Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt lokalny - Dzielnica VII NR 15:

Piknik sąsiedzki na Salwatorze

Edycja Budżet Obywatelski 2017 Projekt lokalny - Dzielnica VII Realizacja projektu przewiduje ograniczoną liczbę uczestników. Ilość beneficjentów: 201 i więcej

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Salwatorska, Kraków, Polska

Dodatkowe lokalizacje: W chwili składania wniosku rozważane były dwie lokalizacje. Pierwsza to nieprzejezdna część ulicy Salwatorskiej, czyli chodnik łączący ulicę Kasztelańską z ulicą Mlaskotów, a druga to teren przy Szkole Podstawowej nr. 31 przy ulicy Bolesława Prusa 18.

Opis projektu

Piknik sąsiedzki na Salwatorze to wydarzenie otwarte dla mieszkańców i miłośników Salwatora, części dzielnicy Zwierzyniec, malowniczo umiejscowionej u ujścia rzeki Rudawy do Wisły. Choć na co dzień dzielnica tętni życiem w okolicach placu Na Stawach, nie posiada jednak miejsca integrującego szerokie grono mieszkańców. W położonym przy placu "Karmniku" na lunch spotykają się pracownicy okolicznych biur, a w barze "Zielono Mi" młodzi na wieczorne spotkania, jednak nie ma przestrzeni, w której możliwa byłaby integracja mieszkańców w różnych wieku i wykonywający różne zawody.

Pomysł pikniku wyrósł z konkretnej potrzeby, która pojawiła się na początku 2017 roku. Mieszkaniec ulicy Zwierzynieckiej rozpoczął zbiórkę pieniędzy na przeszczep, który może umożliwić mu powstrzymanie rzadkiej choroby powodującej zanik mięśni. W krótkim czasie udało się zebrać połowę kwoty, ponad 100 000zł, po czym ilość wpłat zdecydowanie się zmniejszyła. Zdaliśmy sobie sprawę, że praktycznie żadne z tych środków nie pochodziły od okolicznych mieszkańców, do których, jak się okazało, trudniej jest dotrzeć niż do obcych ludzi poprzez portale Internetowe. W związku z tym postanowiliśmy urządzić we własnym zakresie piknik i zbiórkę pieniędzy, a pomysł ten stał się inspiracją do cyklicznej organizacji takiego rodzaju wydarzenia, które służyłoby zarówno zabawie w gronie sąsiadów i miłośników dzielnicy, ale także wymianie informacji i załatwianiu wspólnych, sąsiedzkich spraw.

W trakcie składania wniosku brane pod uwagę były dwie lokalizacje. Pierwsza to nieprzejezdna część ulicy Salwatorskiej, czyli chodnik łączący ulicę Kasztelańską z ulicą Mlaskotów, a druga to teren przy Szkole Podstawowej nr. 31 przy ulicy Bolesława Prusa 18. Niezależnie od lokalizacji, chcielibyśmy przygotować przestrzeń do wspólnego świętowania poprzez organizację stołów, krzeseł, dekoracji w postaci lampionów, oraz muzyki puszczanej przez zaproszonego didżeja, a także występ zespołu grającego muzykę podwórkowo-etniczną.

Planowany termin wydarzenia to 9 czerwca 2018. Wydarzenie składa się z dwóch części. Chcielibyśmy zacząć w sobotę popołudniem programem warsztatów dla dzieci, skierowanym do chętnych z całego miasta. Jednocześnie na przygotowanej tablicy można będzie napisać i zostawić swoje sugestie, pomysły w kwestii spraw tej części dzielnicy Zwierzyniec, które przekażemy do rady dzielnicy. Chcielibyśmy również zaprosić muzyków grających podwórkowo-etniczną muzykę do wystąpienia na pikniku. Po zmierzchu chcielibyśmy usiąść razem do stołów przy spokojnej muzyce granej przez didżeja, przynosząc własne jedzenie, wzorem tego rodzaju ulicznych kolacji odbywających się w wielu europejskich miastach.

