Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt ogólnomiejski :

Inteligentne ławki solarne na bulwarze Wiślanym

Projekt odrzucony: Projekt otrzymał negatywną opinię Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Krakowie. Konserwator w swojej odpowiedzi wyraził opinię, że tworzenie nowych obiektów kubaturowych na terenie Bulwarów Wiślanych nie jest wskazane.

Edycja Budżet Obywatelski 2017 Projekt ogólnomiejski - dotyczy całego obszaru Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Kraków, Polska

Opis projektu

Pomysł dotyczy ustawienia miejskich ławek solarnych, które będą czerpać energię ze słońca, dzięki wbudowanym panelom słonecznym zmniejszy się zapotrzebowanie na energię i tym samym zmniejszy emisję CO2. Dodatkowa funkcja to ładowanie urządzeń mobilnych poprzez USB lub metodą indukcyjną (dedykowane dla określonych modeli telefonów). Ławka powinna być wyposażona w hot spot z ustawioną stroną startową miasta. Mieszkańcy po połączeniu się do WiFi otrzymają informator z atrakcjami turystycznymi i kulturalnymi Krakowa. Miasto może zarządzać tymi informacjami, ułatwi to w dużej mierze komunikację z mieszkańcami. Uzupełnieniem informatora może być mapa Krakowa do ściągnięcia z ekranu powitalnego. Istotne z punktu widzenia mieszkańców będzie wyświetlanie informacji z bieżących pomiarów ławki (smog, temperatura, wilgotność, ciśnienie, poziom zredukowanego CO2  przy ładowaniu). Dodatkowym atutem mogą być wbudowane stojaki na rowery. Przy ławkach mogą być montowane czujniki smogu, zapewniające mieszkańcom informację na temat stanu powietrza, co jest szczególnie ważne w miejscach przyciągających ludzi aktywnych.

Ławki solarne powinny być wykonane z najwyższej jakości materiałów, dzięki czemu będą wandaloodporne, oraz zabezpieczone przed działaniem szkodliwych czynników atmosferycznych. Ważnym elementem będzie zdalny monitoring tzn. wysyłka powiadomień o stanie naładowania akumulatorów oraz danych z sensorów do chmury (serwera), do których wgląd będzie miał zamawiający.

UZASADNIENIE PROJEKTU

Ławki solarne mają wbudowane panele słoneczne, dzięki czemu czerpią energią ze światła słonecznego i mogą ją oddawać w postaci możliwości ładowania urządzeń mobilnych. Zmniejsza to również emisję CO2. oraz edukują użytkowników ze skali problemu, jakim jest duża emisja. Wbudowany czujnik smogu pomoże monitorować stopień zanieczyszczenia powietrza, zapewniając mieszkańcom informacje na temat jego stanu. Wbudowany hot spot pozwoli użytkownikom korzystać z darmowego łącza internetowego. Stroną startową może być strona promocyjna miasta Kraków z informacji o atrakcjach z okolicy. Wartością dodaną dla mieszkańców mogą być materiały turystyczne o mieście jak mapki czy foldery do pobrania.Wszystkimi treściami ze strony startowej może zarządzać Urząd Miasta i tym samym prowadzić działania promocyjne dla Krakowa. Uzupełnieniem będą informacje z sensorów umieszczonych w ławce jak temperatura czy stężenie smogu w powietrzu. Zainteresowanie w mieszkańcach może wzbudzić dodatkowo logo miasta na oparciu oraz bocznych powierzchniach. Wbudowane stojaki rowerowe, pozwolą na wygodny wypoczynek np. w trakcie wycieczek rowerowych dla całych rodzin. Ławki powinny być tak zaprojektowane aby dostarczyć użytkownikom maksimum komfortu w trakcie wypoczynku.

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
10 ławek solarnych każda z 10 ławek zawiera: stojaki na rowery, 2 x port USB, 2x ładowarka indukcyjna, hot spot, czujnik smogu, serwis gwarancyjny 360 000,00 PLN
360 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
1. rozpoczęcie wyłonienie wykonawcy, rozpoczęcie naboru 2017-08
2. właściwa realizacja postawienie ławek 2018 I kwartał
3. zakończenie oddanie projektu do użytku 2018 I lub II kwartał

Załączniki

Wróć do poprzedniej strony