Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt ogólnomiejski :

ZIELONE DACHY KRAKOWA 10000m2 DACHÓW OBSADZONYCH ROŚLINAMI

Projekt odrzucony: Projekt wycofano na wniosek składającego.

Edycja Budżet Obywatelski 2017 Projekt ogólnomiejski - dotyczy całego obszaru Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Kraków, Polska

Dodatkowe lokalizacje: Pawilon Wyspiańskiego Krakowski Teatr VARIETE Miejskie jednostki wybierane będą wśród terenów i dachów, którymi gospodaruje miasto.

Opis projektu

ZIELONE DACHY KRAKOWA -10 000m2 (dziesięć tysięcy metrów kwadratowych) DACHÓW OBSADZONYCH ROŚLINAMI.

KRAKÓW BĘDZIE PIERWSZYM MIASTEM W POLSCE Z ZIELONYMI DACHAMI.

W ramach projektu planuje się wykorzystanie najnowszego systemu modułowego do budowania zielonych dachów. Są to formy wypełnione odpowiednimi mieszankami wraz z zasadzonymi roślinami. Ze względu na to, że moduły są lekkie i proste w montażu, można je zastosować w dowolnych miejscach. Nawet tam, gdzie stworzenie tradycyjnego dachu zielonego nie jest możliwe. System jest bezobsługowy, nie wymaga podlewania.

Idea dachu zielonego ma korzenie w praktykach z przeszłości. Dawniej ludzie okładali darnią szałasy, lepianki, kurhany i pierwsze domostwa. Dziś próbujemy ich „naśladować”, korzystając z odpowiednio dobranej i dopasowanej technologii.

Zaletą zielonych dachów jest to, że mogą one powstawać w centrach miast, bez zajmowania dodatkowych powierzchni i w ten sposób oczyszczać najbardziej narażone na zanieczyszczenia części aglomeracji.

Roślinność zmienia nagrzewające się i nieprzepuszczalne powierzchnie dachowe w zielone życiodajne oazy, w których świetnie czują się zwierzęta i rośliny.

„Zielony dach” (ang. green roof) – to otwarta, porośnięta roślinnością powierzchnia. Termin „zielony dach” jest dosłownym tłumaczeniem angielskiego pojęcia „green roof”. Określenie nie odnosi się do barwy pokrycia dachowego, lecz do jego właściwości ekologicznych oraz zastosowania zieleni w postaci roślinności na całej powierzchni dachowej lub na wybranym jej fragmencie.

 Zalety ekologiczne:

·           Redukcja poziomów zanieczyszczeń powietrza. Zanieczyszczenie powietrza na terenach zurbanizowanych takimi związkami, jak : tlenki azotu, węgla, lotne związki organiczne, spaliny samochodowe, tworzą toksyczne kombinacje, które stwarzają zagrożenie dla zdrowia mieszkańców. Zieleń miejska poprawia jakość powietrza. Jeden metr kwadratowy zielonego dachu jest zdolny do związania 0,2 kg lotnych substancji toksycznych rocznie. Zaletą zielonych dachów jest to, że mogą one powstawać w centrach miast bez zajmowania dodatkowych powierzchni i w ten sposób oczyszczać najbardziej narażone na zanieczyszczenia części miasta. 


 ·           Nowe powierzchnie dla siedlisk przyrodniczych. Zielone dachy mogą zrekompensować część powierzchni zielonych utraconych pod budowę nowych budynków w centrach miast. Wiele owadów i ptaków może znaleźć w nich schronienie i miejsca do gniazdowania.


 ·           Poprawa krajobrazu miejskiego. W czasach gdy cena ziemi stała się problemem, który utrudnia powstawanie nowych terenów zielonych, powierzchnie znajdujące się nad naszymi głowami mogą zmienić estetykę krajobrazu miejskiego.

Zalety ekonomiczne:

·           Wydłużają użyteczność wodoszczelną dachu, chroniąc przed negatywnym 
wpływem gwałtownych zmian temperatur, jak i promieniowania UV. Występujące na powierzchni nasadzenia stanowią ochronę dla dachu przed niekorzystnym oddziaływaniem zjawisk meteorologicznych związanych z długotrwałym i często bardzo silnym promieniowaniem UV, gradem i ekstremalnymi temperaturami. Naprężenia powodowane przez różnice temperatur są ograniczone, co wpływa na zwiększenie okresu „życia” paneli hydroizolacji. 


