Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt lokalny - Dzielnica IV NR 12:

Ptasie lokum - budki lęgowe dla ptaków.

Edycja Budżet Obywatelski 2017 Projekt lokalny - Dzielnica IV Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Parki na terenie Dzielnicy IV Prądnik Biały

Dodatkowe lokalizacje: Park im. T. Kościuszki, Park Krowoderski, Park im. S.Wyspiańskiego, Park Leśny Witkowice i drzewa wzdłuż ulicy Nad Sudołem.

Opis projektu

W ramach projektu proponuję montaż 150 budek lęgowych dla małych ptaków miejskich (sikorek, wróbli) w wymienionych w projekcie lokalizacjach na terenie Dzielnicy IV Prądnik Biały.

Wnioskuję, aby dokładne miejsce montażu budek na drzewach wskazał ornitolog. Sposób montażu budek na drzewach nie powinien uszkadzać kory drzew.

UZASADNIENIE PROJEKTU

Intensywna wycinka drzew w Krakowie, w szczególności ta, która miała miejsce na początku 2017 r., powoduje, że małe miejskie ptaki (sikorki, wróble, mazurki) tracą swoje miejsca lęgowe.

Ptaki, które powracają do Polski w okresie wiosennym nie odnajdują swoich gniazd. Niszczenie miejsc lęgowych ptaków osiadłych powoduje degradację ich populacji. Coraz trudniej na osiedlach i w centrum Krakowa zobaczyć krzątające się wśród gałęzi ptaszki.

Usytuowanie nowych budek lęgowych na terenie parków zapewni ptakom stałe, bezpieczne i przyjazne schronienie. Budek lęgowych brakuje, a te, które są zamontowane, w mojej ocenie wymagają wymiany na nowe.

Małe ptaki miejskie są bardzo potrzebnymi i pożytecznymi zwierzętami. Nie tylko cieszą oko swym wyglądem i zachowaniem a ucho śpiewem, ale również zjadają szkodniki roślin, m.in. gąsienice żerujące na drzewach i dokuczliwe muszki. Np. jedna sikorka, w ciągu jednego dnia, potrafi zjeść więcej owadów niż sama waży! Obserwowanie życia ptaków pełni funkcję edukacyjną dla dzieci i dorosłych i jest przyjemną formą spędzania czasu na świeżym powietrzu. Nie wyobrażam sobie Miasta bez ptaków, a realizacja mojego projektu pomoże im w przetrwaniu w przestrzeni miejskiej. Realizacja projektu podkreśli także dbałość Miasta o ekologię i ochronę środowiska.

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
zakup 150szt. budek lęgowych zakup budek lęgowych z montażem, jednorazowym czyszczeniem pod koniec roku oraz rejestracją do systemu 18 000,00 PLN
opinia ornitologiczna i nadzór 1 szt. 2 000,00 PLN
20 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
wyłonienie wykonawców zadania styczeń - luty 2018 styczeń - luty 2018
zakup i montaż budek luty - marzec 2018 luty - marzec 2018
opinia ornitologiczna i nadzór luty - grudzień 2018 luty - grudzień 2018
czyszczenie budek listopad - grudzień 2018 listopad - grudzień 2018
Charakterystyka długoterminowych skutków: Zakładanie budek dla ptaków miejskim środowisku ma bardzo istotne skutki dla zachowania różnorodności przyrody w mieście, w której ptaki odgrywają bardzo ważną rolę w funkcjonowaniu ekosystemu miejskiego efektywnie ograniczając liczebność uciążliwych owadów. W naszych czasach, zwłaszcza w miastach, zmniejsza się ilość starych drzew, które zawierają dziuple (naturalne miejsca lęgowe dla ptaków) co ma negatywny wpływ na liczebność ptaków. Ptakom w środowisku miejskim zazwyczaj pozbawionym starych drzew z dziuplami i z coraz bardziej ograniczanymi możliwościami gnieżdżenia się w ocieplanych budynkach, brakuje miejsc do zakładania gniazd a to powoduje, że zmuszone są korzystać z każdej możliwości, którą im stworzymy Wieszanie budek, w dłuższym okresie czasu, powinno przyczynić się do zahamowania spadku liczebności ptaków i daje nadzieję na stworzenie warunków do zachowania populacji ptasiej w miastach.
Wróć do poprzedniej strony