Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt lokalny - Dzielnica IX NR 7:

REKREACJA- EDUKACJA-INTEGRACJA w Parku Solvay

Edycja Budżet Obywatelski 2017 Projekt lokalny - Dzielnica IX Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Dzielnica IX Łagiewniki-Borek Fałęcki, teren Parku Solvay w Borku Fałęckim, część położona między ul. Żywiecką Boczną, ul. Żywiecką i ul. Niecałą.

Dodatkowe lokalizacje: nie dotyczy

Opis projektu

Projekt zakłada zagospodarowanie części Parku Solvay, polany znajdującej się przy ul. Żywieckiej Bocznej, w wyniku czego wskazany  teren stanie się ogólnodostępną przestrzenią przyjazną dla użytkowników parku i zacznie pełnić wymienione funkcje społeczne: rekreacyjną, edukacyjną i integracyjną.

Cel: W wyniku celowego, planowanego zagospodarowania terenu wypoczynek bierny ( korzystanie z ławek, leżaków parkowych, drewnianych platform i hamaków oraz powierzchni trawiastych) będzie można połączyć z aktywną rekreacją ( korzystanie z urządzeń siłowni na powietrzu) i edukacją ( gry edukacyjne w plenerze np. gry planszowe, szachy – na asfalcie, oraz scrabble - na trawie). Dodatkowym aspektem jest funkcja integracyjna polegająca na współuczestnictwie w wypoczynku przedstawicieli kilku pokoleń – znajdzie się tu miejsce dla dzieci i młodzieży z sąsiadującego z polaną internatu SOSW Nr 6 ( dzieci niedosłyszące) i dla seniorów zamieszkujących pobliskie osiedle ( stare osiedle Żywieckie i Borek Fałęcki). Projekt jest jednoroczny.

Realizacja: Na terenie części Parku Solvay, położonej między ulicami Żywiecką Boczną, Żywiecką i Niecałą, która jest w sposób naturalny wydzielona istniejącymi ciągami pieszymi ( ścieżki o nawierzchni asfaltowej) zaprojektowane zostały:

A.    Dwa otwarte ogrody (  nazwane w projekcie: strefa słoneczna, strefa cienia) wyposażone w: ławki, kosze na odpady, leżaki parkowe, stoły z siedziskami, platformę wypoczynkową, gry terenowe i siłownię na powietrzu

B.    Infrastruktura: Zachowanie Istniejących alejek o nawierzchni asfaltowej i wykonanie nawierzchni utwardzonej we wskazanych miejscach  np. urządzenia siłowni na powietrzu.  Likwidacja słupków i zastąpienie ich np. wazonami, w celu wyeliminowania ruchu pojazdów. Ustawienie tablicy informacyjnej.

C.    Roślinność:  Pozostawienie w całości w stanie nienaruszonym ( dokumentacja projektowa zawiera pełna inwentaryzację zieleni wysokiej) istniejącego drzewostanu  oraz nawierzchni trawiastej. Obsadzenia terenu żywopłotem od strony ul. Żywieckiej Bocznej. Rodzaj roślin i kształt żywopłotu dostosowany do jego funkcji: stworzenie naturalnej granicy dla zagospodarowanego terenu, od strony ulicy. Rabaty stworzone wewnątrz   z kwitnącą, niską roślinnością. Przewidziany jest ogródek warzywny i uprawa ziół.

D.    Dokumentacja: Autor wniosku dysponuje dokumentacją projektową, którą udostępni w czasie oceny merytorycznej i do opracowania dokumentacji projektowej niniejszego wniosku. Koncepcja zagospodarowania wskazanej we wniosku części terenu parku znajduje się w załączniku.





UZASADNIENIE PROJEKTU

Celem jest stworzenie miejsca rekreacji na terenie  starego, blisko stuletniego, Parku Solvay co podniesie jego walory, jako tradycyjnego miejsca spacerów i wypoczynku w południowym rejonie Krakowa, w Dzielnicy IX. Funkcjonalne zagospodarowanie części obszaru parkowego stanie się krokiem w kierunku jego rewitalizacji, poprawy estetyki, na co oczekują liczni użytkownicy.

Projekt ma cechy projektu otwartego jest adresowany do wszystkich mieszkańców Dzielnicy IX,  a także mieszkańców Krakowa. Propozycja jest skierowana do osób w różnym wieku, o różnych preferencjach w zakresie sposobu wypoczywania a także do uczniów SOSW Nr 6 ( ośrodek: szkoła i internat dla dzieci młodzieży niepełnosprawnej).

Lokalizacja polany, w centrum Parku Solvay, w pobliżu istniejącego ogródka jordanowskiego, ogólnodostępnej toalety, miejsc postojowych , będzie sprzyjała realizacji wymienionych funkcji społecznych.





Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Utwardzenia terenu utwardzenie fragmentu terenu pod urządzenia wg projektu 10 000,00 PLN
Mała architektura parkowa zakup i montaż 34 000,00 PLN
Roślinność zakup i nasadzenia 12 000,00 PLN
Dokumentacja projektowa opracowanie 5 000,00 PLN
Tablica informacyjna wykonanie i montaż tablicy 1 000,00 PLN
62 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Opracowanie dokumentacji projektowej i uzyskanie wymaganych uzgodnień 2018-02
Realizacja projektu 2018-03 do 2018-11
Charakterystyka długoterminowych skutków: Park Solvay jest aktualnie jednym z najbardziej zaniedbanych parków w Krakowie. Budżet Obywatelski „Rekreacja-edukacja-integracja w Parku Solvay” pozwoli wzbogacić istniejący teren o nową małą architekturę oraz urządzenia zabawowe. Wpłynie na wizualny odbiór części parku, co zachęci mieszkańców do częstszego spędzania w nim czasu. Wybrany teren znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie istniejącego placu zabaw, Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla dzieci i młodzieży z wadami słuchu oraz z zaburzeniami w rozwoju mowy oraz klubu sportowego „Borek”-lokalizacja taka wpłynie na lepszą integracje różnych grup wiekowych mieszkańców oraz wzajemną koedukację dzieci. Jednocześnie projekt wpisuje się w plany Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie związane z poprawą estetyki Parku Solvay oraz jego renowacją.
Wróć do poprzedniej strony