Organizacja wydarzenia wymaga wynajmu stołów i krzeseł, dekoracji stołów i przestrzeni, doprowadzenia prądu lub wynajmu agregatu, a także ekranu, projektora i sprzętu do nagłośnienia, a także jednej przenośnej toalety. W zależności od możliwości współpracy z pobliską szkołą i przedszkolem niektóre z tych elementów mogłoby być zapewnione przez szkołę / przedszkole (prąd, toaleta).

UZASADNIENIE PROJEKTU

Potrzeba realizacji projektu

Jesteśmy mieszkańcami tej dzielnicy, staramy się poznawać nawzajem i poznawać historię miejsca. Chcemy równie aktywnie uczestniczyć w życiu dzielnicy. Widujemy się na Placu na Stawach czy spacerując nad Rudawą. Czujemy jednak brak miejsca w przestrzeni publicznej, w którym moglibyśmy spędzić czas aktywnie, pozwolić sobie na chwilę odpoczynku i relaksu w towarzystwie sąsiadów. Wiemy, iż nie jest to tylko nasze odosobnione zdanie – przygotowując się, przeprowadziliśmy rozmowy z sąsiadami, znajomymi z dzielnicy, przedstawicielami lokalnych biznesów. Wszyscy zgadzają się, że istnieje duża potrzeba spotkania sąsiedzkiego – nie w formie festynu – a przyjemnej imprezy integrującej mieszkańców. W przestrzeni publicznej, wykorzystującej piękna infrastrukturę tej części miasta. Wszyscy zgadzają się również w tym, iż istnieje ogromna potrzeba w nas mieszkańcach Salwatoru jeszcze większego wspólnego zaangażowania się  w życie dzielnicy, wzajemnej aktywizacji lokalnej wokół działań na rzecz miejsca, w którym mieszkamy.

Cel

Naszym celem jest zorganizowanie letniego pikniku sąsiedzkiego dla mieszkańców dzielnicy VII Zwierzyniec, poprzez stworzenie na jeden wieczór przyjaźnie zaaranżowanego miejsca w przestrzeni publicznej, które służyłyby integracji  lokalnej. Jesteśmy przekonani, że ta forma spędzenia wolnego czasu będzie dla mieszkańców czymś wyjątkowym, pozwoli odetchnąć i odpocząć w miejscu zamieszkania. Ważna w tym aspekcie jest właśnie przestrzeń publiczna, której potencjał jest ogromny. Celem wydarzenia, jakim będzie piknik sąsiedzki jest również aktywizacja i integracja lokalnego środowiska oraz aktywne włączenie się i zaangażowanie społeczności lokalnej w życie społeczne dzielnicy.  Wierzymy, że mieszkańcy włączą się w jego organizację, zechcą w nim uczestniczyć (warsztaty, dyskusja, koncert, wieczorna wspólna kolacja). To wzmocni więzi mieszkańców dzielnicy z miejscem zamieszkania oraz z sąsiadami. Dodatkowo dzięki formie spotkania nieformalnego, w gronie osób zainteresowanych działaniem na rzecz dzielnicy, aktywistów, mieszkańców, przedstawicieli lokalnego biznesu, instytucji kultury, samorządowców jesteśmy w stanie stworzyć coś, co nie miało do tej pory miejsca – grupę osób, komunikująca się stale na temat spraw ważnych dla dzielnicy, szukających ciekawych rozwiązań, nieangażujących się wzajemnie w ważne dla dzielnicy inicjatywy.

