Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt ogólnomiejski :

Defibrylator na wyciągnięcie ręki każdego mieszkańca

Projekt odrzucony: Projekt został poddany ocenie formalnej i prawnej, zgodnie z Regulaminem budżetu obywatelskiego, przyjętym Uchwałą Nr XXXIV/566/15 Rady Miasta Krakowa z dnia 16 grudnia 2015 roku. W wyniku oceny prawnej ww. projektu stwierdzono, iż zgłoszony projekt nie spełnia wymogu określonego w § 12 pkt 5 ww. Regulaminu, który wskazuje, że w ramach procedury budżetu obywatelskiego nie mogą być realizowane zadania, które wymagają współpracy instytucjonalnej, jeżeli osoby odpowiedzialne za kierowanie daną instytucją nie przedstawiły wyraźnej, pisemnej gotowości do współpracy w formie oświadczenia. W związku z tym, niezbędne było dostarczenie dokumentów potwierdzających wyrażenie zgody przez dyrektorów wszystkich szkół i placówek planowanych do współpracy w formie oświadczenia o gotowości do współpracy. Przy czym, odnosząc się do kwestii realizowanego w Gminie Miejskiej Kraków programu pn. „Ramowy Program Krakowska Sieć AED IMPULS ŻYCIA”, należy podkreślić, że w ramach tej sieci funkcjonuje na terenie Krakowa 31 defibrylatorów, w tym dwa urządzenia mobilne. Jednym z podstawowych warunków, jakie powinny być spełnione w odniesieniu do kwestii planowania nowych lokalizacji defibrylatorów, jest dostępność tego urządzenia dla mieszkańców przez 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę. Z uwagi na powyżej wskazane uwarunkowania i regulacje prawne, brak jest podstaw do pozytywnego zaopiniowania przedstawionej propozycji zadania.

Edycja Budżet Obywatelski 2017 Projekt ogólnomiejski - dotyczy całego obszaru Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Kraków

Opis projektu

W ramach założeń projektowych pragniemy wzbogacić Kraków o nowoczesne automatyczne defibrylatory AED - urządzenia do ratowania zdrowia i życia . Największe skupiska ludzi, oraz miejsca gdzie często oni przebywają wydają się najlepszą bazą punktów do rozlokowania urządzeń. Wybór padł na szkoły publiczne, oraz parafie również ze względu na stosunkowo równomierne rozmieszczenie na planie Krakowa. Wytypowaliśmy 291 takich obiektów.

W Krakowie pochylono się już nad tym ważnym i nowoczesnym rozwiązaniem. We wrześniu 2007 roku Rada Miasta Krakowa przyjęła do realizacji „Ramowy Program Krakowska Sieć AED IMPULS ŻYCIA”. Zakładał on powstanie w Krakowie sieci urządzeń AED – automatycznych defibrylatorów zewnętrznych ratujących życie w przypadkach nagłego zatrzymania krążenia. Niestety według mapy lokalizacji AED dostępnej na stronie promującej program istnieje jedynie 30 takich punktów (stan na dzień 18.01.2017 r.) To zdecydowanie za mało aby można było powiedzieć, że urządzenia są „wszędzie, tak aby dostęp do nich był szybki, a co za tym idzie ich działanie skuteczne. Kraków ma powierzchnię 327km2. Dzięki temu projektowi oraz istniejącym już punktom, w obrębie 1km2 rozlokowane byłoby jedno urządzenie AED. Zapewne byłaby to imponująca liczba na skalę światową która, poza oczywistymi względami bezpieczeństwa, po raz kolejny podniosłaby prestiż naszego miasta.

Projekt składa się z dwóch części.

Pierwsza część zakłada wyposażenie poniższych obiektów w urządzenie AED, komplet elektrod dla dorosłych, komplet elektrod dla dzieci, oraz szafę do zamontowania i przechowywania sprzętu. W załączniku zakładane minimalne wymagania techniczne urządzenia.

Szkoły Podstawowe – 69
Gimnazja - 20
Zespoły Szkolno-Przedszkolne - 10
Szkoły Sportowe - 3
Zespoły Szkół Ogólnokształcących - 21
Zespoły Szkół Integracyjnych - 7
Licea Ogólnokształcące - 15
Zespoły Szkół Zawodowych - 24
Szkoły Muzyczne - 3
Parafii - 96
Domy Kultury - 17
Placówki sportowo-rekreacyjne - 6

Druga część projektu przewiduje wyposażenie 172 obiektów szkolnych w ćwiczeniową wersję tożsamą z urządzeniem AED. Proponujemy, aby urządzenia ćwiczebne imitowały wersję ratowniczą co ułatwi tysiącom młodych ludzi zapoznanie się z obsługą oraz usprawni ewentualne działanie.  

