Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt ogólnomiejski NR 44:

Park aktywności i rekreacji ze strefą dla czworonogów

Edycja Budżet Obywatelski 2018

Projekt ogólnomiejski

Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Działka nr 400/2 przy ul. Redemptorystów, Stare Podgórze

Opis projektu

Działka jest własnością Gminy Kraków, według obowiązującego planu zagospodarowania powinna służyć sportowi i rekreacji. 

Obszar działki to dawny kamieniołom, odsłonięte skały otaczające przestrzeń tworzą w tym miejscu niesamowity klimat .
 
Ze względu na ukształtowanie terenu działka podzielona jest na dwie części, położone na różnych wysokościach. Te dwie części proponuje się zagospodarować w następujący sposób:
 
1. STREFA AKTYWNOŚCI SPORTOWEJ
stan obecny:
Położony niżej asfaltowy obszar używany jest od dłuższego czasu jako dziki parking. Wcześniej były tu korty tenisowe, ale od lat nie nadają się do użytku. Asfalt jest nierówny i popękany, teren zaśmiecony.
propozycja:
Proponuje się utworzenie miejsca, gdzie każdy będzie mógł aktywnie spędzić czas, a po wysiłku odpocząć. Będzie to miejsce spotkań dzieci i młodzieży wspierające ich aktywność fizyczną. Powstanie teren do nauki i trenowania jazdy "na kółkach" (rolki, wrotki, deskorolki, rowery, itp.). Na gładkiej nawierzchni będzie można szlifować swoje umiejętności lub zaczynać naukę od zera. Dla bardziej zaawansowanych powstanie kilka elementów do ćwiczenia trików (do wyboru np. funboxy, minirampy, banki i quartery). Dodatkowo postawione będą stoły np. do ping ponga i szachów. Wydzielone będzie wielofunkcyjne boisko/kort, które służyłoby do gry w tenisa, badmintona, siatkówkę, piłkę lub streetballa. Zamontowane będą ławki, latarnie, kosze na śmieci i monitoring.
2. STREFA SPACEROWA I REKREACJI Z PSEM
stan obecny:
Część działki położona na wzniesieniu to przepiękny zielony teren z polaną, gdzie można spotkać głównie osoby z psami. Niestety teren jest zaśmiecony, a wydeptane ścieżki utrudniają spacerowanie przy złej pogodzie.
propozycja:
Proponuje się nie zmieniać charakteru tej części działki! Dla komfortu właścicieli psów powstanie szutrowa alejka, 2-3 ławki, kosze na śmieci i na psie odchody, kilka latarni. Powyżej polany powstanie tor przeszkód do szkolenia psów i do treningów agility i obedience (np. tunele, równoważnie, płotki i pochylnie). 
 
Strefy ze względu na bezpieczeństwo i komfort użytkowników zostaną odgrodzone od siebie płotem. Biegające w strefie spacerowej psy nie będą przeszkadzać ludziom, w tym dzieciom, w korzystaniu ze strefy aktywności. A dzieci nie przedostaną się bezpośrednio do strefy spacerowej.
Obecnie funkcjonujące dwa osobne wejścia na działkę zostaną zaopatrzone w nowe zamykane bramy z furtkami, uniemożliwiające wjazd pojazdom do tego nieuprawnionym. Teren zostanie posprzątany.
 
 
 

UZASADNIENIE PROJEKTU

STREFA AKTYWNOŚCI SPORTOWEJ
W Krakowie brakuje miejsc gdzie dzieci mogą bezpiecznie uczyć się jazdy na rowerze czy rolkach. Ta zaciszna działka pozwoli na aktywny otoczony zielenią wypoczynek, aktywność indywidualną, czy sport zespołowy. Niezależnie od wieku będzie można skorzystać z atrakcji tego miejsca. Każdy znajdzie coś dla siebie: seniorzy, dorośli, młodzież i dzieci. Miejsce umożliwi integrację międzypokoleniową przy partyjce szachów lub rozgrywce w pingponga. Całe rodziny mogą wspólnie i aktywnie spędzać czas na świeżym powietrzu.

Młodzież z okolicznych szkół lubi tu spędzać wolny czas. Projekt pozwoli na stworzenie miejsca, gdzie aktywnie go wykorzystają, zamiast patrzenia się w ekrany sprzętów elektronicznych.
Monitoring w strefie aktywności zwiększy bezpieczeństwo i ograniczy występowanie aktów wandalizmu.
STREFA SPACEROWA I REKREACJI Z PSEM
Właściciele czworonogów uwielbiają to miejsce i codziennie tu spacerują. Każdy pies potrzebuje ruchu, a ta przestrzeń daje im możliwość wybiegania się. Żeby nie ograniczać swobody czworonogów powstanie ogrodzenie między spacerową częścią działki a strefą aktywności. Po zrealizowaniu projektu polepszy się komfort spacerowania. Właściciele psów nie będą brudzić obuwia, bo spacery będą po szutrowej alejce, przy której stanie kilka ławek, latarnie, kosze na śmieci i psie odchody. Dzięki koszom łatwiej będzie dbać o czystość tego miejsca, dzięki latarniom spacer po zmroku nie będzie problemem. Tor przeszkód do szkolenia psów będzie wspaniałą atrakcją dla czworonożnych pupili.
 
Projekt nie zmienia pierwotnego charakteru tego urokliwego miejsca. Umożliwi uprawianie sportu małym i dużym, uatrakcyjni spacerowanie z psem w tym zielonym zaułku Starego Podgórza.
 

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Projekt Opracowanie dokumentacji projektowej wraz z uzgodnieniami 150 000,00 PLN
Realizacja Wykonanie alejek, utworzenie kortu, montaż kosza do streetballa, ławki, kosze, latarnie, szutrowa alejka, tor przeszkód dla psów, ogrodzenie, monitoring 1 350 000,00 PLN
1 500 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
dokumentacja przygotowanie projektu zagospodarowania działki oraz uzyskanie niezbędnych uzgodnień (długotrwały proces ze względu na teren byłego kamieniołomu) 2019-2020
realizacja realizacja zgodna z projektem 2021

Galeria

Charakterystyka długoterminowych skutków: Teren przy ul. Redemptorystów poprzez wieloletnie zaniedbania oraz brak kompleksowych prac utracił swoją wartość terenu rekreacyjnego, obecnie postrzegany jest jako teren zaniedbany. Jego rewitalizacja ma na celu wzbogacenie w zakresie funkcji rekreacyjnych i społecznych. Proponowany zakres prac ma na celu dostosowanie parku do potrzeb różnych grup mieszkańców Krakowa ceniących aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu jak również właścicieli czworonogów.
1 500 000,00 PLN
kwota potrzebna do realizacji

×