Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt lokalny - Dzielnica XVI NR 6:

Lawendowe Planty Bieńczyckie - miejsce relaksu i zabawy

Edycja Budżet Obywatelski 2018

Projekt lokalny - Dzielnica XVI

Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Jest takie miejsce na Plantach Bieńczyckich obok którego każdego ranka przechodzą uczniowie szkół, rodzice prowadzący dzieci do okolicznych przedszkoli, spacerowicze, rodziny idące w niedzielę na Mszę do Arki Pana. To miejsce w którym chętnie spotykają się seniorzy - mieszkańcy naszej dzielnicy. Tutaj znajduje się wiele ławek, a w edycji BO 2016 mieszkańcy zdecydowali o utworzeniu punktu dostępu do bezpłatnego WiFi. Najwłaściwsza lokalizacja lawendowych nasadzeń to właśnie ten obszar Plant.

Opis projektu

Inspiracja do proponowanego zadania została zaczerpnięta z projektu ZZM realizowanego w Czyżynach:
https://zzm.krakow.pl/aktualnosci/461-projekt-https://zzm.krakow.pl/aktualnosci/461-projekt-parku-kieszonkowego-dzielnica-xiv-czyzyny.htmlparku-kieszonkowego-dzielnica-xiv-czyzyny.html
W ramach dostępnych środków finansowych proponuję nasadzenia lawendy wąskolistnej, szałwii omszonej, budlei dawida i ostnicy cienkolistnej. W proponowanej lokalizacji występują już ławki, proponuję dostawienie 2-3 huśtawek z pergolą.
Na okolicznych alejkach, z myślą o najmłodszych, proponuję namalowanie szablonów do gry w "klasy" i "kółko - krzyżyk".
 

UZASADNIENIE PROJEKTU

Planty Bieńczyckie są ważnym obszarem dla  Bieńczyc, są miejscem gdzie wielu mieszkańców od najmłodszych do najstarszych spędza wolny czas szukając wytchnienie od miejskiego zgiełku.  Niestety nie są obszarem o który w ostatnich latach dbano. Nadarza się okazja żeby ten stan poprawić. Spośród wielu pomysłów na parki kieszonkowe, ten z nasadzeniami lawendy i szałwii wydaje się być najbardziej pasujący do nasłonecznionego obszaru Plant Bieńczyckich. Obserwując dużą popularność jaką cieszą się lawendowe pola, ich relaksujący wpływ a także dużą modę na lawendowe sesje fotograficzne posiadanie takiej namiastki Prowansji może być dla mieszkańców Bieńczyc bardzo miłe. Dodatkowo lawenda ma właściwości odstraszania komarów i kleszczy, co w letnie wieczory w naszym klimacie jest niewątpliwą zaletą. Skorzystajmy z niecodziennej możliwości jaką daje BO i zdecydujmy o przeznaczeniu środków finansowych na Lawendowe Planty Bieńczyckie - nasze miejsce relaksu i zabawy.

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Projekt i wykonanie parku kieszonkowego "Lawendowe Planty Bieńczyckie" projekt, realizacja i niezbędna pielęgnacja 80 000,00 PLN
80 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Projekt parku kieszonkowego "Lawendowe Planty Bieńczyckie" wykonanie projektu I kwartał 2019
Wykonanie parku kieszonkowego "Lawendowe Planty Bieńczyckie" realizacja II - III kwartał 2019

Galeria

Charakterystyka długoterminowych skutków: Proponowane zagospodarowanie terenu wpłynie korzystnie na odbiór estetyczny miejsca. Proponowane rabaty staną się wraz z elementami towarzyszącymi dodatkową atrakcją i poprawią komfort użytkowania przestrzeni wspólnej. Gry terenowe na świeżym powietrzu sprzyjają integracji mieszkańców.
80 000,00 PLN
kwota potrzebna do realizacji

×