Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt ogólnomiejski :

Zegar Bezczasowości - enklawa poezji w przestrzeni miejskiej

Projekt odrzucony: teren wskazany przez Wnioskodawcę podlega ustaleniom miejskiego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru "Błonia Krakowskie" o przeznaczeniu podstawowym pod zieleń urządzoną - park miejski. Realizacja projektu nie ejst tam zatem możliwa.

Edycja Budżet Obywatelski 2017 Projekt ogólnomiejski Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Narożnik Błoń u zbiegu ul. Focha i al. 3 Maja, w pobliżu Muzeum Narodowego i hotelu Cracovia

Dodatkowe lokalizacje: Podana lokalizacja jest lokalizacją proponowaną, dla której istnieje już wizualizacja. Można również rozważyć inne miejsca.

Opis projektu

Kraków jest miastem słynącym z tradycji, natomiast w przestrzeni miejskiej niewiele jest dzieł sztuki współczesnej. Celem projektu jest wzbogacenie miasta o nowatorski obiekt: Zegar Bezczasowości, łączący literaturę z rzeźbą, nowoczesną architekturą i dizajnem. Zegar będzie miał formę wieży czy obelisku z czterema tarczami, a na nich zamiast cyfr znajdzie się 12 liter słowa „BEZCZASOWOŚĆ” i „TIMELESSNESS”. O pełnych godzinach na tarczy wyświetlą się słowa poematu Zenona Fajfera, po polsku i po angielsku; będzie to wizualny poetycki hejnał. W południe i o północy wyświetlana strofa „zwinie się” na oczach widzów do jednego słowa, a z niego „wyłoni się” jej anglojęzyczna wersja. Dwujęzyczność poematu sprawia, że jego przesłanie ma ponadlokalny, uniwersalny charakter.

UZASADNIENIE PROJEKTU

Cel i potrzeba oraz wpływ na życie mieszkańców: Podobnego zegara poetyckiego nie ma żadne inne miasto na świecie. Będzie to dzieło sztuki, a równocześnie funkcjonalny zegar miejski. Proponowana lokalizacja to newralgiczny punkt na styku miasta i natury: granica Alej – ruchliwego szlaku komunikacyjnego, i Błoń – naturalnego obszaru rekreacyjnego. Poetycki Zegar Bezczasowości znalazłby się też w przestrzeni związanej ze sztuką: w okolicach Muzeum Narodowego i planowanego muzeum dizajnu, a także w pobliżu akademików i stadionu sportowego.

Jest to miejsce, gdzie krzyżują się szlaki mieszkańców, studentów i turystów. Każdemu z nich Zegar zaoferuje coś innego. Spieszący do pracy czy biegnący na zajęcia szybko sprawdzą godzinę. Odpoczywający na Błoniach będą mogli zasiąść na ławeczce pod zegarem i zatopić się w poezji. Polscy i zagraniczni turyści idący do muzeów zyskają dodatkową atrakcję, zaś Kraków – Miasto Literatury UNESCO – kolejny, innowacyjny projekt włączający poezję w przestrzeń miejską.

Atrakcyjność projektu: Wieża Zegara Bezczasowości ma szansę stać się kolejnym symbolem miasta, na stałe wpisanym w jego pejzaż. Symbolem łączącym tradycję z nowoczesnością poprzez nawiązanie do innych, słynnych zegarów miejskich (w Pradze, Wiedniu czy Wenecji) oraz wykorzystanie multimedialnego wiersza uznanego współczesnego twórcy, Zenona Fajfera. Poza tym oryginalna bryła wieży dopełni w estetyczny sposób przestrzeń między Muzeum Narodowym a budynkiem dawnego hotelu Cracovia (czyli planowanego muzeum dizajnu) i doskonale wpisze się w projekt rewitalizacji tej przestrzeni planowany przez Muzeum Narodowe (ma tam powstać np.ogród kwiatów Wyspiańskiego).

Prezentacja poematu Zegara Bezczasowości i pomysłu na taką instalację w przestrzeniach miejskich Krakowa i Nowego Jorku odbyła się we wrześniu 2016 roku w Galerii Central Booking na Manhattanie. Projekt spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem licznie zgromadzonej publiczności (zob. załączniki). Obecna propozycja złożona w ramach projektu obywatelskiego ma na celu doprowadzenie do realizacji tego innowacyjnego projektu i wzbogacenie Krakowa o wyjątkowe dzieło z pogranicza literatury i sztuki współczesnej.

Materiały dodatkowe:

1/ Proponowany kształt wieży na wstępnych wizualizacjach autorstwa Aleksandra Józefczyka (w załącznikach)

2/ Link do recenzji z premiery poematu „Zegar Bezczasowości” w Nowym Jorku, autorstwa Michaela Joyce’a, wybitnego przedstawiciela współczesnej literatury elektronicznej:

http://www.ha.art.pl/projekty/felietony/5001-michael-joyce-o-zegarze-bezczasowosci-zenona-fajfera.html

 3/ Link do biogramu Zenona Fajfera na stronie projektu Kraków UNESCO City of Literature Kody Miasta: http://kody.miastoliteratury.pl/b/zenon-fajfer




Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Koszty projektowe Projekt wieży, oprogramowanie animacji i instalacji, honoraria autorskie 200 000,00 PLN
Zakup i montaż systemu do obsługi mechanizmu zegara diody/ekran + system digital sinage + zdalny nadzór 400 000,00 PLN
Budowa wieży zegarowej wzniesienie obiektu o odpowiedniej nośności; ok. 15-20m wysokości konstrukcja, przypuszczalnie żelbetowa z elewacją stalową lub szklaną, wraz z instalacją elektryczną, doprowadzenie prądu, uporządkowanie i aranżacja otoczenia 500 000,00 PLN
1 100 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Etap projektowy zaprojektowanie wieży, uzyskanie koniecznych pozwoleń, przygotowanie szczegółowego kosztorysu uwzględniającego dobrane technologie i materiały do końca 2017 roku
Przetarg na prace programistyczne listopad-grudzień 2017 roku
Przetargi na wykonanie budowli styczeń-luty 2018 roku
Prace programistyczne mimo istniejącej już wstępnej wersji, może być konieczne stworzenie animacji komputerowej dostosowanej do wybranej w trakcie projektowania technologii pierwsza połowa 2018 roku
Prace budowlano-instalacyjne będą obejmować uzbrojenie terenu, wykonanie prac konstrukcyjnych i instalacyjnych oraz końcowe uporządkowanie przestrzeni wokół wieży druga połowa 2018 roku
Uruchomienie Zegara Bezczasowości w trakcie Międzynarodowego Festiwalu Literatury im. Josepha Conrada październik 2018 roku

Załączniki

Wróć do poprzedniej strony