Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt ogólnomiejski NR 79:

WYMIEŃ SIĘ KSIĄŻKĄ W KRAKOWIE

Edycja Budżet Obywatelski 2017 Projekt ogólnomiejski - dotyczy całego obszaru Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Kraków, Polska

Opis projektu

WYMIEŃ SIĘ KSIĄŻKĄ W KRAKOWIE



To internetowa platforma dla mieszkańców Krakowa, dzięki której każdy mieszkaniec będzie mógł, wymienić się książkami z inną osobą, pod warunkiem akceptacji wymiany przez obie osoby.

Użytkownik umieszcza książki, które mógłby wymienić, a sam szuka tytułów i autorów, które go interesują z bazy już umieszczonych pozycji przez inne osoby. Jeżeli znajdzie pozycję, która go zainteresuje wysyła propozycję wymiany do użytkownika, który umieścił pozycje. Tez dostaje propozycję wymiany i sprawdza, czy z pozycji osoby proponującej wymianę jest coś na co chciałby się wymienić. Jeżeli tak potwierdza wymianę i użytkownicy ustalają miejsce i czas wymiany.

Wymiana jest całkowicie wolna od opłat, umieszczenie pozycji oraz przeszukiwanie zbiorów również. System zawiera wtyczki do udostępniania w mediach społecznościowych -linki do portali i profilu FB, aby zminimalizować koszty promocji systemu po jego wdrożeniu.

System nie będzie zbierał danych osobowych.

Portal nie zarabia na wymianach tylko wspiera czytelnictwo.





UZASADNIENIE PROJEKTU

Główną argumentem za stworzeniem platformy do wymiany książek dla mieszkańców Krakowa jest promowanie czytelnictwa.
Żadna firma prywatna nie stworzy bezpłatnej platformy dla mieszkańców Krakowa nie widząc interesu ekonomicznego. Miasto Kraków słynące ze swojej troski o rozwój kultury powinno wspierać takie inicjatywy, których niestety aktualnie nie ma. Jest to jedno z zadań stawianych miastu.
Projekt w znaczący sposób poprawi i ułatwi bezpłatny dostęp do wielu pozycji i wielu autorów.
Atrakcyjność projektu potwierdza jego unikalność i całkowity brak podobnych przedsięwzięć.

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Etap I - analiza i projektowanie Analiza ilości użytkowników, wielkości danych, serwera oraz zasad projektowania - język programowania itp. 3 000,00 PLN
Etap II - oprogramowanie Oprogramowanie sytemu pod środowisko działające w sieci (w internecie online) 40 000,00 PLN
Etap III - grafika Stworzenie grafiki pod system oraz interfejs użytkownika 7 000,00 PLN
Etap IV - testy Przetestowanie systemu przez oddaniem go dla użytkowników publicznych, ewentualne wyeliminowanie błedów i ewentualne poprawienia intuicyjności systemu 5 000,00 PLN
55 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Wyłonienie Wykonawcy Ogłoszenie przetargu, wyłonienie wykonawcy, podpisanie umowy luty 2018
Etap I Analiza i projektowanie marzec 2018
Etap II Oprogramowanie marzec - kwiecień 2018
Etap III Grafika maj 2018
Etap IV Testy maj 2018
Etap V Wdrożenie 31 maja 2018
Etap VI Oddanie mieszkańcom w użytkowanie 1 czerwca 2018
Charakterystyka długoterminowych skutków: „Wymień się książką w Krakowie” to ciekawa propozycja połączenia przestrzeni internetu oraz realnej, bezkosztowej wymiany książek, która może mieć długofalowy wpływ na rozwój czytelnictwa w Krakowie. Tego rodzaju pomysł miał już wiele odsłon, pojawiają się liczne akcje w przestrzeni miejskiej o podobnym charakterze, niemniej jednak nie powstało do tej pory narzędzie, nie wymagające posiadania konta w żadnym portalu społecznościowym, nie wymagające kosztów przesyłki, które mieszkańcy Krakowa mogliby regularnie wykorzystywać. Tego rodzaju projekt może być formą znoszenia barier w dostępie do kultury dla osób, którym niskie dochody uniemożliwiają zakup nowych książek. Pozwala także tworzyć wokół literatury społeczności zaangażowanych czytelników i pozwalać książkom pozostawać nadal w obiegu, jako przedmiot wymiany i dyskusji. Zgłaszane zadanie wpisuje się w zakres zadań własnych gminy, w tym w szczególności: „zaspokajanie zbiorowych potrzeb mieszkańców, w szczególności: kultury, w tym bibliotek gminnych i innych placówek upowszechniania kultury” i spełnia kryterium ogólnodostępności dla mieszkańców całego miasta.
Wróć do poprzedniej strony