Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt ogólnomiejski NR 107:

ZEW PASJI

Edycja Budżet Obywatelski 2020 Projekt ogólnomiejski Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Opera Krakowska

Dodatkowe lokalizacje:

Opis projektu

Projekt "ZEW PASJI" jest kompletnie nowym, wykraczającym poza utarte schematy projektem, który stawia na rozwój osobisty ludzi z różnych grup społecznych i wiekowych, poprzez głębokie obcowanie z nowoczesną sztuką musicalową. W ramach projektu powstanie musical "Przebudzenie", który będzie finalnym i głównym wydarzeniem całego przedsięwzięcia, ale nie jego jedynym punktem. Na cały "ZEW PASJI" składa się na roczne przygotowanie spektaklu od strony technicznej, jak i przede wszystkim ponad półroczny rozwój wszystkich uczestników, przekazanie im wiedzy, warsztaty taneczne, wokalne, aktorskie oraz możliwość pracy pod skrzydłami profesjonalnych, polskich artystów. 

 

Pierwsze miesiące będą zarezerwowane na stworzenie spektaklu od strony technicznej, w tym komponowanie oryginalnych utworów muzycznych tworzących całą ścieżkę dźwiękową pod spektakl przez najzdolniejszych polskich kompozytorów. Już na tym etapie będzie nagrywany film dokumentalny, który ostatecznie będzie podsumowaniem całego projektu na tle kilkunastu miesięcy intensywnej pracy, a następnie posłuży jako wideo promocyjne dla uczestników projektu, jak i miasta Kraków jako działanie szerzące kulturę wśród obywateli miasta.

 

Spektakl będzie opierał się na wykorzystaniu najnowszych technologi i wprowadzeniu innowacji do świata teatru, poprzez połączenie: mappingu, hologramu, wizualizacji i malarstwa animowanego. Animacja będzie tworzona od zera na potrzeby przedsięwzięcia, będzie ona również tworzyła scenografię, a co najważniejsze będzie wykorzystywana przez cały okres trwania musicalu, a nie tylko w niektórych jego momentach, będzie jego fundamentem. Praca z hologramami, mappingiem będzie realizowana przez okres całego projektu, dlatego, że na początku będą tworzone wszelkie animacje, a następnie dopasowywane do każdego dźwięku i ruchu aktora, dzięki czemu uzyskamy żywy obraz interaktywny z artystą oraz animację przystosowaną do potrzeb mappingowych. Przy tym etapie będzie projektowana również scena i scenografia. Tymi zabiegami stworzymy musical jakiego Polska jeszcze nie widziała. Będzie to musical interaktywny, dający widzowi możliwość wyboru i wpływu na to jak ostatecznie potoczą się wątki fabularne, tworząc w ten sposób dodatkową warstwę zaangażowania odbiorców w widowisko. Cały spektakl będzie żywy, przepełniony nowym rodzajem sztuki, który zaowocuje w przyszłości, a Kraków stanie się jego prekursorem!

Spośród najzdolniejszych artystów i amatorów (tancerzy, wokalistów, aktorów ) z całego Krakowa zostanie wyłowionych 100 najlepszych na drodze castingowej, która również wykroczy poza wszelkiego rodzaju wcześniejsze formy. Będziemy szukać ludzi, którzy mają otwarte serca na sztukę, a przede wszystkim posiadają ZEW PASJI do tego co robią, dlatego w tym przedsięwzięciu nie będą brane pod uwagę jedynie osiągnięcia czy wcześniej zdobyte doświadczenie. Zależy nam, aby odnaleźć nowe twarze, które nie miały szansy odkryć swojego jestestwa. Chcemy wyeliminować największą rozwojową barierę czyli pieniądze. Ponad pół roku przygotowań pod okiem najznamienitszych profesorów, choreografów, aktorów ,całkowicie za darmo. Jedyny wkład oczekiwany przez nas od uczestników to stu procentowe zaangażowanie w ich osobisty rozwój, dlatego każdy z występujących otrzyma swoją żywą wizytówkę, portfolio w formie krótkiego video i sesji zdjęciowej. "Zew Pasji" ma być zapalnikiem dla ludzi do dalszego działania w świecie artystycznym i rozpowszechniania kultury w Krakowie.

Finalnym punktem całego projektu będzie musical "PRZEBUDZENIE" z oryginalnym scenariuszem, oryginalną muzyką, ponad 100 aktorów, wokalistów i tancerzy występujących na jednej scenie z wykorzystaniem nowoczesnej technologii. Ówcześnie skomponowana muzyka będzie grana na żywo przez orkiestrę symfoniczną wraz z wokalistami wykonującymi utwory. Spektakl będzie nagrywany przez profesjonalną firmę tak samo jak wcześniejsze roczne przygotowania do tego wydarzenia. Finalnie ukażą się dwa filmy promujące działania kulturalne na terenie Krakowa: całościowo nagrany musical "PRZEBUDZENIE" oraz roczne przygotowania tzw. "ZZA KULIS". Obie produkcje pojawią się na stronie projektu z możliwością pobrania za darmo.

