Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt ogólnomiejski NR 46:

BO dziewczyny mają moc !

Edycja Budżet Obywatelski 2017 Projekt ogólnomiejski - dotyczy całego obszaru Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Kraków

Dodatkowe lokalizacje: Kino Paradox Sala warsztatowa lokalu przy ulicy Krakowskiej 19

Opis projektu

 Rok 2018 to rok szczególny, w którym wypada 100-lecie uzyskania praw wyborczych przez kobiety w Polsce. 28 listopada w 1918 roku Józef Piłsudski podpisał dekret, w którym potwierdzono, że "prawa wyborcze mają wszyscy obywatele bez względu na płeć". To wielkie święto! Już nigdy nie będzie okazji do świętowania 100 rocznicy wywalczenia praw! To rocznica ważna dla całego społeczeństwa obywatelskiego!

 Współczesne mieszkanki Krakowa chcą kontynuować dzieło swoich babek i prababek poprzez wzmacnianie bezpieczeństwa, potencjału i mocy dzisiejszych dziewcząt i kobiet. Choć mają równe prawa, to na co dzień napotykają na sytuacje, w których potrzebują więcej Mocy i Solidarności.

 Krakowianki chcą by dzięki projektowi dziewczęta i kobiety, rozwijały swój potencjał i moc, podniosły poczucie własnej wartości, odkrywania radości z podejmowania nowych wyzwań i korzystania z możliwości; podniosły kompetencje zapobiegania i reagowania na przemoc, z którą spotykają się w miejscach publicznych, uczelniach, na ulicach, czy w internecie. Autorkom projektu zależy, żeby dziewczęta i kobiety stały się mocniejsze, psychicznie i fizycznie i wzmocniły solidarność między sobą. Były silne, odważne i solidarne.

 Projekt będzie realizowany przez cały rok. Jednocześnie będzie podkreślał znaczące daty w kalendarzu, takie jak 8.03.2018, Międzynarodowy Dzień Kobiet, 1.06. – Dzień Dziecka,11.10.2018 – Międzynarodowy Dzień Dziewczynki, 11.11.2018 – Święto Niepodległości, 25.11.2018 - Międzynarodowy Dzień Przeciwko Przemocy wobec Kobiet, 28.11.2018 – setna rocznica podpisania przez Józefa Piłsudskiego dekretu, w którym potwierdzono, że "prawa wyborcze mają wszyscy obywatele bez względu na płeć", 10.12.2018 - Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka, bo sytuacja dziewczynek i kobiet to kwestia praw człowieka.

 W ramach projektu zostaną zorganizowane:

1.  Zajęcia podnoszące umiejętności komunikacji, asertywności, samoobrony i wzmacniające pewność siebie – WenDo (dziś już wiemy, że Krakowianie i Krakowianki postawili i postały na te zajęcia w ubiegłym roku i dzięki ich głosom dziewczynki z Krakowa biorą udział w nieodpłatnych zajęciach!). Będą w nich mogły wziąć udział dziewczynki i kobiety w kilku przedziałach wiekowych: do pierwszego przedziału wiekowego zaliczamy dziewczynki między 11 a 17 rokiem życia, do drugiego kobiety między 18 a 26 rokiem życia m.in. studentki krakowskich uczelni, a do drugiego kobiety w wieku od 27 do 35 lat. Zakładamy realizację 10 warsztatów dla 12 kobiet lub dziewcząt co łącznie dałoby 120 uczestniczek).

2.     Projekcje filmowe w ramach festiwalu filmowego WATCHDOCS i innych okazji, poświęcone tematyce emancypacji, niezależności i współpracy kobiet otwarte dla wszystkich zainteresowanych, połączone z prelekcjami i warsztatami filmowymi dla młodych ludzi

3.     Warsztaty m.in. na Międzynarodowy Dzień Dziewczynki - tego dnia to dziewczynki mają poczuć, że są najważniejsze i że się liczą. Będą mogły wziąć udział w ciekawych, rozwijających i niestereotypowych zajęciach, np. w warsztatach podstawowych napraw rowerowych, żonglowania, wspinaczki, ruchowe, wykorzystania nowych technologii informacyjnych i bezpieczeństwa w internecie. Odbędzie się czytanie bajek, w których to dzielne księżniczki ratują z opałów królewiczów. Zaproszeni zostaną dorośli– rodzice, nauczyciele i nauczycielki, działacze/ki społeczne – by wspólnie porozmawiać o tym, dlaczego ważne jest działanie na rzez praw dziewczynek, edukację wolną od stereotypów i uprzedzeń oraz bezpieczeństwo.

4.     Spotkania dyskusyjne i grupy doradztwa wzajemnego/koleżeńskiego na tematy ważne dla mieszkanek i mieszkańców związane z niezależnością kobiet.