Wpływ realizacji projektu na życie mieszkańców

Piknik sąsiedzki to świetna okazja aby się poznać (mieszkańcy dzielnicy,  samorządowcy, aktywiści lokalni, przedstawiciele różnych środowisk, biznesów lokalnych, instytucji kultury). Wierzymy, że dzięki tej inicjatywie zakiełkuje, w miejscu w którym mieszkamy, integracja środowiska sąsiedzkiego, integracja międzypokoleniowa, a wspólne spędzanie czasu przysłuży się budowie silniejszych więzi między mieszkańcami dzielnicy. Dzięki przyjemności spędzania czasu wspólnie wzmocni się w mieszkańcach poczucie przynależności i identyfikacji z miejscem, które jest naszym domem. Jesteśmy przekonani, że projekt ma szansę stać się motorem do tworzenia lokalnych tożsamości na terenie dzielnicy, grup dzięki którym powstaną kolejne inicjatywy na jej rzecz. A to dzięki formie, jaka sprzyja budowaniu więzi i rozmowach o pomysłach i rozwiązaniach dla dalszego rozwoju dzielnicy. Taka forma sprzyja również powstawaniu nowych pomysłów, kiełkowaniu idei i szukania nowych rozwiązań na dalszą współpracę. Projekt może przysłużyć się odkrywaniu oddolnych inicjatyw lokalnych oraz wesprzeć lokalne grupy działania w budowie partnerstw na rzecz dzielnicy.

Atrakcyjność projektu

Piknik sąsiedzki na Salwatorze to wydarzenie wyjątkowe w skali dzielnicy, wykorzystujące jej potencjał i atrakcyjność. To czas, który my mieszkańcy dzielnicy możemy spędzić milo ze sobą, zjeść wspólnie posiłek, odpocząć, poznać się nawzajem.  To też czas na rozrywkę (warsztaty, koncert). Zakończenie dnia, którego wzorem są uliczne kolacje odbywające się w wielu miastach europejskich da mieszkańcom poczucie zadowolenia, wyjątkowości ale też „bycia w domu”, „bycia u siebie”. To przyjemność spędzania wspólnie czasu, będzie czynnikiem najbardziej integrującym.


Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Dekoracje (lampiony, girlandy, obrusy, świeczki, inne) zakup 1 500,00 PLN
Materiały warsztatowe, tablica do zapisania pomysłów mieszkańców zakup 1 500,00 PLN
Honorarium artystów oraz nagłośnieniowców umowa 4 500,00 PLN
Honoriarium prowadzących warsztaty dla dzieci umowa 1 500,00 PLN
Eco catering piknikowy zakup/usługa min. owoce sezonowe, soki 4 000,00 PLN
Ochrona usługa 1 000,00 PLN
Wynajem toalet usługa 1 200,00 PLN
Ekran, rzutnik, wypożyczenie wypożyczenie 1 000,00 PLN
Koszt utrzymania czystości (kosze, wywóz śmieci, osoby sprzątające) 1 000,00 PLN
Wypożyczenie agregatu prądotwórczego wypożyczenie 180,00 PLN
Zabezpieczenie na wypadek nagłego pogorszenia pogody wypożyczenie zadaszenia/namiotu 1 500,00 PLN
Wypożyczenie stołów i krzeseł wypożyczenie 3 000,00 PLN
promocja druk plakatów 500,00 PLN
promocja druk ulotek 1 500,00 PLN
promocja projekt i przygotowanie do druku materiałów promocyjnych a także grafiki na stronę FB 2 000,00 PLN
25 880,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Opracowanie szczegółowego planu Wybór wykonawców, artystów, prowadzących warsztaty luty 2018
Podpisanie stosownych umów marzec 2018
Promocja wydarzenia we wcześniejszym terminie ulotki, informacje na stronie dzielnicy, później plakaty tuż przed wydarzeniem kwiecień-czerwiec
Piknik termin wydarzenia 2018-06-09
Rozliczenie wypłaty, przekazanie efektów zbierania pomysłów do rady dzielnicy do końca czerwca
Charakterystyka długoterminowych skutków: Organizacja wydarzenia kulturalnego pn. „Piknik sąsiedzki na Salwatorze” przyczyni się do integracji społeczności Dzielnicy VII a także zwiększy atrakcyjność oferty Muzeum Historycznego Miasta Krakowa (Dom Zwierzyniecki). Przygotowanie pikniku pozwoli na większą integrację środowiska lokalnego oraz zagwarantuje możliwość spędzenia w sposób kulturalny wolnego czasu zarówno przez dorosłych jak i dzieci.
Wróć do poprzedniej strony