Zestawienie obiektów szkolnych do wyposażenia w imitujące urządzenia ćwiczebne:

Szkoły Podstawowe - 69
Gimnazja - 20
Zespoły Szkolno-Przedszkolne - 10
Szkoły Sportowe - 3
Zespoły Szkół Ogólnokształcących - 21
Zespoły Szkół Integracyjnych - 7
Licea Ogólnokształcące - 15
Zespoły Szkół Zawodowych - 24
Szkoły Muzyczne - 3

Oczywiście zdajemy sobie sprawę ze zmian wynikających z nadchodzącej reformy oświaty, zatem zakładamy, że urządzenie po zmianach nomenklaturowych nadal będzie spełniało swoją funkcję w obiekcie który przejmie na dalszy tok nauczania uczniów z redukowanego gimnazjum.

UZASADNIENIE PROJEKTU

Pierwsza część projektu – 291 sztuk AED dla Krakowa    


Cel i potrzeba realizacji projektu  
Kraków zamieszkuje wraz z ludnością napływową prawie milion mieszkańców i  jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc w Europie (10mln w 2015r). Taka ilość ludzi ma prawo czuć się bezpiecznie w naszym mieście. Dzięki zakupionym urządzeniom zarówno mieszkańcy jak i turyści będą mogli liczyć na znacznie szybsze udzielenie im pomocy specjalistycznej pomimo braku wyspecjalizowanego ratownika.    


Wpływ realizacji projektu na życie mieszkańców  
To duże wsparcie dla naszej Krakowskiej służby ratunkowej. Urządzenie jest stosunkowo proste w obsłudze.  Jego użycie jest intuicyjne, nawet dla kogoś kto nie miał z nim styczności. Proste komendy głosowe w języku Polskim ułatwiają jego zastosowanie. Nasze szkoły i kościoły staną się jeszcze bezpieczniejsze i nowocześniejsze. W krótkim czasie urządzenie będzie częścią rozmów mieszkańców, co w efekcie może wywołać podniesienie świadomości sposobu oraz potrzeby udzielania pierwszej pomocy. Taka ilość urządzeń sprawi, że się upowszechnią, a co za tym idzie, mieszkańcy nie będą się bali z nich korzystać.    


Atrakcyjność projektu  
Zaproponowana ilość urządzeń, poza oczywistym wkładem w zdrowie i życie Krakowian oraz wsparciem dla jednostek ratunkowych i medycznych, spowoduje, że Kraków po raz kolejny będzie wymieniany w Europie jako wzór do naśladowania.    


Druga część projektu - 172 AED szkoleniowe dla szkół.    


Cel i potrzeba realizacji projektu  
AED samo nie uratuje. Niestety najważniejszym czynnikiem mimo tak zaawansowanego urządzenia jest człowiek. To on musi donieść, uruchomić i obsłużyć urządzenie. Dlatego najważniejsza jest praca u podstaw, czyli budowanie ogromnej świadomości o potrzebie ratowania drugiego człowieka od najmłodszych lat. Projekt zakłada wyposażenie szkół w ważne narzędzie dydaktyczne. Żadne filmy instruktażowe, czy opowieści nauczyciela nie zastąpią możliwości przeprowadzenia scenki z użyciem imitacji identycznego urządzenia jakich prawie 300 może znaleźć się w Krakowie.


Wpływ realizacji projektu na życie mieszkańców
Defibrylatory szkoleniowe sprowokują również uczniów do głębszego pochylenia się nad tematyką udzielania pierwszej pomocy i ratowania drugiego człowieka. Ćwiczenia udzielania pierwszej pomocy zwiększają empatię u młodego człowieka. Inwestując w młodzież kształcimy postawę obywatelską i rokrocznie wyszkolimy kilka tysięcy potencjalnych ratowników. Dlatego tak ważna jest również pierwsza część projektu, która daje narzędzia do ratowania ludzi.  


Atrakcyjność projektu
Projekt ma jeszcze jeden walor. Ujednolicenie urządzeń szkoleniowych i ratowniczych usprawni działanie osoby wykonującej pierwszą pomoc oraz pozwoli przełamać strach do podjęcia działania. Jestem współzałożycielem jednej z krakowskich grup zajmujących się organizowaniem zabezpieczeń pierwszej pomocy w ramach wolontariatu. W zeszłym roku podczas zabezpieczania dużego wydarzenia parafialnego u jednego z uczestników zgromadzenia doszło do zatrzymania krążenia. Dzięki natychmiastowemu użyciu defibrylatora 70letni poszkodowany odzyskał przytomność jeszcze przed przyjazdem karetki ratunkowej, a po kilku dniach wyszedł ze szpitala. (Opis zdarzenia w załączniku)  


Niestety każdy z nas może kiedyś znaleźć się w sytuacji w której zda sobie sprawę, że dużo by dał aby AED było w pobliżu. I oby ono tam było.

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Defibrylator AED Lifeline z 7-letnią baterią 291 sztuk 1 154 979,00 PLN
Elektrody pediatryczne AED 291 sztuk 106 069,50 PLN
Szafka metalowa na defibrylator AED 291 sztuk 127 024,50 PLN
Montaż i oznakowanie AED 291 sztuk 87 300,00 PLN
Defibrylator AED Lifeline szkoleniowy 172 sztuki 333 202,00 PLN
1 808 575,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Zakup urządzeń przetarg/negocjacje cenowe druga połowa 2017
Montaż urządzeń przetarg na firmę montującą jesień/zima 2017

Załączniki

Wróć do poprzedniej strony