Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt ogólnomiejski NR 73:

Święto Cykliczne 2019

Edycja Budżet Obywatelski 2018 Projekt ogólnomiejski Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Krakowskie Błonia

Dodatkowe lokalizacje: Przejazd z Krakowskich Błoń do Parku Lotników Polskich, gdzie odbędzie się planowane wydarzenie.

Opis projektu

Święto Cykliczne to wydarzenie, które generuje pozytywną i zdrową energię od każdego z nas. To wydarzenie, które ma za zadanie skupić ludzi wokół jednej myśli - żyj zdrowo - żyj ekologicznie!


Proponowany projekt obejmuje zbiorowy przejazd rowerowy w asyście policji oraz służb medycznych z krakowskich Błoń do Parku Lotników.
Podczas przejazdu przewiduje się koncert muzyków z krakowskiej akademii muzycznej na specjalnej platformie rowerowej. 
 
Miejsce pikniku składać się będzie z zorganizowanego miasteczka na które składać się będzie
 
SCENA  gdzie prezentowany będzie pokaz zapięć rowerowych, zaproszeni zostaną lokalni muzycy oraz poprowadzone zostaną warsztaty z tanieca przez inicjatywę "ParkujemyEko". 
Podczas wydarzenia jako gwiazda wydarzenia zagra zespół "Kraków Street Band". Wieczorem zostanie wyświetlony pokaz filmów rowerowych MIędzynarodowy Festiwal Filmów Roweorowych. 
 
PUNKTY GASTRONOMICZNE z żywnością wegańską i wegetariańską
Obok punktów gastronomicznych uczestnik wydarzenia będzie mógł "wykręcić" własnymi nogami koktail ze świeżych warzyw lub owoców. 
Podczas wydarzenia przewiduje się uczestnictwo Krakowskich Wodociągów udostępniających bezpłatnie wodę dla każdego uczestnika wydarzenia.
 
PUNKTY INFORMACYJNE  
Zostaną zaproszone Stowarzyszenia i organizacje, Oficer Rowerowy i inne osoby udzielające się w promocji kultury rowerowej, zdrowia i ekologii, które opowiedziałyby o swoich działaniach z zakresu działań rowerowych oraz ekologicznych. 
Zostaną także zaproszone organizacje i osoby zajmujące się promocją zdrowej żywności, które opowiedzą jak właściwie się odżywiać, na co zwrócić uwagę podczas kupowania produktów. Zostaną także zaproszone osoby z Krakowskiego Alarmu Smogowego, Polskiego Alarmu Smogowego, którzy opowiadać będą o tym z czego wynika problem smogu i jak z tym walczyć. Zaproszeni zostaną także ekolodzy, którzy opowiedzą o wpływie człowieka na planetę, o toksyczności śmieci, plastiku. Obliczany będzie ślad węglowy każdego z nas. Osoby będą wyjaśniać jak zredukować swój ślad węglowy. 
 
SERWIS ROWEROWY 3-4 serwisantów rowerowych będzie dokonywało podstawowego przeglądu rowerów, 
 
MIASTECZKO NAUKI JAZDY to miejsce gdzie każdy będzie mógł zaczerpnąć wiedzę z zakresu jazdy rowerem, nauczy się udzielania pierwszej pomocy potrzebującemu, oraz ograniczonego zaufania na drodze oraz pozna co obowiązkowo powinien posiadać rower.
 
BOISKO BIKE POLO to plac na betonie przygotowany wcześniej do prezentacji gry w miejską grę Bike Polo przez Bike Polo Kraków
 
MIEJSCE POKAZÓW to centralna przestrzeń miasteczka przeznaczona to prezentacji historii roweru, konkursów rowerowych: trenażery rowerowe, jazdy na rowerze cargo, konkursów, tor przeszkód, konkursu wymiany dętki na czas, wspólne malowanie roweru na płótnie przez dzieci i dorosłych oraz miejsce siedzenia podczas wyświetlania filmów rowerowych, fotościanka. 
 
MIEJSCE WARSZTATÓW I ODPOCZYNKU to przestrzeń do relaksu oraz różnych warsztatów: m.in. Joga, Akrojoga, Joga śmiechu, warsztaty ze sztuki upcyklingu (jak wykonać sobie torebkę, portfel ze śmieci), warsztaty z serwisu rowerowego, przestrzeń do malowania twarzy dzieci, warsztaty z naturalnego rzemiosła, odbijanie wzorów z hasłami ekologicznymi na koszulkach i torbach.
 

