Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt lokalny - 6 NR 15:

Bronowickie zajęcia sportowe dla dzieci i młodzieży

Edycja Budżet Obywatelski 2021 Projekt lokalny - 6 Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Szkoła Podstawowa Nr 138, ul. K. Wierzyńskiego 3, 30-198 Kraków, Mydlniki

Opis projektu

Zasady projektu są następujące:

Na terenie lub w pobliżu Szkoły Podstawowej nr 138 w Mydlnikach organizowane będą cykliczne (z przerwą wakacyjną) zajęcia sportowe dla dzieci i młodzieży.

Zajęcia będą realizowane na boisku zewnętrznym  lub sali WF w zależności od warunków pogodowych.
Założony wiek uczestników zajęć to 7 – 15 lat, w zależności od rzeczywistego zainteresowania mieszkańców dzielnicy, wiek uczestników może być inny niż zaproponowano.
Tematyka treningu wybierana będzie przez trenera, w zależności od chęci i możliwości zapisanych uczestników spośród następujących dyscyplin: siatkówka, piłka ręczna, ping pong, lekka atletyka, gimnastyka ogólnorozwojowa, koszykówka.
Zajęcia będą dostępne dla wszystkich mieszkańców dzielnicy oraz będą tak sprofilowane, aby chętnie w nich brały udział dziewczęta oraz dzieci na ten moment nie ćwiczące aktywnie sportu.
Zajęcia będą się odbywały od poniedziałku do piątku.
 
Zakres projektu jest następujący:
1) 34 tygodnie treningowe (założono przerwę wakacyjną i feryjną),
2) ilość 45 minutowych jednostek treningowych tygodniowo: 10 (2 w każdym dniu).
3) łączna ilość 45 minutowych jednostek zrealizowanych w ramach projektu: 340 (10 x 34).

 
 

UZASADNIENIE PROJEKTU

Celem projektu jest zachęcenie dziecioraz młodzieży do aktywności sportowej i odciągnięcie ich od komputera, poprzez zaproponowanie im udziału w bezpłatnych ogólno-rozwojowych zajęciach sportowych z wyważonym elementem rywalizacji, realizowanych w pobliżu ich miejsca zamieszkania na terenie lub w pobliżu Szkoły Podstawowej nr 138 w Krakowie.

Projekt jest uzupełnieniem a nie konkurencją dla innych komercyjnych zajęć sportowych dostępnych dla dzieci i w szczególności ma skłonić do udziału w zajęciach:
1) dzieci, które po zakończniu lekcji zdalnych, nie wyłączają komputera i grają w e-sport, gry komputerowe,
2) dzieci, mniej zainteresowane sportem, które np. pograłyby w piłkę, ale nie chcą grać w klubie w meczach,
3) dzieci, których rodzice nie mają środków na zapłatę za zajęcia (zajęcia z piłki nożnej to miesięczny koszt ok 150 PLN),
4) dzieci, które mają nadmiar energii i pomimo tego że uczestnicza w różnych zajęciach, dalej szukają wyzwań na własną rękę, nie zawsze roztropnie (np. skakają po dachach garaży),
5) dzieci, których rodzice pracują do póżnych godzin popołudniowych i które z nudów oglądają niewłaściwe treści w internecie.

Pandemia coronawirusa negatywnie wpłynęła na dzieci i młodzież. W szczególności można zauważyć dwa aspekty:
1) dzieci poprzez brak ruchu i lekcje zdalne coraz częściej zmagają się z problemem nadwagi/otyłości oraz wadami postawy,
2) dzieci poprzez udział w lekcjach zdalnych nauczyły się korzystać z komputera jako naturalnego narzędzia pracy, a w kolejnym kroku odkryły wirtualny, niekorzystnie dobrze na nie wpływający świat internetu który w niektórych obszarach promuje patologie i agresję.

Organizacja dodatkowych, ogólnorozwojowych zajęć sportowych ma zniwelować oba te skutki. Dzieci poprzez udział w zajęciach sportowych powoli wrócą do formy sprzed pandemii, a wiążące się ze sportem pozytywny przekaz rywalizacji fair play oraz współpracy w zespole pokaże im że wirtualny świat internetu i rządzące nim zasady nia mają pokrycia w rzeczywistości.

Niezależnie od aspektu pandemii na wielu osiedlach w naszej dzielnicy toczy się spór o bawiące się na osiedlach dzieci. Część mieszkańców naszej dzielnicy cieszy widok głośno bawiących się dzieci, są jadnakże takie osoby, których głośne zabawy dzieci męczą.

Nie wnikając w zasadaność obu postaw, projekt ten jest też wyjściem naprzeciw osobom którym głośno bawiące się dzieci przeszkadzają. Organizacja dodatkowych zajęć dla dzieci na boisku szkolnym lub sali WF, nie wyeliminuje tego problemu ale częsciowo go rozwiąże.
 

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Promocja Akcja promocyjna i informacyjna w mediach społecznościowych 0,00 PLN
wynajem boiska i użyczenie sprzętu założony koszt wynajmu boiska, użyczenia sprzętu sportowego za 45 minutowe zajęcia: 200 PLN bruttokoszt projektu 200 zł * 340 jednostek = 68 000 zł. 68 000,00 PLN
wynagrodzenie trenera założone wynagrodzenie trenera za 45 minutowe zajęcia: 100 PLN bruttokoszt projektu 100 zł * 340 jednostek = 34 000 zł. 34 000,00 PLN
102 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Promocja projektu - Bronowickie zajęcia sportowe dla dzieci i młodzieży Promowanie projektu wśród w mieszkańców dzielnych VI (Bronowice) w celu zapewnienia informacji o możliwości udziału w projekcie jak największej ilości mieszkańców. przełom roku 2021 / 2022
Wyłonienie wykonawcy Wybór realizatora zadania styczeń 2022
Rekrutacja Nabór uczestników luty 2022
Realizacja zadania Ustalenie szczegółowego harmonogramu zajęć luty - grudzień 2022 (bez wakacji i przerw świąteczno-feryjnych)

Galeria

Charakterystyka długoterminowych skutków: Zachęcenie dzieci i młodzieży do aktywności sportowej, odciągnięcie od komputera, poprzez udział w bezpłatnych ogólnorozwojowych zajęciach sportowych z wyważonym elementem rywalizacji.
powrót