Wstęp na widowisko będzie darmowy, a dodatkowo odbędzie się również transmisja emitowana na żywo, która umożliwi rozpowszechnienie krakowskiego dzieła po całej Polsce.
 
 
 
 

UZASADNIENIE PROJEKTU

Najważniejszym punktem całego projektu jest przebudzenie ludzkich serc. Serc, które zostały stłamszone, poprzez brak możliwości rozwoju. Jesteśmy w najpiękniejszym mieście Polski, które jest inspiracją dla wielu artystów z różnych dziedzin sztuki, i to właśnie dlatego w tej konkretnej lokalizacji chcemy stworzyć musical, który na długo zapadnie w ludzkiej pamięci.
Obecnie w Krakowie jest niewielka ilość teatrów muzycznych, które tworzą spektakle musicalowe bazujące na oryginalnym scenariuszu, a przeważnie pojawiają się zagraniczne adaptacje. Jesteśmy w Polsce, dlatego również na nasz rynek chcemy wprowadzić musical, który stanie się dla nas wizytówką, dla miasta, które jest kolebką sztuki.  Co więcej, przeważają gościnne produkcje z innych miast, a co za tym idzie, młodzi, zdolni artyści wyjeżdżają z Krakowa, gdyż nie mają możliwości rozwoju w tym konkretnym kierunku i swoim talentem ubarwiają teatry muzyczne w innych częściach Polski. Naszym celem jest ukazanie nowych perspektyw w Krakowie, poprzez projekt, który wprowadzi innowacje i będzie oryginalnym dziełem artystycznym łączącym śpiew, taniec, aktorstwo z nowoczesną technologią i muzyką graną na żywo.


Połączymy osoby młode z tymi bardziej dojrzałymi (różnorodność pokoleń), ludzi z różnych środowisk społecznych, aby wspólnie mogli uczyć się od siebie i poczuć zew pasji. Chcemy wyłonić nowe twarze, wciągnąć ludzi do tego przedsięwzięcia ze względu na ich talenty, a nie poprzez znajomości, czy wcześniej zdobyte doświadczenie sceniczne. Chcemy dać możliwość rozwoju ambitnym osobom i tym samym pozwolić im zdobyć doświadczenie, które otworzy im drzwi do wielu renomowanych krakowskich teatrów. 
Projekt dotyka wielu ważnych obszarów i grup społecznych Krakowa. Po pierwsze daje możliwość spotkania się mieszkańców Krakowa z bardzo zróżnicowanych środowisk, których jednak łączy jeden cel: chcą się wyrazić poprzez sztukę, szukają nowej drogi w życiu, pragną doświadczyć przemiany, która pozwoli im uwierzyć w siebie, swoje talenty i pozwoli nabrać nowych umiejętności, które w przyszłości zaowocują nową ścieżką zawodową - nie tylko artystyczną. 
Chcemy dać szansę, każdemu człowiekowi, który czuje pasję w tańcu, śpiewie czy aktorstwie, nie ważne z jakiej grupy społecznej do nas przyszedł czy jakie ma doświadczenie. Chcemy również wyeliminować największą rozwojową barierę czyli pieniądze. 

Zew pasji pokarze ludzką drogę od pierwszych kroków do samego finalnego wydźwięku, którym będzie widowisko musicalowe "Przebudzenie" na końcu całego projektu. Przez okres trwania projektu będą nagrywane materiały z całego przygotowania musicalu (nauk, warsztatów, pracy z choreografami, aktorami oraz wokalistami), dzięki czemu powstanie film dokumentalny, który pokaże w jaki sposób w Krakowie szerzymy kulturę wśród wszelkich grup społecznych i jak mocno stawiamy na rozwój ludzi w naszym mieście. Rozwój pod naszymi skrzydłami zaprocentuje zarówno na scenie, jak i w innych dziedzinach życia zawodowego i osobistego [budowanie świadomości ciała, pracowanie nad mocnymi stronami, przełamywanie psychologicznych barier, praca zespołowa, wytrwałość, empatia].

ZEW PASJI ma pobudzić człowieka do jego prawdziwego jestestwa. Ma być zapalnikiem zarówno dla ludzi bezpośrednio zaangażowanych w projekt, ale również ma pozostawić ślad w sercach jego odbiorców. 

Kluczowy jest dla nas rozwój, dlatego podczas castingów będziemy chcieli, aby ludzi stanęli przed swoimi, indywidualnymi pragnieniami rozwoju. Chcemy im pomóc w osiągnięciu celów poprzez udział w tym konkretnym projekcie.
Każdy ze 100 uczestników projektu otrzyma film z widowiska musicalowego, własne portfolio oraz film z całego okresu przygotowań, aby mógł zobaczyć drogę, którą przebył, jak i pracę włożoną w swój rozwój osobisty na tle projektu.

Chcemy pokazać ludziom z całej Polski, że to właśnie w Krakowie może powstać musical na skalę światową.  Z oryginalnym scenariuszem, skomponowaną muzyką od zera, ponad setką osób na jednej scenie z wykorzystaniem najnowszych technologi i nowoczesnych, niestandardowych rozwiązań, Chcemy pokazać, że to co stworzone w 100 procentach w Polsce, wystawione na deskach krakowskiego teatru jest w stanie przebić nawet zagraniczne produkcje.

