Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt lokalny - 10 NR 1:

10 klombów kwietnych dla dzielnicy X!

Edycja Budżet Obywatelski 2019 Projekt lokalny - 10 Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Dzielnica X - tereny miejskie, szczególnie osiedle Kliny

Opis projektu

Dzielnica X to jedna z najszybciej zabudowywanych dzielnic Krakowa. Mieszkańcom brakuje zieleni, a przede wszystkim kwiatów. W szarości betonu brakuje kolorów, dlatego projekt ten zakłada zaprojektowanie i wykonanie 10 klombów na terenie dzielnicy X - Swoszowice. 

 
Wielobarwne kwiaty, wieloletnie, pomieszane z roślinami zimozielonymi, które będą cieszyć oko przez cały rok.

UZASADNIENIE PROJEKTU

Dzielnica X zabudowuje się bardzo szybko, a mieszkańcom brakuje zieleni i kwiatów. Zieleń miejska to nie tylko duże przestrzenie parków, czy łąk, ale także niewielkie klomby miejskie, które mają bardzo wiele zastosowań, poza oczywistym - estetycznym. 

 
Klomby miejskie służą jako miejsce retencji wody opadowej. Dzięki temu chodniki i ulice nie są zalewane przez ulewne deszcze. Klomby to także miejsce na rozwijanie wielorakiego życia - pozwala owadom i ptakom na znalezienie schronienia, pożywienia, oraz rosy. Klomby przez powierzchnię zieloną, służą też za miejski klimatyzator - nie nagrzewają się tak mocno jak asfalt i beton (które nazywane są wyspami ciepła), a zatem pozwalają odetchnąć w upalny dzień.
 
Zieleń także pomaga w walce z zanieczyszczeniami powietrza - spalinami samochodowymi w lecie, oraz smogiem w zimie. 
 
Dlatego proponujemy zaprojektowanie klombów w taki sposób, aby te wszystki funkcje w nich połączyć - estetycznej, retencji wody opadowej, wspierania bioróżnorodności, oraz przeciwzanieczyszczeniu powietrza w lecie oraz w zimie, np przez rośliny zimozielone. 

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Przygotowanie i urządzenie 10 klombów kwietnych na terenie dzielnicy X Przygotowanie i urządzenie 10 klombów kwietnych na terenie dzielnicy X - zawierających zarówno kwiaty wieloletnie, jak i rośliny zimozielone 80 000,00 PLN
80 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Wyznaczenie miejsc oraz przygotowanie projektów Wyznaczenie miejsca na klomby kwietne na terenie Dzielnicy X oraz przygotowanie projektów 10 klombów kwietnych I-II kwartał 2020
Wykonanie nasadzeń Wykonanie nasadzeń zieleni III-IV kwartał 2020
Charakterystyka długoterminowych skutków: Utworzenie klombów kwietnych pozwoli na polepszenie walorów estetycznych okolicy. Mieszkańcom brakuje zieleni a w szczególności zieleni kwitnącej . Pojawią się kolejne powierzchnie zielone zdolne do absorbcji zanieczyszczeń. Dzielnice zyskają elementy korzystnie wpływające na wizualne walory ulic, skwerów i parków a przebywanie w zielonych wnętrzach będzie sprzyjało pozytywnemu samopoczuciu mieszkańców.
powrót