Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt lokalny - 1 NR 5:

Sadzimy drzewa i krzewy w I Dzielnicy!

Edycja Budżet Obywatelski 2021 Projekt lokalny - 1 Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Dzielnica I Stare Miasto

Dodatkowe lokalizacje: Projekt będzie realizowany na terenie I Dzielnicy, po uzgodnieniu z odpowiednią jednostką miejską i Autorem projektu.

Opis projektu

W ramach realizacji projektu zakładamy nowe nasadzenia drzew na terenie I Dzielnicy, po uzgodnieniu z Autorem projektu BO, dopuszcza się również nasadzenia krzewów i bylin. Autor projektu BO, na etapie jego realizacji ma możliwość przekazania do ZZM listy z propozycjami lokalizacji nasadzeń. Dokładne lokalizacje poszczególnych nasadzeń zostaną ustalone przez Ogrodników Miejskich ZZM, na terenach należących do Gminy Miejskiej Kraków.

Projekt ma na celu adaptację do zmian klimatu i przeciwdziałanie zjawisku miejskiej wyspy ciepła. Jest też odpowiedzią na masowe wycinki dojrzałych drzew na terenie Krakowa. Sadzone mają być gatunki drzew, krzewów i bylin odporne na niekorzystny wpływ zmian klimatycznych, jak również o odpowiednio dużych rozmiarach (w przypadku drzew min. obwód pnia powinien wynosić 16-18 cm). Projekt powstał przy współpracy Akcji Ratunkowej dla Krakowa, Młodzieżowego Strajku Klimatycznego, Extinction Rebellion, Strajku dla Ziemi i Stowarzyszenia Funkcja Miasto, które od dawna zwracają uwagę na wyzwania, które stawia przed nami katastrofa klimatyczna.

UZASADNIENIE PROJEKTU

W wyniku realizacji projektu pojawią się nowe zadrzewienia i zakrzewienia. Tereny zielone mają znaczny wpływ na poprawę samopoczucia i zdrowia psychicznego. Poprzez tworzenie nowych terenów zielonych w wielu różnych częściach Krakowa, docieramy do jak największej liczby mieszkańców i mieszkanek. Chcemy, aby krakowianie i krakowianki mieli równy i powszechny dostęp do zieleni. Oprócz funkcji rekreacyjnych i estetycznych, miejska zieleń pomaga w niwelowaniu zanieczyszczenia powietrza. Ponadto, drzewa w mieście poprzez swój wpływ na bioklimat zmniejszają temperaturę powietrza nawet o kilka stopni, co będzie miało wielkie znaczenie w przyszłości, mając na uwadze zbliżającą się katastrofę klimatyczną. Szczególnie latem widać, że przez nadmierne betonowanie, miasto staje się gorącą wyspą. Tworzenie nowych terenów zadrzewionych i zakrzewionych jest świetna receptą na te problemy.

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Sadzenie drzew (ew. krzewów i bylin) na terenie I Dzielnicy Zakup sadzonek i realizacja nasadzeń 350 000,00 PLN
350 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Ustalenie lokalizacji Ustalenie lokalizacji nasadzeń przez Ogrodników Miejskich ZZM I połowa 2022
Dadzenie drzew (ew. krzewów i bylin) na terenie Dzielnicy I Zakup sadzonek i realizacja nasadzeń II połowa 2022

Galeria

Charakterystyka długoterminowych skutków: Projekt zakłada wykonanie nasadzeń dużych sadzonek drzew, a ewentualnie w przypadku konieczności krzewów i bylin na terenie I Dzielnicy, które w przyszłości utworzą skwery, zieleńce oraz lasy miejskie. Poza funkcjami rekreacyjnymi i estetycznymi, miejska zieleń pomaga w niwelowaniu zanieczyszczenia powietrza. Projekt ma na celu adaptację do zmian klimatu i przeciwdziałanie zjawisku miejskiej wyspy ciepła, a także jest odpowiedzią na wycinki dojrzałych drzew na terenie miasta.
powrót