Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt lokalny - Dzielnica I NR 12:

Akademia Miękkiego Zachowania

Edycja Budżet Obywatelski 2017 Projekt lokalny - Dzielnica I Realizacja projektu przewiduje ograniczoną liczbę uczestników. Ilość beneficjentów: 1-30

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Centrum Młodzieży im. dr H.Jordana ul.Krupnicza 38

Dodatkowe lokalizacje: YMCA ul. Krowoderska 8

Opis projektu

Projekt polega na prowadzeniu bezpłatnych zajęć judo dla młodzieży z zespołem Downa Treningi będę prowadzone przez doświadczonego trenera judo z Centrum Młodzieży im. dr H.Jordana ul.Krupnicza 38, posiadającego niezbędne uprawnienia.
Zajęcia zakończą się pasowaniem na pas biały judo – 6 kyu.
Warunkiem udziału będzie pisemna zgoda lekarza, tak jak w przypadku każdej innej trenującej judo osoby. Grupa młodzieży
z zespołem Downa będzie liczyć maksymalnie 10 osób.
W treningu będą także brać udział inne osoby zaawansowane już w technikach judo.
W celu zapewnienia optymalnych i bezpiecznych warunków do treningu judo na macie zajęcia będą odbywać się
na specjalistycznej sali przy ul. Krowoderskiej 8.
Judo niewątpliwe wzmacnia wszelkie działania edukacyjne, zarówno mentalnie, jak i fizycznie. Umiejętność synchronizacji działań ciała i umysłu sprawia, że dzieci lepiej poznają nie tylko siebie, ale także innych.Judo zwykle nie grozi urazami. Co więcej, uczenie się technik i prawidłowych ruchów powoduje, że dzieci trenujące judo nieustannie skręcają się, obracają, zginają, a w rezultacie wzmacniają swoją elastyczność. Takie ćwiczenia również pomagają utrzymać równowagę w momencie potknięcia się.
Biorąc udział w zajęciach judo, adepci tego sportu muszą być nieustannie skoncentrowani na wykonywanych czynnościach, aby nie zagrozić sobie lub partnerowi. Choć obserwując zajęcia judo może wydawać, że uczy mocowania się i walki ze sobą, to jednak trening uczy zachowania równowagi, wyzwolenia mocy i podstaw biomechaniki, nawet jeśli trenujący w ogóle nie zdają sobie z tego sprawy. Zawody judo różnią się od współzawodnictwa w innych sportach walki. Rytuał kłaniania się przeciwnikowi i sędziemu wyraża podziękowanie za gotowość rywala do walki i arbitra do jej oceny. Obowiązkowy ukłon i uścisk dłoni po zakończeniu walki podkreślają znaczenie uczciwej rywalizacji.
Pewność siebie, którą daje judo, nie pozwala się terroryzować, a przede wszystkim bezpieczne upadać, dosłownie i w przenośni.


UZASADNIENIE PROJEKTU

Oprócz aspektu sportowego przede wszystkim ważne jest zdobywanie nowych doświadczeń, integracja, wartościowe spędzanie czasu, oryginalna forma aktywności oraz promowanie instytucji i atrakcji Dzielnicy I.
Jest to okazja do integracji i lepszego poznania się wzajemnie.
Celem działań jest rozwijanie zainteresowań osób z dysfunkcjami, których możliwości są ograniczone, wspieranie ich rozwoju, obalanie stereotypów oraz popularyzacja wiedzy o środowisku osób z zespołem Downa.
Propagowanie nowych idei, metod i programów. Ważnym celem projektu jest przełamywanie błędnych poglądów
oraz schematycznego myślenia dotyczącego mo­żliwości i ograniczeń osób niepełnosprawnych.
Projekt jest szansą na podniesienie edukacji społeczeństwa dotyczącej niepełnosprawności oraz szansą dla młodzieży z zespołem Downa na ciekawą formę aktywności, jaką jest judo, opartą na samoświadomości, elastyczności i równowadze, koncentracji
i skupieniu, etyce współzawodnictwa, samoobronie i doskonaleniu się.
Pragniemy zachęcić osoby niepełnosprawne do aktywności fizycznej. Chcemy pokazać, że osoby niepełnosprawne mogą brać aktywny udział w życiu społeczeństwa oraz odnosić sukcesy. Ten projekt to również doskonała okazja do spotkania rodziców
i opiekunów, wymiana wzajemnych doświadczeń oraz wzajemne wsparcie.
Dzieci „genetyczne” nie muszą być izolowane, a rodziny osamotnione. Właśnie te rodziny potrzebują pomocy w przygotowaniu swoich dzieci do dorosłego, w miarę niezależnego życia, z możliwością podejmowania pracy i nawiązania dobrych relacji społecznych. 


Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
wynajem sali z matą judo 6 000,00 PLN
sprzęt sportowy zakup judog - szt 10 2 000,00 PLN
nagrody dyplomy w ramkach, puchary 1 000,00 PLN
uroczyste podsumowanie pamiątki 2 000,00 PLN
11 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
akcja informacyjna zapisy i informacje wrzesień 2018
prowadzenie zajęć trening raz w tygodniu przez 10 miesięcy październik 2018- czerwiec 2019
uroczyste podsumowanie wręczenie dyplomów czerwiec 2019
Charakterystyka długoterminowych skutków: Propozycja zadania do Budżetu Obywatelskiego pn. „Akademia Miękkiego Zachowania” polega na prowadzeniu bezpłatnych zajęć judo i adresowana jest do młodzieży z zespołem Downa. Celem projektu jest zdobywanie przez adresatów nowych doświadczeń, integracja, obalanie stereotypów oraz popularyzacja wiedzy o środowisku osób z zespołem Downa. Młodzież z zespołem Downa będzie mogła uczestniczyć nie tylko w ciekawej formie aktywności sportowej jaką będą zajęcia z judo, ale również będzie mogła pokazać, że osoby niepełnosprawne mogą brać aktywny udział w życiu społeczeństwa, wspierać się, rywalizować i odnosić sukcesy.
Wróć do poprzedniej strony