosłych w środowisku naturalnym poza zamkniętą przestrzenią obiektów użytku codziennego.

  • Założenie ogrodu "EKO – SŁOŃCE" jako niecodziennego miejsca dla prowadzenia laboratorium edukacyjno-rekreacyjnego z wykorzystaniem fauny i flory dla wielu pokoleń dzieci z przedszkola integracyjnego, przedszkoli ościennych, sąsiadującej szkoły podstawowej oraz jako miejsca relaksu i terapii ogrodowej dla osób dorosłych zamieszkałych w Dzielnicy XII. Jest zadaniem, które może przynieść wymierne korzyści w zakresie zdrowia psychicznego i fizycznego bezpośrednio dla osób korzystających z tego miejsca jak i dla środowiska oraz Gminy Kraków w związku z obniżeniem kosztów związanych z opłatą za energie elektryczną. W naturalnym, przyjaznym środowisku będzie można prowadzić zarówno działania terapeutyczno – edukacyjne tj. zajęcia z zakresu przyrody, ekologii, doświadczenia i eksperymentowania, jak i działania rewalidacyjne czyli wykorzystanie zadaszonego otwartego terenu do rewalidacji z zakresu Integracji Sensorycznej, a także w charakterze Sali Doświadczania Świata dla dzieci wymagających terapii. Osoby dorosłe będą mogły wykorzystać pobyt w strefie relaksu i terapii zielenią oraz  zapachem. W dalszej kolejności Ogród "EKO-SŁOŃCE" może być wykorzystany dla prowadzenia działalności kulturalno-rekreacyjnej w postaci organizowania: koncertów lub spotkań ze szczególnymi ludźmi – ekspertami z różnych dziedzin życia jak i dla organizowania okolicznościowych spotkań dla dzieci i ich rodzin oraz społeczności lokalnej.
  • Uprawa dużej ilości roślin wspomagających naturalny proces oczyszczania powietrza ze związków szkodliwych będących również składnikiem „SMOGU” w sposób wymierny może wpłynąć na jakość powietrza, co będzie miało działanie prewencyjne przeciw takim schorzeniom jak: astma oraz przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP).
  • Moduły fotowoltaiczne wykorzystane w zadaszeniu będą nie tylko produkowały "zieloną" energię, ale również stanowiły barierę dla promieni słonecznych dzięki czemu uczestnicy zajęć prowadzonych w ogrodzie "EKO-SŁOŃCE" będą mieli większy komfort termiczny w chłodne dni, a także nie będą narażone na przegrzanie w dni upalne. Dzięki temu dzieci będą mogły częściej i dłużej uczestniczyć w praktycznych zajęciach na świeżym powietrzu w otoczeniu zieleni.  
  • Zaproponowane rozwiązanie zadaszenia w postaci instalacji fotowoltaicznej przyczyni się do rozszerzenia edukacji związanej z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii u dzieci z przedszkola integracyjnego, ich rodzin oraz społeczności lokalnej. Ponadto  projekt wykorzystujący instalację fotowoltaiczną jest zgodny z założeniami polityk wspólnotowych, krajowych i regionalnych w dziedzinie ochrony środowiska określonych w takich dokumentach jak: Krajowa Strategia Rozwoju Regionalnego, Program Strategiczny Ochrony Środowiska Województwa Małopolskiego i wielu innych.
  • Zaproponowane rozwiązanie wpisuje się idealnie w trendy europejskie dążące do zrównoważonego budownictwa. Państwa realizują Pakiet Klimatyczno-Energetyczny Unii Europejskiej w skrócie zwany „ 3 x 20”, w którym kraje członkowskie zostały zobowiązane do redukcji emisji gazów cieplarnianych przynajmniej o 20% w stosunku do roku 1990, zwiększenia energii ze źródeł odnawialnych w zużyciu energii końcowej z obecnych 8,5% do 20% w 2020r. Dla Polski z 7% do 15% oraz zwiększenia efektywności energetycznej w roku 2020 o 20%. Dodatkową zaletą wykorzystania instalacji fotowoltaicznej oprócz obniżenia kosztów związanych z opłatą za energię elektryczną jest poprawa jakości powietrza poprzez poprawę energooszczędności obiektu, zwiększenie ilości energii wytwarzanej z odnawialnych źródeł, zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych w tym CO2 do atmosfery, co dla miasta Krakowa oraz jego mieszkańców ma niebagatelne znaczenie.

Dynamicznie rozwijająca się sieć nowych osiedli i budynków wokół omawianego terenu pozwala sądzić, że beneficjentów tego działania będzie wielu w postaci dzieci z rodzinami oraz seniorów mieszkających w Dzielnicy XII. Proponowane miejsce spędzania czasu będzie służyła również integracji środowiska.

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Wyposażenie ogrodu Montaż podestu, ławek, donic, tablic, posadzenie roślin 22 500,00 PLN
Zadaszenie fotowoltaiczne Wykonanie zadaszenia fotowoltaicznego wraz z przyłączeniem do instalacji elektrycznej budynku 55 000,00 PLN
77 500,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Zadaszenie fotowoltaiczne Wykonanie zadaszenia wraz z instalacją kwiecień/maj 2018
Drewniany podest Wykonanie podestu kwiecień/maj 2018
Instalacja wyposażenia Montaż ławek, donic, tablic, itp. maj 2018
Odbiory Dopuszczenie do użytkowania maj/czerwiec 2018

Załączniki

Wróć do poprzedniej strony