Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Projekty BO 2019

Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt lokalny - 13 NR 17:

Czujnik smogu oraz tablica LED przy pętli w Łagiewnikach

Edycja Budżet Obywatelski 2019 Projekt lokalny - 13 Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja:

Opis projektu

O smogu wiedza już chyba wszyscy... zarówno mieszkańcy, osoby pracujące w Krakowie jak również turyści. Dlatego właśnie zrodził się pomysł aby w tak newralgicznym miejscu jak Łagiewniki postawić tablicę LED informująca o poziomie zanieczyszczenia wraz z czujnikiem smogu.
Tablica LED powinna być wyposażona w czujniki PM 2.5 oraz PM 10 lub czujnik czystości powietrza. Sensor smogu dzięki laserowej aparaturze jest w stanie dokładnie określić jakość czystości powietrza wyrażając ją w ilości cząstek stałych na m3 powietrza (µg/m3).
 

UZASADNIENIE PROJEKTU

Od wielu lat smog jest realnym zagrożeniem dla naszego zdrowia oraz życia. Niestety ta część Krakowa jest bardzo słabo wyposażona w czujniki, a przy tym bardzo bogata w domki jednorodzinne.
Łagiewniki to również punkt przesiadkowy dla osób przyjeżdżających do Krakowa z okolicznych miejscowości i wsi do pracy. Byłoby bardzo dobrze gdyby każda osoba znajdująca się w Łagiewnikach mogła poznać stan powietrza. Podobne tablice stoją już w nw lokalizacjach:
- skrzyżowanie Starowiślnej i Dietla
- rejon Kina Kijów
- Rondo Mogilskie

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Zakup oraz montaż tablicy LED wraz z czujnikiem smogu 320 000,00 PLN
320 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Przetarg, przygotowanie dokumentacji 1 połowa 2020
Montaż tablicy LED z czujnikiem smogu 2 połowa 2020

Galeria

Charakterystyka długoterminowych skutków: OPINIA POZYTYWNA Charakterystyka długoterminowych skutków w przypadku realizacji projektu. Projekt zakłada ustawienie ekranu LED wraz z czujnikiem smogu przy pętli tramwajowej w Łagiewnikach Pętla w Łagiewnikach jest głównym punktem przesiadkowym w tej części Krakowa dla osób przyjeżdżających do miasta z okolicznych miejscowości i wsi. Mając na uwadze fakt, że smog jest obecnie poważnym zagrożeniem dla życia i zdrowia ustawienie tablicy LED informującej o zanieczyszczeniu powietrza w kolejnym punkcie miasta pozwoli monitorować stan powietrza w Krakowie szerszemu gronu mieszkańców i przyjezdnych.
powrót