UZASADNIENIE PROJEKTU

ZDROWIE I ZRÓWNOWAŻONY ROZWÓJ SPOŁECZEŃSTWA

 
Proponowany projekt ma ogromny potencjał edukacyjny i aktywizujący ludzi wokół idei prozdrowotnych i proekologicznych. Rower według ostatnich badań urbanistycznych stanowi świetny środek komunikacji zarówno dla indywidualnej osoby jak również w skali całego miasta. Wybór roweru jako środka transportu to mniej spalin i więcej zdrowia dla każdego z nas!

Planowane wydarzenie skierowane jest do wszystkich osób, zarówno do dzieci, dorosłych jak i do seniorów z całego miasta. 
 
Głównym zadaniem projektu jest promocja wartości zdrowia, ekologii i ukierunkowanie uwagi ludzi na zrównoważony rozwój każdego z nas i zrównoważony rozwój miasta. 
 
Tradycja Święta Cyklicznego trwa od 2009. To oddolna, społeczna inicjatywa promująca kulturę rowerową. W tym roku w imieniu wielu osób, które organizowały poprzednie edycje, chciałbym zaproponować projekt Święta Cyklicznego o poszerzonej działalności ukierunkowanej nie tylko na rowery, ale również na wartości, które są niezbędne dla każdego z nas, które nieodłącznie wiążą się z tematem roweru - to jest ZDROWIE - zwrócenie uwagi na prawidłowe odżywianie, życie wolne od stresu, ZEROWASTE - redukcji odpadów, EKOLOGIA - dbałość o środowisko, uświadomienie sobie globalnego problemu jakim jest zanieczyszczenie planety Ziemi 
 

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
wynajem przenośnych toalet 2 000,00 PLN
mobilny serwis rowerowy, asekuracja techniczna podczas przejazdu, warsztaty rowerowe, blenderbike, wirtualne wyścigi rowerowe, konkursy rowerowe, wynajem miejsc dla rowerów 12 500,00 PLN
wynajem sprzętu nagłośnieniowego, realizatora, projektora, namiotów, konferansjera, krzeseł do kina plenerowego, ekranu do projekcji 7 000,00 PLN
warsztaty z jogi, strefa odpoczynku, malowanie twarzy dzieci, malowanie roweru na płótnie, Inicjatywa ParkujemyEko 5 000,00 PLN
promocja wydarzenia oprawa graficzna wydarzenia, wydruk plakatów, promocja na Facebooku, Instagramie, Tweeterze, przygotowanie 3 banerów na terenie miasteczka z informacją o rozmieszczeniu atrakcji, wysyłka plakatów do serwisów i sklepów rowerowych 6 000,00 PLN
wynajem i transport platform rowerowych 3 500,00 PLN
nauka udzielania pierwszej pomocy 2 000,00 PLN
miasteczko nauki jazdy 2 000,00 PLN
nagrody w konkursach zapięcia rowerowe , odblaski z logiem Święta Cyklicznego, szprychówki z logotypem wydarzenia z ekologicznym hasłem, torby reklamowe i koszulki z logotypem święta 4 000,00 PLN
wynajem śmietników osób porządkowych 3 000,00 PLN
prezentacja gry Bike Polo 1 500,00 PLN
wynajem filmów rowerowych oraz osoby, która poprowadzi projekcję Aleksander Kopia - Śląski Oficer Rowerowy 2 500,00 PLN
występ zespołu muzycznego 3 500,00 PLN
Występ muzyczny grupy muzyków z Akademii Muzycznej w Krakowie 3 000,00 PLN
malowana fotościanka w stylizacji wydarzenia z logotypem Święta Cyklicznego 500,00 PLN
58 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
zaproszenie organizacji i osób do współpracy Zaproszenie osób, organizacji wspomnianych w wydarzeniu, poszukiwanie wolontariuszy, wykonawców/wykonawcy wydarzenia 02.2019
doprecyzowanie zakresu i harmonogramu wydarzenia planowanie rozmieszczenia miasteczka, pierwsze przygotowania do wydarzenia 2.2019
przygotowania występu grupy Muzyków z Akademii Muzycznej w Krakowie 2.2019
realizacja wydarzenia 29.06.2019

Galeria

Charakterystyka długoterminowych skutków: Projekt dotyczący promocji jazdy na rowerze. Długookresowe działanie na rzecz rozwoju fizycznego mieszkańców Krakowa.
powrót