Projekt ogólnomiejski NR 130:

SMOCZY SZLAK NA WZÓR WROCŁAWSKICH KRASNALI - SMOK CO KROK

Edycja Budżet Obywatelski 2019

Projekt ogólnomiejski

Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja:

Opis projektu

Projekt jest przedsięwzięciem artystycznym i promocyjnym skierowanym zarówno do mieszkańców jak i turystów. Smoczy szlak spacerowy ma promować turystykę familijną. Zwiedzanie Krakowa stanie się magiczną przygodą integrującą rodziny i budującą emocjonalny związek wśród najmłodszych mieszkańców z miastem. Poszukiwanie smoków będzie metaforą szukania skarbów  - wspomnienia na długi czas gwarantowane.

Przewiduje się stworzenie ok. 21 rzeźb smoków odlanych z brązu, które będą ukryte w ciekawych i często odwiedzanych miejscach. Szlak poprowadzi z Starego Miasta do Podgórza.

Rzeźba smoka ma przedstawiać wesołą osobowość i nawiązywać wyglądem do charakteru miejsca. Na szlaku moglibyśmy znaleźć np.:  Smoka Krakowiaka w czapce Krakowiaka, Smok z owieczką, Smoka w przebraniu króla,  Smoka z obwarzankiem, Smoka Hejnalistę, Smoka Lajkonika itp.

Dokładne lokalizacje Smoków zostaną ustalone w trakcie realizacji projektu w konsultacji z Wydziałem Turystyki, placówkami oświatowymi, obiektami kultury i innymi znajdującymi się w pobliżu tras, a także przy udziale mieszkańców.

Uzupełnieniem projektu będzie przygotowanie kodów QR, które pozwolą na dostarczenie informacji nt. konkretnego Smoka oraz jego lokalizacji ( kontekst historyczny, turystyczny itp. ) Dodatkowe powstanie zakładka na stronie miejskiej Kraków.pl dedykowana Projektowi, na której znajdzie się mapa z Szlakiem, a także różnorakie gry i zabawy nawiązujące do smoków.

Idealną datą na inaugurację Smoczego Szlaku byłaby Parada smoków odbywająca się każdego roku w czerwcu.

 

 

UZASADNIENIE PROJEKTU

Celem projektu jest poszerzenie oferty turystycznej Krakowa, a także włączenie do zabawy rodzin z dziećmi.
Szukanie rzeźb smoków ukrytych w zaułkach będzie wesołą atrakcją promującą miasto. 
Smoki dodadzą uroku wędrówkom po mieście. Przejście trasą smoków rozmieszczonych w pobliżu zabytkowych i ciekawych miejsc opowie ich historie i da niesamowitą frajdę poszukiwaczom. Kraków ma Smoka Wawelskiego, a co roku przez ulice miasta przechodzi barwny korowód - Parada Smoków. Ukoronowaniem imprezy jest wielkie widowisko plenerowe nad Wisłą, gdzie gigantyczne latające i pływające smoki tańczą przy wybuchach sztucznych ogni. Dopełnieniem tych atrakcji będzie utworzenie Smoczego Szlaku.

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
projekt, wykonanie i montaż rzeźb 8000 zł - 1 rzeźba 168 000,00 PLN
opracowanie i przygotowanie materiałów na stronę, przgotowanie kodów QR 8000 8 000,00 PLN
176 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
opracowanie koncepcji uzgodnienie tras i miejsc II kwartał 2020
wykonanie i montaż smoków IV kwartał 2020 I kwartał 2021
wykonanie materiałów na stronę internetową, mapki qiuzy II kwartał 2021
inauguracja smoczej trasy czerwiec 2021

Galeria

Charakterystyka długoterminowych skutków: Dzięki realizacji projektu powstanie nowa trasa turystyczna. Realizacja zadania jest związana z koniecznością systematycznego czyszczenia instalacji oraz z ewentualnymi naprawami w przypadku dewastacji.
176 000,00 PLN
kwota potrzebna do realizacji
Pobierz plakat lub baner

×