Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt lokalny - 3 NR 28:

Zielona ściana zamiast ściany z bazgrołami w SP nr 2

Edycja Budżet Obywatelski 2021 Projekt lokalny - 3 Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Strzelców 5A

Opis projektu

Projekt zakłada:
  • zamalowanie bazgrołów na ścianach szkoły oraz infrastruktury sportowej
  • instalację siatek umożliwiających wzrost pnączy na głównej ścianie szkoły, od strony boiska
  • nasadzenia przy ścianie kilku gatunkami pnączy, w tym zimozielonymi i półzimozielonymi (bluszcz, trzmielina, winobluszcz, wiciokrzew, powojnik)
Tak otoczenie szkoły wygląda dziś:
 
 
 
A tak może wyglądać za rok:
 
 
Autor projektu wyraża zgodę na zastosowanie alternatywnych rozwiązań nieprzewidzianych w tym projekcie, które spełniłyby jego podstawowe założenia. Docelowy projekt zagospodarowania terenu zostanie skonsultowany z autorem projektu Budżetu Obywatelskiego.

UZASADNIENIE PROJEKTU

Problem mało estetycznych bazgrołów na ścianie głównej Szkoły Podstawowej nr 2 na Prądniku Czerwonym jest bardzo widoczny. Jednym  z rozwiązań może być nasadzenie pnączy przy głównej ścianie budynku i przekształcenie jej w efektowną zieloną ścianę
Zielone ściany posiadają wiele zalet  i pełnią różne funkcje. Rośliny wchodzące w skład takiej instalacji wychwytują pyły zawarte w powietrzu oraz wytwarzają tlen, a co za tym idzie, oczyszczają powietrze. Zieleń obniża temperaturę otoczenia oraz redukuje hałas.
 
W przestrzeni miejskiej pełnej betonu czy asfaltu szata roślinna stwarza przyjazną i relaksującą strefę, a usytuowanie  jej we wskazanym miejscu doskonale skomponuje się z otoczeniem. Zyskają na tym Mieszkańcy korzystający z tego terenu, gdyż będą mieli możliwość spędzania czasu wolnego wśród zieleni.
W ramach projektu przewidziane jest również usunięcie innych bazgrołów na ścianach i infrastrukturze sportowej, co znacznie podniesie walory estetyczne okolicy.

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Usunięcie bazgrołów Usunięcie bazgrołów ze ścian i infrastruktury sportowej 20 000,00 PLN
Montaż siatek i nasadzenie pnączy Montaż siatek na ścianie głównej i nasadzenie pnączy przy zielonej ścianie 30 000,00 PLN
50 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Usunięcie bazgrołów Usunięcie bazgrołów ze ścian i infrastruktury sportowej 2022
Montaż siatek i nasadzenie pnączy Montaż siatek na ścianie głównej i nasadzenie pnączy przy zielonej ścianie 2022
Wykonanie i montaż tablicy informującej o realizacji zadania ze środków Budżetu obywatelskiego. Wykonanie i montaż tablicy informującej o realizacji zadania ze środków Budżetu obywatelskiego. 2022

Galeria

Charakterystyka długoterminowych skutków: W przestrzeni miejskiej pełnej betonu czy asfaltu szata roślinna stwarza przyjazną i relaksującą strefę, a usytuowanie jej we wskazanym miejscu doskonale skomponuje się z otoczeniem. Zyskają na tym Mieszkańcy korzystający z tego terenu, gdyż będą mieli możliwość spędzania czasu wolnego wśród zieleni.
powrót