Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt lokalny - Dzielnica XII :

Ratujemy budynek studni zbiorczej Ujęcia Bieżanów

Projekt odrzucony: Ocena merytoryczna i kosztowa realizacji zadania projektu ogólnomiejskiego BO. D12.9/17 - Ratujemy budynek studni zbiorczej Ujęcia Bieżanów. Zgodnie z Rozdziałem 4, § 12 ust. 2) (Załącznik do Uchwały Nr XXXIV/566/15 Rady Miasta Krakowa z dnia 16 grudnia 2015 r.) – w ramach procedury budżetu obywatelskiego nie mogą być realizowane zadania których wymagany budżet całkowity na realizację jest niezgodny z limitami finansowymi wskazanymi w § 8 ust. 4) regulaminu tj. nie może być wyższy niż 60% środków przeznaczonych przez Dzielnicę na realizację zadań lokalnych budżetu obywatelskiego tzn. 130 000,00 zł. (60% = 78 000,00 zł). Zgodnie z szacunkowym kosztem realizacji zadania „Ratujemy budynek studni zbiorczej Ujęcia Bieżanów” wynoszącym 203 000,00 zł (brutto), koszt inwestycji jest większy niż dopuszczalny, zakładany dla jednego Dzielnicowego zadania budżetu obywatelskiego, zgodnie z procedurą zadanie nie morze być realizowane.

Edycja Budżet Obywatelski 2017 Projekt lokalny - Dzielnica XII Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Grunty miejskie, sąsiadujące z polderem Bieżanów, niestety teren zakrzaczony i do obiektu nie ma dogodnego dojścia.

Opis projektu

 Zadania powinno obejmować:
1. Sporządzenie planu konserwatorskiego budynku w wersji nie gruntownej restauracji, ale zabezpieczenia przed dalszą destrukcją  
2. Wykonanie dokumentacji robót zabezpieczających
3. Przeprowadzenie prac remontowych, naprawa dachu
4. Oczyszczenie terenu z dzikiej roślinności i samosiejek
5. Ułożenie chodnika od ulicy Lipowskiego do Bogucickiej, wzdłuż ogrodzenia polderu.


UZASADNIENIE PROJEKTU

Ujęcia wody w Bieżanowie powstało na początku XX wieku po poszukiwaniach wody dla znajdującej się w sytuacji kryzysowej Wieliczki i Kopalni Soli w Wieliczce.   Po odkryciu bogatych złóż dobrej wody w Bieżanowie,  Kopalnia ( Zarząd Salinarny) wybudował ujęcie składające się ze studni czerpalnych, jednej studni zbiorczej i budynków z maszynownią, Do tego zbudowano ponad 4 km rurociągu, dostarczającego wodę do kopalni soli. Stąd nazwa "Wodociąg salinarny" .   Zespół budynków znalazł inne zastosowanie, natomiast budynek studni zbiorczej niszczeje. Po wydzieleniu z miejskiego terenu powierzchni polderu powodziowego, piękny budynek pozostał dalej na terenie gminnym, wąskim,  wzdłuż zbiornika.  Budynek został wzniesiony w 1910 r., jest ujęty w gminnej i wojewódzkiej ewidencji zabytków oraz objęty ochrona w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego obszaru "Bieżanów - Drożdżownia".  Warto go przywrócić mieszkańcom jako obiekt na ścieżce spacerowej, rekreacyjnej,   która niewielkim nakładem może powstać obok ogrodzonego zbiornika.

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Sporządzenie dokumentacji inwentaryzacja konserwatorska, projekt zapezpieczenia, kosztorys 15 000,00 PLN
Wykonanie prac zabezpieczajacych odbudowa dachu, uzupełnieni elewacji 30 000,00 PLN
Budowa ciągu spacerowego porzadkowanie zieleni na działce 15 000,00 PLN
60 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Sporządzenie planu konserwatorskiego Zabezpieczenie obiektu przed dalszą degradacją wymaga sporzadzenie planu remonu budynku. Z uwaga na historyczną wartość dokiumentacja musi być wykanan przez osoby uprawnione. Zakres prac powinien gwarantować zabezpieczenie budynku przed dalsza destrukcją I, II 2018
Sporzadzenie kosztorysu, wyłonienie wykonawcy plan konserwatorski musi korespondowac z kosztorysem III 2018
Wykonanie prac zabezpieczajacych i budowalanych Remont dachu, uzupełnienia fragmentów muru IV-V 2018
Trasa spacerowa wycinki krzków, położenie chodnika VI - 2018

Załączniki

Wróć do poprzedniej strony