Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt lokalny - Dzielnica VI NR 1:

Wymiana nawierzchni boiska sportowego przy SP 93 im. L.Rydla

Edycja Budżet Obywatelski 2017 Projekt lokalny - Dzielnica VI Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Feliksa Szlachtowskiego 31, Kraków, Polska

Opis projektu

Zadanie polega na:
- demontażu wierzchniej warstwy boiska sportowego, pokrytego obecnie granulatem SBR,
- wykonaniu ewentualnych reparacji podbudowy
- pokryciu boiska nową warstwą granulatu typu EPDM.
- wymalowaniu linii, montażu bramek itp.

Boisko ma wymiary 28 m szer x 42 m. 

UZASADNIENIE PROJEKTU

Wniosek o realizację projektu ze środków Budżetu Obywatelskiego umotywowany jest troską o zdrowie użytkowników boiska - dzieci (uczniów SP 93) oraz mieszkańców (boisko pozostaje ogólnodostępne poza godzinami pracy szkoły).

Nawierzchnia boiska, mimo relatywnie młodego wieku (oddanie do użytku w 2012 roku, sfinansowane przez Fundację Cruyffa), jest w złym stanie technicznym. Każde jej dotknięcie pozostawia wyraźne, czarne ślady na skórze, ponadto na powierzchni znajduje się luźna warstwa granulatu, będąca źródłem dodatkowego zapylenia, wdychanego przez uprawiających sport.

W efekcie użytek typowy dla przyszkolnego boiska sportowego, tj. gra w piłkę i zabawy ruchowe, powoduje, że dzieci są non stop narażone na zapylenie oraz kontakt z substancjami chemicznymi, które w opinii wielu rodziców nie są obojętne dla ich zdrowia. Znane są przypadki dzieci, które po zabawie na boisku zdradzają objawy reakcji alergicznej (podrażnienie dróg oddechowych). W przypadku małych dzieci dodatkowym źródłem zagrożenia dla zdrowia jest typowa dla młodego wieku niewielka dbałość o higienę, przez co czarne od brudu z boiska ręce brane są do ust, a osad rozmazywany jest po twarzy, szyi itp. W efekcie część okolicznych mieszkańców unika korzystania z boiska sportowego, które - będąc ogólnodostępne poza godzinami pracy szkoły - nie jest w pełni wykorzystywane przez lokalną społeczność.

Źródłem opisanego problemu jest rodzaj użytego granulatu na warstwie wierzchniej. Jest to najtańszy z dostępnych, granulat SBR, powstający w wyniku recyklingu odpadów gumowych, m.in. starych opon samochodowych. Mimo iż jest to materiał dopuszczony do użytku na boiskach, w opinii wnioskodawcy oraz licznej grupy rodziców jest on źródłem trwałego, codziennego zagrożenia dla zdrowia użytkowników, które kumuluje się przez kolejne lata nauki w szkole.

Postulowanym rozwiązaniem jest wymiana nawierzchni na granulat pochodzący z produkcji pierwotnej (nie z recyclingu starych opon), typu EPDM, podczas produkcji którego precyzyjnie kontrolowany jest skład chemiczny mieszanki i jej właściwości. 

Realizacja projektu:

- wyeliminuje zagrożenie dla zdrowia użytkowników

- dodatkowo zachęci dzieci i młodzież do uprawiania sportu

- zwiększy częstotliwość korzystania z boiska, także przez okolicznych mieszkańców

- przedłuży "okres życia" boiska, gdyż wydaje się, że obecna nawierzchnia wkrótce i tak będzie wymagała gruntownego remontu


Projekt ma poparcie władz szkoły.

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
demontaż demontaż i utylizacja obecnej nawierzchni 20 000,00 PLN
granulat dostawa granulatu EPDM 25 000,00 PLN
prace montażowe pokrycie boiska nową warstwą granulatu 20 000,00 PLN
reparacje ew. reparacje warstw pośrednich 10 000,00 PLN
75 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
wymiana nawierzchni demontaż, reparacje i montaż nowej nawierzchni wiosna 2018 r.
Charakterystyka długoterminowych skutków: Budowanie wzajemnych relacji sąsiedzkich, integracja lokalnej społeczności, rozrywka, wspólne spędzanie czasu na świeżym powietrzu.
Wróć do poprzedniej strony