Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt ogólnomiejski NR 73:

Usprawnienie sygnalizacji świetlnej

Edycja Budżet Obywatelski 2017 Projekt ogólnomiejski - dotyczy całego obszaru Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Kraków

Opis projektu

Dzięki stworzeniu aplikacji mobilnej oraz uruchomieniu portalu WWW kierowcy będą mogli współuczestniczyć w poprawie działania sygnalizacji świetlnej poprzez zgłaszanie zauważonych  nieprawidłowości, bądź swoich sugestii odnośnie polepszenia działania sygnalizacji. Wnioski będą widoczne dla pozostałych kierowców, tak by mogli dołączyć się do innego zgłoszenia. Dodatkowo kierowcy będą mogli wymieniać między sobą i Centrum Sterowania Ruchem informacje o utrudnieniach w ruchu, co pozwoli  wyświetlać aktualne informacje na tablicach VMS.

 





UZASADNIENIE PROJEKTU

W Krakowie działa ok. 300 sygnalizacji świetlnych z tego prawie dwie trzecie jest podłączonych do Systemu Sterowania Ruchem. Zdecydowana większość obecnie działających sygnalizacji świetlnych już w chwili obecnej jest wyposażona w szereg mechanizmów automatycznie weryfikujących swoje działanie oraz oceniających warunki ruchu na układzie ulicznym. W najbliższych latach wszystkie sygnalizacje będą wyposażone w tego typu urządzenia oraz podłączone do Systemu Sterowania Ruchem. Z uwagi na ilość ww. urządzeń sterujących sygnalizacjami świetlnymi oraz specjalnych czujników (ponad 5000 w sumie) sprawność poruszania się po mieście zależy od prawidłowego działania ww. czujników jak i konfiguracji parametrów sterowania dostosowanych do zmienności ruchu. Dlatego celem niniejszego projektu jest m.in. stworzenie narzędzia dostarczającego rzetelne informacje od użytkowników dróg, mogące pomóc w poprawianiu działania istniejących systemów jak i diagnozowaniu nieprawidłowości.

Obecnie większość zgłoszeń przekazywanych do Centrum Sterowania Ruchem jest wysyłana z opóźnieniem lub brakuje w nich niezbędnych informacji potrzebnych do zdiagnozowania usterki. Opóźnia to, a nawet często uniemożliwia rozwiazywanie ewentualnych problemów w działaniu sygnalizacji. Szczególnie pomocnym narzędziem będzie więc formularz zgłoszeniowy, pozwalający precyzyjnie określić datę i czas sytuacji, wybrać szczegółową lokalizację na mapie oraz kierunek jazdy. Zgłaszający będzie mógł dobrowolnie pozostawić swoje dane kontaktowe, aby w razie potrzeby doprecyzować swój wniosek mailowo lub telefonicznie. Wskazując miejsce zdarzenia na mapie, będzie można zobaczyć zgłoszenia innych kierowców, tak aby móc skonfrontować swój wniosek z pozostałymi. Po przeanalizowaniu zgłoszeń oraz ich wykonalności, wybrane wnioski będą otrzymywały statusy informujące o postępie prac.

Aplikacja mobilna będzie za zgodą użytkownika wysyłać anonimowe informacje odnośnie warunków ruchu zbierane podczas jazdy po mieście, a w zamian kierowcy otrzymają informacje o warunkach ruchu z Systemu.

Portal informacyjny będzie zawierał również materiały informujące o działaniu Systemu Sterowania Ruchem, jego zasadach działania, jak i zasadach panujących na sygnalizacjach świetlnych. W materiałach multimedialnych będą treści ukazujące użytkownikom ruchu które zachowania są prawidłowe, a które nieprawidłowe i jak usprawnić swoje poruszanie się po ulicach w mieście.

 






Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Opracowanie i wdrożenie aplikacji mobilnej oraz uruchomienie portalu WWW Opracowanie i wdrożenie aplikacji mobilnej oraz uruchomienie portalu WWW 250 000,00 PLN
Dostosowanie rejestru zgłoszeń ZIKiT do współpracy z zaproponowanym Systemem 100 000,00 PLN
Przygotowanie multimedialnych materiałów promocyjnych informujących o zasadach działania sygnalizacji 100 000,00 PLN
Rozpowszechnienie aplikacji i strony wśród mieszkańców Krakowa 50 000,00 PLN
500 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Zaprojektowanie i wdrożenie aplikacji mobilnej oraz strony WWW Zaprojektowanie i wdrożenie aplikacji mobilnej oraz strony WWW I-III kw. 2018 r.
Przygotowanie materiałów multimedialnych - Przygotowanie materiałów multimedialnych - III - IV kw. 2018 r.
Rozreklamowanie aplikacji - Rozreklamowanie aplikacji - IV kw. 2018 r.
Charakterystyka długoterminowych skutków: Przekazywanie informacji o występujących nieprawidłowościach w działaniu sygnalizacji świetlnych pozwalające na szybsze reagowanie na usterki.Kierowcy będą mogli otrzymać aktualne informacje o warunkach na drogach.
Wróć do poprzedniej strony