5.     Koncert upamiętniający 100 lecie praw wyborczych.

6.     Dwie kampanie społeczne: Tydzień Przeciwko Molestowaniu w Przestrzeni Publicznej, Kampania 16 dni Akcji Przeciwko Przemocy ze względu na Płeć - zostaną podjęte działania informacyjno-edukacyjne (dystrybucja informatorów i poradników w formie broszur, ulotek, plakatów, w internecie).

 Projekt będzie realizowany we współpracy z mieszkankami i mieszkańcami Krakowa, studentkami i studentami krakowskich uczelni, przy wsparciu instytucji miejskich.

 Projekt jest skierowany do wszystkich mieszkańców i mieszkanek Krakowa. Poszczególne działania będą dedykowane z uwzględnieniem sytuacji: dziewczynek, nastolatek (uczennic krakowskich szkół), kobiet młodych (studentek wszystkich krakowskich uczelni, młodych matek) i dojrzałych. Także tych, które spotykają trudności w związku z niepełnosprawnością. Wszystkie wydarzenia będą bezpłatne, dostępne dla osób poruszających się na wózkach, dla większości wydarzeń zostanie zaplanowane tłumaczenie na Polski Język Migowy - to będzie oznaczało rzeczywistą a nie deklarowaną dostępność.



UZASADNIENIE PROJEKTU

 Choć kobiety od 100 lat mają równe prawa wyborcze, co jest wielką okazją do świętowania , to na co dzień napotykają na sytuacje, w których potrzebują Mocy i Solidarności. Nawet statystyki nie są potrzebne, żeby niemal każda kobieta przypomniała sobie sytuacje z dzieciństwa, bycia nastolatką albo dorosłą już kobietą kiedy słyszała, że nie powinna się czymś interesować albo nie powinna się czymś zajmować bo jest dziewczynką lub kobietą. Słyszała że powinna być grzeczna i się nie złościć (bo złość piękności szkodzi;-). To utrudnia kobietom i dziewczynkom dokonywanie niezależnych wyborów, realizację swoich marzeń i pomysłów na aktywność np. zawodową, to utrudnia bronienie się w sytuacjach kiedy nasze granice są przekraczane, nasze możliwości ograniczane.Dzisiejsze kobiety i dziewczynki, podobnie jak ich babki, chcą CAŁEGO ŻYCIA! Bez ograniczeń wynikających z tego że są kobietami. 

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Organizacja warsztatów edukacyjnych (koszty personelu merytorycznego, materiałów na zajęcia, sal) Warsztaty WenDo, z historii emancypacji, praw człowieka, rowerowe, wspinaczkowe, żonglerskie, z technologii cyfrowych i in. będą prowadzone w zespołach 1 lub 2 osobowych 74 320,00 PLN
Organizacja pokazów filmów podczas festiwalu filmowego (sale projekcyjne, wynagrodzenia dla prelegentów/ek Projekcje filmowe połączone z dyskusjami 12 000,00 PLN
Organizacja koncertu (sale, wynagrodzenia dla zespołów i inne koszty) 1 koncert na 1100 lecie 15 000,00 PLN
Materiały promocyjne Opracowanie i druk broszur informacyjno – edukacyjnych, ulotek/pocztówek, naklejek, przypinek, smyczy 10 000,00 PLN
Organizacja projektu Obsługa księgowa, biuro projektu 12 000,00 PLN
123 320,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Przeprowadzenie zamówień Ogłoszenie zamówienia na realizację zaplanowanych w projekcie zadań merytorycznych i organizacyjnych Styczeń - Luty 2018
Ogłoszenie terminarza projektu i rekrutacji na warsztaty Upowszechnienie informacji o zakresie działań podejmowanych w projekcie i możliwościach udziału (rekrutacja na wydarzenia o ograniczonej liczbie uczestniczących i bez ograniczeń) Styczeń - Luty 2018
Ogłaszanie rekrutacji na poszczególne wydarzenia Nabór Luty 2018 - Grudzień 2018
Realizacja poszczególnych zadań Organizacja i realizacja zadań zgodnie z projektem, prowadzenie działań ewaluacyjnych Marzec 2018 - Grudzień 2018
Ewaluacja działań Podsumowanie działań ewaluacyjnych Grudzień 2018
Charakterystyka długoterminowych skutków: Wzmacnianie potencjału i mocy dzisiejszych dziewcząt i kobiet. Motywowanie dziewcząt i kobiet do czynnego uczestnictwa w życiu publicznym. Uczczenie ważnej - dla całego społeczeństwa obywatelskiego - rocznicy. Wspólne świętowanie 100 - lecia uzyskania przez kobiety w Polsce praw wyborczych.
Wróć do poprzedniej strony