Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt lokalny - 12 NR 14:

Park kieszonkowy na Osiedlu Złocień

Edycja Budżet Obywatelski 2021 Projekt lokalny - 12 Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Miejsce realizacji to teren osiedla Złocień. Działki należące do GMK. Np. Działki: 197/1, 247/3, 247/2. Ewentualnie inne działki wskazane przez ZZM będące na osiedlu Złocień.

Opis projektu

Parki kieszonkowe cieszą się olbrzymią popularnością w naszym mieście. Mają one na celu stworzenie w przestrzeni miejskiej małych, przyjaznych terenów zielonych służących szeroko pojętej rekreacji.

 
W ramach projektu można zagospodarować tereny należące do GMK znajdujące się na osiedlu Złocień. Np. działki 197/1, 247/3, 247/2, 163/3. Lub inny teren wskazany przez ZZM. W parku powinny znaleźć się alejki, ławki oraz urządzenia rekreacyjne dla dzieci i dorosłych.

Ostateczny wygląd parku powinien zostać ustalony z autorem projektu.
 

UZASADNIENIE PROJEKTU

Osiedle Złocień w ostatnich kliku latach dynamicznie się rozwija. Przybywa nowych bloków oraz mieszkańców. Niestety na osiedlu brak terenów zielonych. Najbliższe tereny zielone to Park Jerzmanowskich (5 km) lub Park Na Kozłówce (6,6 km). Dojście dla przeciętnej osoby zajmuje ponad godzinę na piechotę. W przypadku osób starszych, czy rodziców z dziećmi czas ten znacznie się wydłuża. Dodatkowym utrudnieniem jest konieczność przekroczenia bardzo ruchliwych ulic jak Bieżanowska lub Wielicka. Powstanie ogólnodostępnej przestrzeni pozwoli lepiej zagospodarować niewykorzystywane tereny zieleni oraz zintegrować społeczność lokalną. Zamknięcie we własnych ogródkach nie sprzyja integracji społecznej i lepszemu poznaniu sąsiadów. Od takich, często bardzo małych społeczności, zależy rozwój społeczeństwa obywatelskiego. Park może być też dobrym miejscem odpoczynku.

 

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Przygotowanie projektu parku Opracowanie dokumentacji projektowej wraz z uzyskaniem zniezbędnych uzgodnieńi decyzji administracyjnych 30 000,00 PLN
Roboty budowlane i pielęgnacja istniejącej zieleni Wykonanie prac przewidzianych w projekcie parku. 600 000,00 PLN
630 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Przygotowanie projektu parku Przygotowanie projektu 2022
Roboty budowlane i pielęgnacja istniejącej zieleni Wykonanie prac przewidzianych w projekcie parku 2023
Charakterystyka długoterminowych skutków: Projekt zakłada utworzenie parku kieszonkowego - miejsca rekreacji i wypoczynku na terenie Osiedla Złocień. Inwestycja przyczyni się do zwiększenia atrakcyjności terenu dzielnicy, ogólnodostępna, zielona przestrzeń wpłynie korzystnie na samopoczucie mieszkańców oraz nawiązywanie więzi społecznych.
powrót