Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt ogólnomiejski NR 63:

Plac Zabaw dla Dorosłych

Edycja Budżet Obywatelski 2018

Projekt ogólnomiejski

Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Park Dębnicki

Opis projektu

Projekt Plac Zabaw dla Dorosłych zakłada rozmieszczenie w Parku Dębnickim różnorodnych urządzeń służących rekreacji. Celem projektu jest dać nam dorosłym mnóstwo frajdy i zabawy.
 

Plac Zabaw dla Dorosłych miałby być rozwiązaniem nowoczesnym i wielofunkcyjnym, służącym wszystkim użytkownikom Krakowa - tym małym, i tym dużym.
 
Proponujemy zastosowanie podziału na kilka odrębnych stref:

1. Strefa relaksu np. ławki do leżenia, hamaki.
2. Strefa piknikowa np. ławki i stoły.
3. Strefa sportowa np. trampoliny.
4. Strefa zabawy dostosowana dla dorosłych i dorosłych z dziećmi np. huśtawki, huśtawki wieloosobowe.
 
Dodatkowo multifunkcyjna przestrzeń do zabawy i aktywnego spędzania wolnego czasu w Parku Dębnickim mogłaby zostać również wzbogacona o tymczasowy zestaw mebli miejskich zaprojektowanych z drewna o dynamicznej strukturze fali “PopUp Waves” (inspirowanych na przykład taką realizacją -  http://www.pmo.com.pl/blog/inspiracje/zestaw-mebli-miejskich-popup-waves.html). 
 
Zwieńczeniem realizacji projektu byłoby przyjazne oznakowanie, podobne do tego, jakie zostało wykorzystane w Alei Sportów Miejskich na Bemowie (https://medium.com/skwer/przyjazne-oznakowanie-przestrzeni-w-alei-sport%C-%B3w-miejskich-na-bemowie-592c26b00b58). Spełnia ono wymogi prawne dla infrastruktury sportowej, a równocześnie kieruje do użytkowników pozytywne komunikaty zamiast stosowanych zazwyczaj zakazów.

Zależy nam również, aby włączyć mieszkańców w zaprojektowanie przestrzeni, z której będą korzystać na co dzień. Biorąc pod uwagę głos mieszkańców należy zorganizować warsztaty z różnymi odbiorcami - dorosłymi, dziećmi, uczniami, osobami starszymi, a przede wszystkim z osobami mieszkającymi  w pobliżu planowanych miejsc realizacji projektu.  
 
Wybór ostatecznych lokalizacji każdej ze stref pozostawiamy odpowiednim jednostkom miejskim oraz Radom Dzielnic po wcześniejszych warsztatach i konsultacjach z mieszkańcami. 

UZASADNIENIE PROJEKTU

Projekt "Place Zabaw dla Dorosłych"  jest odpowiedzią na zapotrzebowanie w zakresie spędzania czasu na świeżym powietrzu w nowej formule. Na świecie taka potrzeba została już zauważona i powstały place zabaw dla dorosłych w USA, Australii, Niemczech, Holandii, Francji. 

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Budowa placu zabaw dla dorosłych 350 000,00 PLN
350 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Projekt Opracowanie dokumenacji projektowej wraz z uzyskaniem niezbędnych uzgodnień I połowa 2019
Realizacja II połowa 2019

Galeria

Charakterystyka długoterminowych skutków: Plac zabaw dla dorosłych będzie ciekawą alternatywą spędzania czasu wolnego. Miejsce będzie podzielone na strefy służące do aktywnego wypoczynku, bądź relaksu w otoczeniu zieleni.
350 000,00 PLN
kwota potrzebna do realizacji

×