 ·           Oszczędność energii. Zielone dachy uważane są za dodatkową izolację termiczną, która powoduje zmniejszenie zużycia energii przeznaczonej do ogrzewania lub schładzania budynku. Substrat glebowy stosowany w konstrukcji zielonego dachu działa jak naturalna izolacja, przyczyniając się do zmniejszenia zużycia energii w budynkach.

 ·           Izolacja dźwiękochłonna. Zielone dachy redukują odbicie fal dźwiękowych o 3 dB. Mogą również wpływać na poprawę izolacji własnej budynku, powodując jej zwiększenie nawet o 8 dB.

 

Zalety modułowych dachów zielonych

·           Niższa temperatura w miastach podczas upałów



·           Mniejsze koszty ogrzewania i chłodzenia budynku


·           Różnorodna roślinność – estetyczna i trwała przez cały rok


·           Więcej zieleni w mieście


·           Niższe koszty konserwacji membrany dachowej


·           Niższa temperatura w miastach podczas upałów

·           Współgranie z bateriami słonecznymi


·           Korzystanie z duńskich sprawdzonych i opatentowanych rozwiązań

·           Odciążenie kanalizacji ściekowej, również w przypadku ulew


·           Redukcja hałasu


·           Redukcja poziomów zanieczyszczeń powietrza

·           Siedlisko życia dla ptaków, insektów, motyli i owadów

UZASADNIENIE PROJEKTU

Chłodzenie i izolacja

       Zielony Dach zmniejsza koszty ogrzewania i chłodzenia budynku. Latem energia słoneczna nie ogrzewa dachu, lecz jest wykorzystywana w procesie fotosyntezy i parowania, co ma działanie chłodzące. Latem membrana dachowa może się znacznie nagrzewać. Ciepło wnika do głębiej leżących warstw i ogrzewa budynek. Instalując zielony dach zmniejszamy wyraźnie wahania temperatur membrany dachowej . Energia słoneczna jest wykorzystywana do odparowywania wody. Jest to proces wymagający dużej ilości energii i dlatego ma działanie chłodzące. Zamiast temperatury dochodzącej do 70 - 80 stopni na membranie dachowej, temperatura zostaje obniżona do maks. 30 - 35 stopni. Poprawia to znacznie bilans energetyczny budynku.

 Różnorodna roślinność odporna na zmiany pogody

Zielony Dach produkowany jest ze standardowego asortymentu rozchodników. Zostały specjalnie dobrane w taki sposób, aby mogły dobrze wzrastać na powierzchniach dachowych w warunkach ekstremalnych, z jakimi mamy tu do czynienia. Rozchodniki to ekstremalnie odporne byliny sukulentowe o niskim przyroście na wysokość i grubych liściach. Składają się z 10 odmian w różnych kolorach, adekwatnych w odniesieniu do czterech pór roku. W trakcie deszczu lub ulewnych opadów liście rozchodników przyjmują wodę i zwiększają swoją objętość.

Bioróżnorodność - dobre samopoczucie i zdrowie

Liczne badania wykazały, że środowisko naturalne ma pozytywny wpływ, zarówno fizyczny, jak i psychiczny, na człowieka. Zielone dachy dają poczucie obcowania z naturą i odzwierciedlają przebieg pór roku. Zielony dach to żywy organizm, który zmienia kolory wraz ze zmianą pór roku. Przywraca naturę i zwiększa bioróżnorodność w tkance miejskiej. Zakładając zielony dach, tworzymy również siedliska m.in. dla ptaków, insektów i motyli.

Redukcja hałasu

Podłoże uprawowe wraz z rozchodnikami stanowi dobrą izolację akustyczną dla budynków położonych w sąsiedztwie kolei, dużego ruchu ulicznego, lotnisk itp. Zielone dachy są zdolne redukować hałas, w szczególności niskie częstotliwości, o łącznie 40 decybeli.

 Niższa temperatura w miastach podczas upałów - Urban Heat Island Effect

Ocieplenie lokalne w miastach jest zjawiskiem dobrze nam znanym. Powstaje w wyniku zamiany światła słonecznego przez nawierzchnie i budynki w ciepło. Natomiast rośliny przetwarzają taką energię do celów wzrostu i parowania wody. Proces parowania roślin ma działanie silnie chłodzące i powoduje obniżenie temperatury dachu.

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
zakup 10 000m2 260zł za m2 2 600 000,00 PLN
nasadzenie,montaż, dźwig 40zł za m2 400 000,00 PLN
3 000 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
wybór lokalizacji I kwartał 2018
realizacja zadania II i III kwartał 2018

Załączniki

Wróć do poprzedniej strony