Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt lokalny - 13 NR 2:

Pitniki miejskie dla XIII Dzielnicy

Edycja Budżet Obywatelski 2021 Projekt lokalny - 13 Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Plac Bohaterów Getta

Dodatkowe lokalizacje: 1. Plac Bohaterów Getta, 2. Łąka pod Fortem Benedykta, 3. Okolice Kopca Krakusa, 4. Pętla Mały Płaszów

Opis projektu

Proponowane są pitniki w formie przyjaznej osobom dorosłym, dzieciom oraz czworonożnym towarzyszom. W związku z tym, krany powinny być dostępne na minimum 2 a maksimum 3 poziomach – standardowa wysokość dla os. dorosłej, pośrednia-obniżona dla dzieci oraz osób z niepełnosprawnościami a także tuż przy ziemi, umożliwiająca napełnienie miski dla psa. Jeżeli będzie to możliwe, miski dla psów powinny być na stałe zintegrowane jako nieusuwalna część pitnika.

Woda z Krakowskich Wodociągów ma bardzo wysoką jakość i nadaje się do picia bezpośrednio z kranu. Jest drugą najlepszą "kranówką" pod względem czystości na świecie.
 
Pitniki powinny być opatrzone tabliczką lub grawerem informującymi o tym, że zostały zamontowane w efekcie zaangażowania mieszkańców w Budżet Obywatelski oraz przy udziale Wodociągów. Opcjonalnie powinna znaleźć się informacja o jakości i wartości mineralnej serwowanej wody oraz krótkie wyjaśnienie idei, w tym idei zero-waste.

Ostateczne ustalenie miejsca montażu poidełka będzie zależało od możliwości technicznych, proponowane są cztery lokalizacje. Lokalizacje oraz estetykę i parametry pitników zlokalizowanych przy Kopcu Krakusa oraz przy pl. Bohaterów Getta należy skonsultować z władzami konserwatorskimi. 

UZASADNIENIE PROJEKTU

Umieszczenie miejskiego poidełka w przestrzeni publicznej umożliwi swobodny dostęp do świeżej, pitnej wody oraz zachęci przechodniów - mieszkańców i turystów - do jej spróbowania. Miejskie zdroje znajdują się w wielu zagranicznych miastach, a i w Polsce są coraz bardziej popularne; wpisują się one w trend ekologiczny dzięki umożliwieniu napełnienia własnej wielorazowej butelki czy bidonu. W Krakowie takie poidełka znajdują się już np. przy Parku Jordana czy Sukiennicach.

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
4 sztuki pitników Zakup i montaż 4 szt. pitników 620 000,00 PLN
620 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Realizacja Opracowanie dokumentacji projektowej 2022
Realizacja Realizacja robót budowlanych 2023

Galeria

Charakterystyka długoterminowych skutków: Inwestycja pozytywnie wpłynie na potrzeby mieszkańców i zwierząt szczególnie w okresie wiosenno – letnim w dniach z podwyższoną temperaturą powietrza (okres upałów).
powrót