Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt ogólnomiejski :

Rozdamy po 500 złotych pierwszym 5950 osobom pod Magistratem

Projekt odrzucony: Opinia negatywna. Zgodnie z Uchwałą Rady Miasta Krakowa nr VII/107/15 z dnia 11 lutego 2015 r. w sprawie: Regulaminu budżetu obywatelskiego Miasta Krakowa, Regulamin budżetu obywatelskiego miasta Krakowa wprowadzony załącznikiem do ww. Uchwały, stanowi w § 1: "Ze środków budżetu obywatelskiego finansowane są zadania zgłaszane przez mieszkańców, należące do zadań własnych gminy lub zadań własnych powiatu". W ocenie tut. Biura, wsparcie finansowe mieszkańców w oparciu o proponowane przez wnioskodawcę kryteria nie może być realizowane, gdyż nie znajduje ono oparcia w obowiązujących politykach miejskich w zakresie zasad i form pomocy ze strony Miasta w celu zaspokajania potrzeb mieszkańców (tj. dot. pomocy społecznej, reintegracji zawodowej i społecznej oraz rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych) § 11 ww. Regulaminu stanowi, "w ramach procedury budżetu obywatelskiego nie mogą być realizowane następujące zadania: 3) które stoją w sprzeczności z obowiązującymi w mieście planami, politykami i programami, w tym w szczególności z miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego". Ponadto w § 11 Regulaminu pkt. 5 stanowi: "W ramach procedury budżetu obywatelskiego nie mogą być realizowane następujące zadania, które naruszałyby obowiązujące przepisy prawa, prawa osób trzecich, w tym prawa własności". Ustawa z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych określa precyzyjnie w art. 14 zadania własne jednostki samorządu terytorialnego, próżno jednak szukać wśród zapisów tej ustawy możliwości wydatkowania środków publicznych w oparciu o proponowane przez wnioskodawcę kryterium pierwszeństwa stawiennictwa. Należy też zauważyć, że harmonogram realizacji zadania przewiduje pozycje generujące koszty w roku 2017, co stanowi sprzeczność z Wieloletnią Prognozą Finansową.

Edycja Budżet Obywatelski 2017 Projekt ogólnomiejski Realizacja projektu przewiduje ograniczoną liczbę uczestników. Ilość beneficjentów: 201 i więcej

Lokalizacja

Główna lokalizacja: plac Wszystkich Świętych 3/4, Kraków, Polska

Opis projektu

Budżet Obywatelski związany jest z olbrzymimi wydatkami oraz wysokimi kosztami obsługi. Niektórzy z nas widzą tylko jego pozytywy. Zapominają jednak, że aby wydać pieniądze, należy je najpierw zarobić. Urząd nie posiada jednak własnych pieniędzy. Musi najpierw zabrać je NAM.

Możesz zagłosować na projekt inny niż wszystkie. Możesz poprzeć bezprecedensowy, spektakularny, największy zwrot podatków w historii Krakowa. Coś, czego jeszcze nigdy nie było.

1 grudnia 2017 roku przed krakowskim magistratem ustawi się gigantyczna kolejka Obywateli.

Pierwszym 5950 osobom urzędnicy rozdadzą po 500 złotych w gotówce.

Podstawą do wydania gotówki jest:
  • Stawienie się osobiście w Magistracie
  • Wylegitymowanie się ważnym dowodem osobistym
  • Można odebrać 500 złotych tylko jeden raz, tzn. 1 PESEL = 1 raz 500 złotych
W tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego wystarczy środków na 5950 osób, które otrzymają łącznie 2975000 złotych. Wartość projektu o którym właśnie czytasz to 3.000.000 złotych. Różnica, czyli 25.000 złotych to koszty obsługi, ewidencji i ochrony, które zostaną zorganizowane w krakowskim Magistracie 1 grudnia 2017 roku, czyli w dniu, w którym będą przekazywane Obywatelom pieniądze.

Zapraszamy do głosowania na projekt inny niż wszystkie!

UZASADNIENIE PROJEKTU

Każdy Krakowianin, tak dziecko, dorosły, czy emeryt, na Budżet Obywatelski musiał oddać ponad 13 złotych. Nikt nie pytał nas o zgodę. Dzięki naszej wygranej sprowokujemy do myślenia urzędników, którzy rozdają nasze pieniądze, a nie swoje własne. Jeżeli po tym wstrząsie kolejne edycje Budżetu Obywatelskiego zostaną zlikwidowane, gotówka zostaną w naszych portfelach. A w tym roku, po wygraniu głosowania - 5950 osób dostanie przed Świętami gotówkę, którą wyda znacznie mądrzej, niż to zrobią urzędnicy.

  • Cel i potrzeba realizacji projektu: celem jest przekazanie środków finansowych w wysokości 500 złotych gotówką na rzecz 5950 pierwszych osób, które się po nie zgłoszą do Magistratu. Każda z tych osób ma indywidualne potrzeby, by posiadać te środki oraz wyda je zgodnie z własnymi potrzebami. Wiele Krakowian jest przeciwnych idei wyższych podatków i zadłużania miasta i wolałoby, aby w przyszłości ich podatki były pobierane tylko na najważniejsze działania, do których Budżet Obywatelski nie należy.
  • Wpływ realizacji projektu na życie mieszkańców: 5950 osób otrzyma 500 złotych w gotówce, więc wyda je na własne potrzeby życiowe. Wygrana projektu w głosowaniu sprowokuje dyskusję i spowoduje ostateczną likwidację Budżetu Obywatelskiego. Oznacza to, że w przyszłości co roku każdy z 750.000 Krakowian będzie bogatszy o ponad 13 złotych, które wyda na własne potrzeby, zamiast na kolejne Budżety Obywatelskie. Wpłynie tym samym na gospodarkę, wzrost PKB i tworzenie miejsc pracy. Jest to zatem jedyny projekt, który wpłynie pozytywnie na wszystkich podatników.
  • Atrakcyjność projektu: o atrakcyjności projektu świadczy nie tylko fakt, że wygra w głosowaniu i jest jedynym projektem dla ludzi przeciwnych wydawaniu cudzych pieniędzy przez urzędy. Spowoduje u 5950 osób natychmiastową chęć bezpośredniego uczestnictwa w projekcie oraz zwiększy w przyszłości zamożność ponad 750.000 Krakowian.
Zapraszamy do głosowania!

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Gotówka Gotówka do wypłat dla Obywateli 2 975 000,00 PLN
Obsługa Koszty obsługi i ewidencji wypłat oraz ochrony 25 000,00 PLN
3 000 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Szkolenie Przeszkolenie urzędników realizujących zadanie 2017-11-27
Ochrona Zapewnienie 2-dniowej ochrony 2017-11-30
Wypłaty Realizacja wypłat gotówkowych od momentu otwarcia urzędu do wyczerpania środków 2017-12-01

Załączniki

Wróć do poprzedniej strony