Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt lokalny - 7 NR 13:

Nie tylko Lajkonik - cykl filmów o Zwierzyńcu

Edycja Budżet Obywatelski 2021 Projekt lokalny - 7 - dotyczy całego obszaru Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki

Dodatkowe lokalizacje: Klub Kultury Przegorzały

Opis projektu

Celem projektu jest wykonanie dziesięciu krótkich, kilkuminutowych filmów, z których każdy poświęcony będzie innemu historycznemu obiektowi lub miejscu położonym w dzielnicy Zwierzyniec. Filmy przybliżą obiekty mniej znane i rzadko odwiedzane, których historia czasami nie jest znana nawet lokalnym mieszkańcom jak galicyjska fabryka Octu i Musztardy „Gablenz i Syn”, odrzutowy samolot Jak-23, czy znikające właśnie kamienice czynszowe przy ul. Kościuszki 60-66. Te ukryte poza utartymi szlakami turystycznymi miejsca zasługują na uwagę ze względu na swoją historię, z którą wiążą się losy lokalnej społeczności, a często również etymologia nazw ulic lub logika układu obecnych zabudowań. Opowieść o każdym odwiedzanym obiekcie prowadzona będzie w atrakcyjnej formie przez licencjonowaną przewodniczkę miasta Krakowa. Filmy będą ogólnodostępne na kanale Youtube i nieodpłatne. Dodatkiem do serii filmów będą mapki, wskazujące lokalizację przedstawianych miejsc. Zostaną one opublikowane w Internecie w cyfrowej formie plików pdf, z możliwością samodzielnego wydrukowania przez odbiorców. Projekt pokaże potencjał kulturalny tej dzielnicy miasta, a filmy staną się kolejnym elementem ogólnodostępnego cyfrowego archiwum pamięci o Zwierzyńcu i jego nieco zapomnianych skarbach. Filmy będą w formie i treści kontynuacją powstałej niedawno, czteroodcinkowej serii „Małe historie wielkiego Krakowa”, którą można zobaczyć pod linkiem:   https://www.youtube.com/playlist?list=PLdeq16hAb6Mh1CJIcs0YUQO4Wg1-tnGjt

 
 
 

UZASADNIENIE PROJEKTU

Krakowski Zwierzyniec jest piękną dzielnicą, z własną tradycją, historią i wyjątkowymi terenami zielonymi, której XIX wieczna architektura powoli przemija wraz z kolejnymi inicjatywami deweloperskimi. Niektóre XIX wieczne obiekty zwierzynieckie znikają nie tylko z przestrzeni, ale również z ludzkiej pamięci. Starsi ludzie odchodzą, zabierając ze sobą cenne informacje. Na szczęście dzięki finansowaniu poprzednich edycji Budżetu Obywatelskiego udaje się odnajdywać, opisywać i gromadzić stare zdjęcia, opisy i wspomnienia i udostępniać je na stronie krakowskiego Zwierzyńca  https://zwierzyniec.dworek.eu/  ocalając w ten sposób od zapomnienia, ale również przybliżając mieszkańcom, turystom czy pasjonatom Zwierzyńca jego piękno. 

Przedsięwzięcie odpowiada na potrzebę wzmacniania więzi społecznych poprzez odkrywanie korzeni i najbliższego otoczenia. Realizacja projektu posłuży wzbudzaniu szacunku dla małych historii, w których odkrywamy naszych przodków i dzięki którym lepiej rozumiemy wielką historię. Wzbogacenie formy filmowej, skierowanej do rodzin, dorosłych, młodzieży i starszych dzieci, o drukowane mapy z trasami do samodzielnego zwiedzania w dowolnym czasie pozwala na wzbudzenie zainteresowania omawianymi obiektami także wśród najmłodszych, a tym samym na poszerzanie kręgów odbiorców we wszystkich kategoriach wiekowych.
Materiały filmowe zostaną umieszczone na kanale youtube i na stronach instytucji kultury działających w dzielnicy VII Zwierzyniec. 

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
wykonanie fimów pakiet usług - umowa/umowy na wykonanie filmów z napisami oraz mapkami 25 000,00 PLN
25 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
rozpoczęcie projektu, faza wstępna przygotowanie planu zawartości merytorycznej filmów, wybór obiektów styczeń-luty 2022
realizacja projektu Wykonanie zdjęć filmowych, wykonanie map i napisów marzec - wrzesień 2022
zakończenie Umieszczenie filmów na platformie YT. Promocja projektu październik 2022
Charakterystyka długoterminowych skutków: Realizacja projektu "Nie tylko Lajkonik - cykl filmów o Zwierzyńcu" przyczyni się do zachowania i upowszechniania dziedzictwa kulturowego Dzielnicy VII Krakowa. Przygotowane w ramach zadania filmy wraz załączonymi mapkami, ułatwiającymi odnalezienie omawianych miejsc, pozwolą wzbogacić ofertę turystyczną miasta Krakowa, a samym mieszkańcom odkryć nieznane dotąd obiekty oraz ich historię. Projekt może znacząco przyczynić się do budowy tożsamości lokalnej społeczności Zwierzyńca i w perspektywie czasu większego jej zaangażowania w sprawy Dzielnicy i miasta. Wnioskodawca przewidział opatrzenie filmów napisami, czyniąc je tym samym dostępnymi dla osób słabo- i niesłyszących.
powrót