Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt ogólnomiejski :

Punkty ładowania urządzeń zasilane energią słoneczną

Projekt odrzucony: OPINIA NEGATYWNA. Wniosek zaopiniowany negatywnie w oparciu o§12 Uchwały Rady Miasta Krakowa nr XXXIV/566/15 z dnia 16 grudnia 2015 r. w sprawie” regulaminu budżetu obywatelskiego Miasta Krakowa, w ramach budżetu obywatelskiego nie może być realizowane zadanie ; -pkt.4, które w dniu zgłoszenia stoją w sprzeczności z obowiązującymi w mieście planami, politykami i programami, w tym w szczególności z miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego i innymi uchwałami Rady i zarządzeniami Prezydenta. Wniosek zaopiniowany negatywnie przez Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Głównego Plastyka Miasta jako sprzeczny z uchwałą Rady Miasta Krakowa Nr CXV/1547/10 z dnia 3 listopada 2010 r. w sprawie utworzenia parku kulturowego pod nazwą Park Kulturowy Stare Miasto.

Edycja Budżet Obywatelski 2017 Projekt ogólnomiejski Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: plac Szczepański

Dodatkowe lokalizacje: plac Św. Ducha Mały Rynek

Opis projektu

Projekt zakłada zamontowanie pierwszych w Krakowie punktów ładowania urządzeń zasilanych wyłącznie energią z ogniw fotowoltaicznych. Ze względu na możliwość wykorzystania niewielkiej powierzchni, proponowane jest zastosowanie ogniw z krzemu monokrystalicznego, które są najwydajniejszymi ogniwami produkowanymi seryjnie. Mają one większą sprawność niż stosowane zwykle ze względu na niższą cenę w małych instalacjach ogniwa z krzemu polikrystalicznego. Łączna moc maksymalna ogniw powinna wynosić od 60 do 100W. Stacje miałyby posiadać wyprowadzenia przewodów z najpopularniejszymi wtykami do ładowania urządzeń: micro USB, mini USB, Lightning, Apple 30pin oraz z gniazdami USB typu A pozwalającymi na podłączenie innych kabli. Stacja powinna składać się z ogniw słonecznych, układu śledzenia punktu mocy maksymalnej, akumulatorów wraz z układem ładowania, układów stabilizacji napięcia i regulacji prądu dla ładowanych urządzeń oraz zabezpieczenia przeciwprzepięciowe i przeciwzwarciowe. Każda stacja powinna być wyposażona w półki, na których można wygodnie położyć urządzenia oraz osłony przeciwdeszczowe, aby ochronić złącza przez działaniem czynników atmosferycznych.
Proponowane lokalizacje punktów ładowania to plac Szczepański, plac Św. Ducha oraz Mały Rynek.

UZASADNIENIE PROJEKTU

Stacje dadzą mieszkańcom i turystom możliwość naładowania baterii w swoim telefonie lub innym urządzeniu, np. aparacie fotograficznym czy odtwarzaczu muzyki. Obecnie najbardziej popularnymi telefonami są smartfony, które charakteryzują się bardzo dużym zużycie energii baterii, dlatego istnieje potrzeba zwiększania liczby punktów ładowania dostępnych w przestrzeni publicznej.
Proponowane rozwiązanie z zasilaniem z promieniowania słonecznego eliminuje konieczność podłączania instalacji do sieci energetycznej. W czasie dnia, gdy ogniwa przetwarzają energię ze światła na energię elektryczną (również przy zachmurzeniu), może być ona oddawana bezpośrednio do urządzeń, a nadwyżka może być gromadzona w akumulatorach. Dzięki temu z takiej stacji można korzystać również w nocy, wtedy energia jest czerpana właśnie z akumulatorów.
Podobne instalacje powstają od kilku lat w wielu miastach na świecie. Są już w większości dużych miast w Stanach Zjednoczonych, a w Europie m.in. w Amsterdamie, Monachium i Barcelonie.
Koszty utrzymania instalacji mogą być w całości lub częściowo pokryte z wynajęcia przestrzeni reklamowej na stacjach.
Inwestycja miałaby również na celu promowanie wśród mieszkańców alternatywnych źródeł energii.

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Wykonanie projektu stacji Projekt należy podzielić na dwie części – określenie wyglądu zewnętrznego stacji i jej konstrukcji oraz zaprojektowanie podzespołów elektronicznych. 20 000,00 PLN
Wyprodukowanie stacji Koszt zakupu odpowiednich modułów PV to kwota w granicach 1000zł. Koszt akumulatorów to ok. 500zł, podzespołów elektronicznych 200zł, przewodów 100zł. Koszt samej konstrukcji i jej elementów to około 3000zł. Łączny koszt jednej stacji wynosi więc 4800zł. 14 400,00 PLN
Zamontowanie instalacji Zakładany koszt montażu jednej stacji to 400zł. 1 200,00 PLN
35 600,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Przygotowanie inwestycji i wykonanie Wyłonienie wykonawcy projektu i jego wykonanie. Rok 2018
Zamontowanie instalacji Założenie odpowiednich mocowań w płycie placu i montaż. Wiosna 2019

Załączniki

Wróć do poprzedniej strony