Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt lokalny - 12 NR 7:

Oświetlenie przejść dla pieszych.

Edycja Budżet Obywatelski 2020 Projekt lokalny - 12 Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Przejście koło skrzyżowania Prosta X Szara (Prosta 38-42),

Dodatkowe lokalizacje: Przejście koło sklepu Toto Hair Wlotowa, Przejście koło Przychodni skrzyżowanie Na Kozłówce X Okólna, Przejście koło skrzyżowania Na Kozłówce X Stattlera

Opis projektu

Doświetlenie przejść dla pieszych oraz ich najbliższego otoczenia dodatkowymi lampami LED o zimnej barwie i większej mocy niż standardowe lampy uliczne.  Lampy takie są coraz częściej stosowane na większości nowych przejść dla pieszych. Dodatkowo kilka firm oferuje latarnie z systemami czujników ruchu, gdy pieszy zbliża się do przejścia latarnia zaczyna świecić mocniej co jeszcze bardziej zwraca uwagę kierowcy.

UZASADNIENIE PROJEKTU

Niestety Polskie przejścia dla pieszych są najbardziej niebezpieczne w Europie, i w większości przypadków jest to spowodowane prędkością, jednak dlaczego kierowcy nie zwalniają przed przejściami ? Dlatego że nie widzą pieszych przed przejściem.  Dodatkowe oświetlenie przejść i ich bezpośredniej okolicy pozwala kierowcy dostrzec pieszego zanim postawi on nogę na przejściu dla pieszych. Dlaczego te przejścia dla pieszych ? Jedno znajduje się blisko kościoła MBDR przez co często osoby starsze, ale również dzieci przechodzą przez to przejście. Często ubrane w ciemne kolory co stwarza większe niebezpieczeństwo niedostrzeżenia tak ubranego pieszego, pozostałe przejścia dla pieszych są mocno osłonione przez drzewa/krzewy i ciężej jest dostrzec pieszego, dodatkowe oświetlenie tych miejsc powinno zwiększyć bezpieczeństwo oraz zwiększyć komfort podróżowania i pieszych i kierowców.

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Lampy Led doświetlające przejście 8 lamp w technologii LED (po dwa na każde przejście dla pieszych) 160 000,00 PLN
160 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Projekt i realizacja Wykonanie projektu oświetlenia wymienionych w propozycji przejść dla pieszych i jego realizacja I-IV kw.2021 r.
Charakterystyka długoterminowych skutków: Powołując się na art. 16 ust. 1. Regulaminu budżetu obywatelskiego (Uchwała nr XXXV/903/20 Rady Miasta Krakowa z dnia 12 lutego 2020 r. w sprawie Regulaminu budżetu obywatelskiego Miasta Krakowa) opiniuje się pozytywnie po uzyskaniu zgody od wnioskodawcy propozycji na zmianę w punkcie: Harmonogram działań związanych z wykonywaniem propozycji zadania na brzmienie następujące: Wykonanie projektu oświetlenia wymienionych w propozycji przejść dla pieszych i jego realizacja: 1-4 kwartał 2021. Wykonanie oświetlenia przejść dla pieszych na drogach gminnych znacznie poprawi poczucie bezpieczeństwa mieszkańców oraz pacjentów i pracowników pobliskiej przychodni oraz poprawi komfort ich życia.
powrót