Wstęp na widowisko będzie darmowy, aby mogli pojawić się wszyscy zainteresowani mieszkańcy Krakowa i okolic, a w celach promocyjnych miasta pojawi się również transmisja emitowana na żywo w mediach internetowych, dzięki czemu każdy w Polsce będzie mógł uczestniczyć w tym niesamowitym, krakowskim wydarzeniu.

Jesteśmy w stanie stworzyć coś, czego Polska jeszcze nie miała, i to w najbardziej artystycznym mieście w Polsce- w Krakowie!

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Animacja, mapping 3D, hologram 3D Stworzenie i zaprojektowanie art-alive, animacji 3D oraz hologramów (na czas całego musicalu) oraz mappingu tworzącego scenografię. 150 000,00 PLN
Sprzęt techniczny i oświetlenie Wypożyczenie profesjonalnego sprzętu, ekipy obsługującej oraz reżyseria światła (na czas spektaklu jak i dni prób generalnych). 50 000,00 PLN
Muzyka Napisanie, skomponowanie i nagranie ścieżki dźwiękowej, utworów muzycznych na czas całego spektaklu. 50 000,00 PLN
Orkiestra Wynajęcie orkiestry symfonicznej (również na dni prób generalnych). 60 000,00 PLN
Warsztaty wokalne, taneczne, aktorskie z polskimi artystami Koszt przeprowadzenia warsztatów tanecznych, wokalnych, aktorskich w czasie przygotowań do spektaklu. (ponad pół roku) 100 000,00 PLN
Wynajem sal Wynajem sal na czas tworzenia całego projektu. 25 000,00 PLN
Dekoracje i stroje Zaprojektowanie, uszycie, kupienie strojów dla aktorów, tancerzy, wokalistów oraz dodatkowej dekoracji. 100 000,00 PLN
Reklama Utworzenie grafiki i materiałów promocyjnych do reklamy; nagłośnienie wydarzenia w mediach społecznościowych i radiu. 30 000,00 PLN
Wynajem sceny Wynajem teatru na czas spektaklu oraz prób generalnych. (cena obliczona za 3 dni wynajmu Opery Krakowskiej) 90 000,00 PLN
Praca z kamerą Koszt ekipy filmowej - stworzenie filmów promocyjnych oraz nagranie spektaklu i montaż. Stworzenie filmu dokumentalnego na przestrzeni całego roku i jego montaż. Przeprowadzenie transmisji live w dniu spektaklu. Stworzenie portfolio dla uczestników. 100 000,00 PLN
Dyrektor projektu (reżyseria, choreografia, rozwój uczestników) Stworzenie reżyserii, koordynowanie całorocznej pracy nad projektem "ZEW PASJI", przeprowadzenie castingu do musicalu, utworzenie choreografii jak i ruchu scenicznego do całego musicalu, indywidualna praca z uczestnikami nad ich rozwojem. 40 000,00 PLN
795 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Udokumentowanie wydarzenia Tworzenie nagrania zza kulis, które pokaże proces twórczy postawania spektaklu oraz drogę przebytą przez jego uczestników. I-IV kwartał 2021 r.
Stworzenie muzyki Napisanie, skomponowanie i nagranie muzyki na potrzeby spektaklu oraz castingu. I kwartał 2021 r.
Promocja wydarzenia Utworzenie grafiki i materiałów promocyjnych do reklamy; nagłośnienie wydarzenia w mediach społecznościowych i radiu. I-IV kwartał 2021 r.
Projekt twórczy Zaprojektowanie sceny i scenografii, stworzenie i zaprojektowanie art-alive, animacji 3D oraz hologramów oraz mappingu I-II kwartał 2021 r.
Casting Przeprowadzenie castingu w celu wyłonienia 100 osób, które wezmą bezpośredni udział w musicalu. I kwartał 2021 r.
Warsztaty Przygotowanie wokalistów do nagrania w formie warsztatowej; próby orkiestry symfonicznej wraz z wokalistami; próby scen aktorskich, nauka choreografii, nauka wokalu z muzyką na żywo. II-IV kwartał 2021 r.
Przygotowania do występu Zakupienie rekwizytów dla występujących; szycie strojów dla aktorów; przymiarki strojów; budowa scenografii na sali prób. III kwartał 2021 r.
Reżyseria Reżyseria mappingu z animacją i muzyką; reżyseria świateł do spektaklu. III kwartał 2021 r.
Próby generalne Próby ze wszystkimi uczestnikami; budowa sceny, świateł i scenografii. IV kwartał 2021 r.
Występ Finalny występ przed publicznością w teatrze jak i przed widzami w internecie. IV kwartał 2021 r.
Charakterystyka długoterminowych skutków: Krakowskie Forum Kultury pozytywnie opiniuje projekt, który jest ciekawy, z dużym rozmachem. Kosztorys bardzo wysoki, ale zgodny z obowiązującymi stawkami na rynku. Pod względem organizacyjnym projekt skomplikowany.
powrót