Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt lokalny - 4 NR 48:

Naturalnie aktywni - Park Rzeczny Tonie

Edycja Budżet Obywatelski 2019 Projekt lokalny - 4 Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: obok LKS Tonianka na końcu ul. Skotnica (Kraków - Tonie), w dolinie potoku Sudół

Opis projektu

Ćwicz naturalnie razem z dziećmi czy wnukami!
 

Proponujemy stworzenie na skraju przyszłego parku skweru do odpoczynku i ćwiczeń, z którego mogą korzystać wszystkie grupy wiekowe. Na poniższym zestawie treningowym jednocześnie będzie mogło ćwiczyć 10-15 osób.
 

Proponowane urządzenia:

 • CHYBOTLIWA PLATFORMA. Kołysząca, antypoślizgowa platforma z poręczą. Balansowanie na platformie poprawia postawę ciała oraz jego kontrolę i równowagę, ze szczególnym naciskiem na mięśnie głębokie.

 • BELKI DO BALANSOWANIA. Dwie belki do balansowania - prosta i pofałdowana - poprawiają zmysł równowagi i wzmacniają mięśnie potrzebne np. do bezpiecznego korzystania z MPK czy chodzenia po nierównych powierzchniach jak nieutwardzone ścieżki spacerowe czy niektóre krakowskie chodniki.

 • WĄŻ Z PIERŚCIENIEM. Wygięty metalowy pręt z pierścieniem do przesuwania bez dotykania poprzeczki. Ćwiczy nadgarstki, łokcie i barki. Szeroki zakres ruchu pomaga rozwijać koordynację oko-ręka, koncentrację i precyzję ruchu.

 • PAJĘCZYNKA. Uważne kroczenie przez otwory w siatce pomaga bezpiecznie przekraczać przeszkody.

 • MOSTEK. Mostek z ruchomymi przęsłami pomaga utrzymać dobrą postawę w niestabilnych warunkach, np. w MPK.

 • PLATFORMA. Wchodzenie i schodzenie poprawia bezpieczeństwo korzystania ze schodów czy wanny.

 • TWISTER. Obroty na ruchomej platformie przy poręczy poprawiają mobilność i siłę mięśni tułowia.

 • DRABINKA Z OBRĘCZAMI DO PODCIĄGANIA. Drabinki z pierścieniami gimnastycznymi na dwóch różnych wysokościach połączone rękochodem, do ćwiczenia ramion i tułowia dzieci i dorosłych (podciąganie, wspinanie, itd).
 • PORĘCZE. Poręcze równoległe z dodatkowym przęsłem na końcu jako ew. podnóżek. Zestaw pozwala na dostosowanie ćwiczeń mięśni klatki piersiowej, barków i ramion zależnie od stopnia sprawności.
 • ŁAWKA DO ĆWICZEŃ. Ławeczka pochyła z podnóżkami na końcach, do ćwiczenia mięśni pleców i brzucha.
 • HUŚTAWKA BOCIANIE GNIAZDO. Huśtawka na 1-4 osoby, może służyć do zabawy albo jako hamak (np. do czytania).

Projekt obejmuje wykonanie nawierzchni bezpiecznej oraz dostawienie kosza i dwóch ławek. Proponuje się zestaw, który naturalnie wpisze się w otoczenie.

Podane obiekty małej architektury stanowią przykład elementów wyposażenia i wskazówkę dla projektantów projektu budowlanego. Konkretne typy obiektów małej architektury i ich ilości zostają doprecyzowane na etapie uzgodnień branżowych (dostosowanie do przepisów prawa, m.in. odległości od budynków, dróg, strefy bezpieczeństwa, sieci infrastruktury technicznej). Docelowy projekt zagospodarowania terenu zostanie skonsultowany z autorem projektu Budżetu Obywatelskiego.
 

UZASADNIENIE PROJEKTU

Na północ od ul. Opolskiej bardzo brakuje publicznie dostępnej infrastruktury rekreacyjnej. Marzy nam się wypoczynek i ruch na świeżym powietrzu na terenie planowanego Parku Rzecznego Tonie.


Idealnie nadaje się w tym celu teren miejski przyległy do bardzo zaniedbanego boiska LKS Tonianka, przy końcu zrealizowanej przez ZZM ścieżki spacerowo-dydaktycznej "Lekcja dendrologii" łączącej ulice Skotnica i Chabrowa. Istniejąca trasa spacerowa jest chętnie uczęszczana przez mieszkańców, jednak uzupełnienie jej o spokojne miejsce do odpoczynku i dobrze dobrane urządzenia rekreacyjne zwiększyłoby jej atrakcyjność.
 

Zależy nam szczególnie na tym, by dorośli w każdym wieku mogli aktywnie towarzyszyć swoim dzieciom i wnukom podczas bezpiecznej zabawy możliwie z dala od hałasu, zabudowań i ruchu ulicznego.

W oczekiwaniu na obiecane wykupy gruntów pod zieleń urządzoną na podstawie zatwierdzonego w 2018 r. MPZP "Tonie - Łąki" wnioskujemy o wykonanie pierwszego ruchu w tym kierunku, jako zachętę dla Miasta do zrealizowania pełnoformatowego Parku Rzecznego Tonie. Również dla rosnącej liczby mieszkańców okolicy byłby to wyraźny sygnał, że ich potrzeby rekreacyjne zaczynają być brane poważnie pod uwagę.
 

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Projekt Opracowanie dokumentacji projektowej wraz z niezbędnymi uzgodnieniami i decyzjami. 20 000,00 PLN
Budowa Wykonanie robót budowlanych 150 000,00 PLN
170 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Projekt Opracowanie dokumentacji projektowej wraz z niezbędnymi uzgodnieniami i decyzjami. 2020
Budowa Wykonanie robót budowlanych 2021

Galeria

Załączniki

Charakterystyka długoterminowych skutków: Projekt zakłada zbudowanie skweru do ćwiczeń i odpoczynku. Zadanie polega na wykonaniu urządzeń siłowych na wolnym powietrzu w otoczeniu zieleni i ścieżki spacerowo- dydaktycznej. Z urządzeń korzystać będą mogły zarówno osoby starsze jak i młodzież co pozwoli na wspólną integrację. Dodatkowo z zestawu będzie mogło korzystać kilka a nawet kilkanaście osób jednocześnie, co pozwoli na wspólne spędzanie czasu całym rodzinom.
powrót