Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt lokalny - 12 NR 27:

ZRÓBMY SOBIE PARK - etap II

Edycja Budżet Obywatelski 2021 Projekt lokalny - 12 Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Lokalizacja parku to Osiedle Nowy Prokocim – część działki ewidencyjnej nr 354/59 obręb 055 pomiędzy ul. Kurczaba i ulicą Wielicką w Dzielnicy XII.

Opis projektu

Dzięki Państwa głosom u ubiegłorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego zielony nieurządzony teren przy ul. Kurczaba jest aktualnie uporządkowywany i trwają prace dotyczące inwentaryzacji zieleni.  Teraz kolejny krok, aby uczynić dolinkę parkiem z prawdziwego zdarzenia!
 

/Na dole strony znajdują się zdjęcia poglądowe z przykładami realizacji - zapraszamy do oglądnięcia./

Tegoroczny projekt zakłada przekształcenie nieużytkowanego terenu zielonego w park. Znajduje się on na działkach Gminy Kraków, w obowiązującym planie zagospodarowania oznaczony jest jako teren zieleni urządzonej ZP (numery działek 354/59 wg planu zagospodarowania). Obecnie teren jest niedostępny dla mieszkańców.

W ramach tegorocznej edycji BO proponuje się:
-  utworzenie alejek spacerowych pod ścieżką w różnych formach: nawierzchnia asfaltowa, nawierzchnia mineralna, podesty drewniane, podesty metalowe/kratownice,
-  dodanie „zielonej ściany” (z krzewów lub pnączy) między psim wybiegiem, a granicą parku, mającej na celu dodatkowe wyciszenie terenu od ruchu samochodowego dobiegającego od strony ul. Wielickiej;
- montaż oświetlenia,
- montaż ławek z oparciem typu "antywandal",
- montaż koszy na śmieci,
- utworzenie atrakcji dla dzieci w postaci: ściany wspinaczkowej,  zjeżdżalni rynnowej, a w zimie możliwość bezpiecznego zjeżdżania sankami.
- posadzenie nowych drzew i roślin,
- oraz zachowanie naturalnego charakteru parku z minimalną ingerencją w przyrodę.
 
Obszar zajmuje powierzchnię ok. 1 ha i jest usytuowany w dolince. Należy nadmienić, iż nie ma drugiego terenu z tak ciekawym typem ukształtowania nie tylko na terenie XII Dzielnicy, ale i w całym Krakowie!
Wykorzystując walory tego terenu, proponuje się uwzględnić ściankę wspinaczkową i zjeżdżalnię rynnową dla dzieci, a w zimie możliwość bezpiecznego zjeżdżania sankami.
Chcemy inspirować się rozwiązaniami jakie były realizowane przy parku na ul. Wadowickiej. Założenia dotyczące zagospodarowania tego terenu, które są przedmiotem niniejszego wniosku stanowią proponowane rozwiązania. Należy uwzględnić realizację parku do wysokości wnioskowanej kwoty w ramach niniejszego wniosku.

Autor projektu wyraża zgodę na zastosowanie alternatywnych rozwiązań nieprzewidzianych w tym projekcie, które spełniłyby jego podstawowe założenia. Wszystkie elementy zagospodarowania terenu, jak także konkretne lokalizacje, zostaną poddane analizie możliwości realizacji pod względem obowiązujących przepisów prawa na etapie sporządzania dokumentacji projektowej wraz z uzgodnieniami. Docelowy projekt zagospodarowania terenu zostanie skonsultowany z autorem projektu Budżetu Obywatelskiego.

UZASADNIENIE PROJEKTU

Park byłby miejscem odpoczynku dla sporej ilości osób, które codziennie funkcjonują w tej okolicy.
Niniejszy projekt stanowi odpowiedź na spore zainteresowanie ze strony mieszkańców, którzy apelowali, aby na tym gęsto zaludnionym obszarze ustanowić park z prawdziwego zdarzenia. Ponadto beneficjentami tego projektu były by też dzieci. W sąsiedztwie znajduje się wiele placówek edukacyjnych jak m.in. Przedszkole Samorządowe nr 154, nr 150, Szkoła Podstawowa nr 117, nr 41, a także żłobki prywatne i samorządowy przy
ul. Kurczaba. Dlatego też projekt zakłada utworzenie atrakcji dla dzieci w postaci: ściany wspinaczkowej, zjeżdżalni rynnowych czy też wykorzystanie terenu w zimie do zjeżdżania sankami.


Okoliczni mieszkańcy, a użytkownicy przyszłego parku to w znacznym stopniu seniorzy, którzy mają trudność z dojściem do oddalonych i mniej dostępnych terenów zielonych. W związku z tym należy uwzględnić  udogodnienia dla tej grupy odbiorców parku w tym m.in. ławki z oparciem typu „antywandal”, łagodne dojście do parku od strony garaży przy ul. Kurczaba.

Zagospodarowany park w założeniach niniejszego wniosku byłby miejscem odpoczynku i złapania oddechu w codziennym biegu.

Teren ten, choć znajduje się w centralnym miejscu Dzielnicy XII jest nieeksponowany dla mieszkańców… Zmieńmy to!  Zaopiekujmy się zapomnianą zielenią i wydobądźmy z niej prawdziwe piękno!

 

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Projekt budowalny Sporządzenie projektu dla przedmiotowego wniosku 70 000,00 PLN
Wykonanie parku Roboty budowlane dotyczące zagospodarowania terenu i utworzenia parku 465 000,00 PLN
535 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Dokumentacja Sporządzenie projektu budowlanego dla przedmiotowego wniosku 2022
Realizacja budowy parku Roboty budowlane dotyczące zagospodarowania terenu i utworzenia parku 2022-2023

Galeria

Charakterystyka długoterminowych skutków: Projekt zakłada przekształcenie nieużytkowanego terenu zlokalizowanego na osiedlu Nowy Prokocim w park, projekt jest kontynuacją zadania z ubiegłorocznego BO. Obszar aktualnie niedostępny dla Mieszkańców, zostanie przystosowany jako miejsce odpoczynku i rekreacji, zarówno dla dzieci i młodzieży, jak i dla dorosłych funkcjonujących w okolicy.
powrót